Foto: Shutterstock

Ko pieliks, ko atņems? Kādas izmaiņas gaidāmas sociālajos jautājumos šogad? 4

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Artuss Kaimiņš savā raidījumā pamatīgi nokaitina LTV leģendu Andreju Volmāru, kurš pamet sarunu pusratā
Policija aicina atpazīt attēlā redzamās sievietes, kuras nokārtoja dabiskās vajadzības Rīgas skolas sporta kompleksā 15
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Lasīt citas ziņas

Par to, kas jāzina par aktualitātēm sociālajos jautājumos, informē Labklājības ministrija.

Lielāka minimālā alga

Minimālā alga normāla darba laika ietvaros no 1. janvāra ir 620 eiro līdzšinējo 500 eiro vietā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Strādājošajiem vecāku pabalsts lielākā apjomā

Tie vecāku pabalsta saņēmēji, kas atsāks strādāt agrāk, tas ir, laikā, kad vēl ir tiesīgi saņemt vecāku pabalstu, saņems pusi no piešķirtā pabalsta (līdz šim bija 30%). Izmaiņas attieksies uz tiem vecākiem, kuri ir nodarbināti un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai gūst ienākumus kā pašnodarbinātie.

Vecāku pabalsta nenododamā daļa

Uz tiem vecākiem, kuriem bērns piedzimis vai piedzims, sākot no 2023. gada 1. janvāra, attiecas vēl viens jauninājums. Pirmkārt, vecāku pabalsta izmaksas periods ir pagarināts par mēnesi. Otrkārt – katram vecākam ir individuālas tiesības būt apmaksātā bērna kopšanas atvaļinājumā divus mēnešus, kurus nevar nodot otram vecākam.

Tā ir vecāku pabalsta nenododamā daļa, ko var saņemt, atrodoties bērnu kopšanas atvaļinājumā. To iespējams izmantot elastīgi pa daļām līdz bērna 8 gadu vecumam, turklāt abi vecāki to var izmantot arī vienlaikus.

Pensionēšanās vecums

Valsts vecuma pensijā šogad var doties personas, kas sasniegušas 64 gadu un 6 mēnešu vecumu, ar nosacījumu, ka apdrošināšanas stāžs ir vismaz 15 gadu. Tiem, kuru stāžs ir vismaz 30 gadu, ir tiesības pesnionēties arī priekšlaikus, proti, 2 gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas, un šogad tas ir 62 gadu un 6 mēnešu vecumā.

Pārceltā darbdiena

Šogad 5. maija darbdiena, kas iekrīt piektdienā starp sestdienu, 6. maiju, un svētku dienu, 4. maiju, no valsts budžeta finansējamās valsts pārvaldes iestādēs, kurās noteikta piecu dienu darba nedēļa no pirmdienas līdz piektdienai, ir pārcelta uz sestdienu – 20. maiju.

Reklāma
Reklāma

Invaliditātes statusa pagarināšana

Lai cilvēkiem ar invaliditāti nerastos invaliditātes statusa pārrāvums laikā, kamēr to iesniegumi atkārtotai invaliditātes ekspertīzei vēl ir izskatīšanas procesā un Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) vēl nav pieņēmusi lēmumu, VDEĀVK tagad var pagarināt iepriekš noteikto invaliditātes grupu uz laiku līdz 6 mēnešiem. Šādi nosacījumi būs spēkā līdz pat gada beigām un saistīti ar krasi pieaugošo iesniegumu skaitu VDEĀVK, kā dēļ var kavēties lēmumu pieņemšanas process.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.