Lija Brīdaka 3. 09. 1932. – 19. 09. 2022.
Lija Brīdaka 3. 09. 1932. – 19. 09. 2022.
Foto: Dainis Bušmanis

Lai Lijai Brīdakai gaišs ceļš mūžībā 2

Linda Kusiņa-Šulce, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Emocijzīmes, kas bieži tiek pārprastas: tās nozīmē kaut ko pavisam citu, nekā domājat 31
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā
Eksperti atklāj, ka ir kaut kas, no kā Putins baidās vairāk nekā no NATO
Lasīt citas ziņas

Naktī uz pirmdienu slimnīcā aprāvies dzejnieces Lijas Brīdakas dzīves ceļš. Vēl nupat, pirms dažām nedēļām, festivāla “Dzejas dienas” laikā 3. septembrī savā 90. dzimšanas dienā viņa uzstājās jubilejas pasākumā Rīgas Latviešu biedrībā pilnā zālē un lielā klausītāju mīlestībā, saņemot aplausus un ziedus.

“Liktenis tomēr ir nepielūdzams. Lija Brīdaka ir aizgājusi, paliekot šaisaulē savās dzeju grāmatās, prozā, miniatūrās, atdzejā, paliekot arī kā citu autoru (B. Ahmaduļina, A. Ahmatova, V. Mora, I. Kalnāre) krājumu sastādītāja un veidotāja.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mācījusies Alūksnē un pēc tam studējusi latviešu filoloģiju Rīgā, Lija Brīdaka nodzīvojusi ražīgu un darbiem bagātu mūžu. Viņa bijusi gan redaktore televīzijā, izdevniecībās un kinostudijā, gan Rakstnieku savienības valdes sekretāre, aktīvi iesaistījusies Rēriha biedrībā, apbalvota ar Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmi.

Allaž eleganta, ar stāju, gudra un labvēlīga sarunu biedrene, viņa ar lielu godbijību un cieņu nesa dzejas un literatūras vārdu sabiedrībā,” saka Latvijas Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze.

Sākusi publicēties Alūksnes vidusskolas literārajā žurnālā, Lija Brīdaka rakstniecībā ienāca 20. gadsimta 60. gadu sākumā. Krājums “Man dzīve dāvina smaidu” (1962) ir viņas debija un sākums garam ceļam literatūrā, arī kinodramaturģijā.

“Izmantojot dzejoļu krājuma nosaukumu, var teikt, ka Lijas Brīdakas Septembra tembrs ildzis 60 gadus un noslēdzies ar izlasi “Varavīksnes loks” un romānu “Liktenīgie krustojumi” šoruden, dažas dienas pirms jubilejas. Lai Lijai gaišs ceļš mūžībā!”

Lijas Brīdakas radošais mūžs allaž bijis sadalīts starp dzeju un prozu, un savus prozas darbus mūža nogalē viņa uzticēja publicēt izdevniecībai “Latvijas Mediji”. Sūtot izdevniecības direktorei Evijai Veidei romāna “Liktenīgie krustojumi” manuskriptu, rakstniece piebilda: “Domāju, šis būs mans pēdējais romāns…”

Diemžēl tā arī izrādījās. Sadarboties ar Liju Brīdaku bija gods un prieks – viņa ar lielu cieņu un atbildību izturējās gan pret savu, gan redaktora darbu. Mūsu atmiņā Lija Brīdaka paliks kā gaiša, sirsnīga, ļoti erudīta un atsaucīga personība.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.