Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Attēlam ir ilustratīva nozīme.
Foto: Shutterstock

“Laiks šķita kā bezgalība.. raudāja visi…” Ceļmalā, ātrās palīdzības mašīnā, priekšlaikus piedzimst dvīnīši 18

Ar sirsnīgu un aizkustinošu ierakstu savā “Facebook” kontā dalījies Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), apliecinot, ka viņu ikdiena, nenoliedzami, ir neparedzama un pārsteigumiem pilna, kā tas notika arī kādā naktī, kad uz ārkārtas tālruni 113 saņemtais zvans lika noprast, ka šis stāsts varētu būt viens no neparastajiem.

Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem 27
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
Lasīt citas ziņas

Stāsts ir par diviem maziem cilvēkbērniņiem, kuri pasauli vēlējās ieraudzīt tieši todien, kad tika saņemts zvans, kas liecināja, ka dzemdības sāksies kuru katru brīdi. Tie bija dvīņi, kurus zem sirds nēsāja māmiņa un kuriem piedzimšanas diena būtu jāsvin tik vien uz Jāņiem. Taču dzemdības sākās gandrīz divus mēnešus par agru un strauji, pārāk, pārāk strauji… Tobrīd uz dzīvības un nāves robežas varēja būt trīs – augsta riska grūtniecība un visai sarežģīta situācija, tāpēc ar ieslēgtām bākugunīm un, sirēnām kaucot, dienesta brigāde burtiski lidoja pa naksnīgo šoseju, viņi stāsta.

Līdz izsaukuma vietai lauku apvidū – 35 km. Minūtes rit, mediķiem galvā dažādi scenāriji, tāpēc jau pa ceļam zvans satrauktajam tēvam, lai mediķi būtu lietas kursā par dzemdību gaitas norisi. Viņa balss un sacītais acumirklī licis mediķiem noprast –

CITI ŠOBRĪD LASA
situācija pavisam nopietna un būs nepieciešami papildspēki, tāpēc palīgā nekavējoties tiek saukta vēl viena mediķu brigāde.

Ierodoties dzīvoklī, zibens ātrumā tiek stabilizēts topošās māmiņas stāvoklis, un viņa tiek nogādāta operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī, kurā ir ne tikai viss nepieciešamais, lai no klīniskās nāves atdzīvinātu cilvēkus, bet arī, lai pieņemtu dzemdības. Drīz pēc tam klāt ir arī otra NMPD brigāde, un tā pievienojas automašīnā pie topošās māmiņas, lai jau trīs mediķu sastāvā un uzraudzībā turpinātu lidot uz tuvāko stacionāru. Ir jāpaspēj! Vienkārši ir jāpaspēj, viņi sapratuši.

Pa ceļa līkumu līkumiem lielā ātrumā steidzamies. Gāzes pedālis līdz galam iespiests grīdā, taču manevri jāveic ļoti uzmanīgi, jo mežains apvidus. Un te pēkšņi, tur, ceļa vidū, stāv viens stalts, rūsgans buciņš. To lēnāk apbraukuši un devušies tālāk, bet jau pēc kilometra brigādes auto starmešu izgaismots pār šoseju atkal pārskrien kāds iztrūcies ragainis.

Un tā, it kā vēlētos sveikt mazuļus, kas tik ļoti grib satikt pasauli un savus vecākus, pār ceļu un gar tā malām atkal un atkal bijuši redzami meža zvēri.

Pēkšņi, kad nobraukta jau vairāk nekā puse ceļa, nākas apstāties kādā nomaļā autobusa pieturā. Sākas! Dzemdības sākas un nevar vairs ilgāk gaidīt. Pēc īsa mirkļa tur jau viņš ir – pirmais, nepacietīgais mazulis. Viegls kā pūciņa, vien divus kilogramus smags ar spalgu kliedzienu sevi piesaka Roberts. Pirmā buča māmiņai, un tad, Roberts savīstīts sedziņā, gluži kā pelēns kūniņā, nonāk mūsu mediķa gādīgajās rokās. Gaidām otru – māsiņu, viņi turpina.

Taču māsiņa kavējas, nenāk… Minūte seko minūtei, mediķiem šķitis, ka laiks burtiski apstājies. Viņa kavējas… Gaiss spriedzes dēļ kļūst tikpat biezs kā tā migla aiz loga. Zvans Operatīvās vadības centram, un tur dežurējošais speciālists, ārsts – kurš ir pieredzējis profesionālis šādās situācijās, dod norādījumus, ko un kā tālāk darīt. Pēc ilgās gaidīšanas un veiktajām manipulācijām – tur jau viņa ir, meitiņa-peciņa. Taču māsiņa neraud. Klusums.

Viņa neelpo, sīkais ķermenītis iekrāsojies zilgans. Rit sekundes, taču neviena kliedziena.

Rit minūtes, taču vēl aizvien viņa neelpo. Tas brīdis, tās piecas minūtes, kuru laikā tika darīts viss iespējamais, lai priekšlaikus dzimušais bērniņš sāktu elpot, mūsu mediķiem likās kā bezgalība. Taču mazā sasparojās, un, kad viņa beidzot ieraudājās, arī mūsu mediķiem lija asaras. Tajā brīdī, šosejas malā, nomaļā pieturā, kad pasauli sveica mazā Rebeka, kura svēra aptuveni mazliet vairāk par pusotru kilogramu, NMPD mašīnā raudāja visi. No prieka! Par brīnumu jeb diviem priekšlaikus dzimušiem brīnumiem!

Tālāk jau ceļš vedis uz tuvāko slimnīcu. Taču jau pēc dažām stundām, pēc slimnīcas ārstu lēmuma, no Rīgas pakaļ priekšlaikus dzimušajiem dvīņiem devušās abas NMPD Specializētās medicīnas centra neonatologu brigādes. Tas ir viens no dienesta īpašajiem resursiem, kas jebkurā diennakts laikā uz Latvijas slimnīcām steidz glābt tikko dzimušus mazuļus un pārved viņus uz specializētajām jaundzimušo nodaļām Rīgā.

Šīs brigādes automašīnā ir uz speciālām nestuvēm pārvietojams inkubators, kurā transportēšanas laikā atrodas bērniņš, un tajā nepieciešamības gadījumā var nodrošināt gan plaušu mākslīgo ventilāciju, gan citas dzīvību uzturošas manipulācijas. Specializētajā auto ir arī īpaša hipotermijas iekārta, kas dod iespēju samazināt bērna ķermeņa temperatūru, lai nodrošinātu dzīvībai svarīgu funkciju uzturēšanu, kā arī encefalogrāfs, kas analizē galvas smadzeņu darbību un transportēšanas laikā palīdz sekot līdzi jaundzimušā veselības stāvoklim.

Arī Rebeka un Roberts saldi čučēja šādā katrs savā inkubatorā, un viņus visu ceļu uzmanīja NMPD ārsti neonatalogi, kā arī neonataloģijas māsas, kura ikdienā strādā ar priekšlaikus dzimušiem bērniem..
SAISTĪTIE RAKSTI

Stāsta nobeigumā izteikta pateicība 451. un 453. brigādei par darbu šajā izsaukumā, kā arī Operatīvās vadības centra ārstiem un Specializētās medicīnas centra kolēģiem. Sirsnīgi sveicieni no NMPD komandas izteikti arī mazajiem dvīņiem – Rebekai un Robertam – un viņu vecākiem! Zinām, ka slimnīcā mazie apvēlušies braši, pavisam drīz jau visi kopā būs mājās. Veselību visiem un lai skaists, brīnumu pilns turpmākais dzīves ceļš, viņi novēl.

Arī dvīnīšu tētis ir veltījis pateicības vārdus ātrās palīdzības brigādei, kas bija viņiem blakus šajā īpašajā dienā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
3 zodiaka zīmju vīrieši, kas sievietes dzīvi padarīs par murgu
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Lasīt citas ziņas
Hokejs vienoja – brīvdiena sašķēla tautu! Pēkšņās brīvdienas haoss daudziem aizēnojis uzvaras prieku
Puče: Hokeja drudzis un fenomens Latvijā nepāriet – “Šie ir forši un disciplinēti čaļi, bet veiksme ir jānopelna!”
Rīgas bērnudārzi un skolas šodien nestrādās. Arī augstskolas atcēlušas studiju procesu. Vai notiks eksāmeni?
VIDEO. “Prieks milzīgs, bet arī blaknes šim visam!” TV personība Kristīne Garklāva par hokeja spēlēm
Maksis, Maksims, Raivis un Raivo – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
10:39
ATD gaida nopietna izšķiršanās par Cēsu, Limbažu un Siguldas maršrutu likteni
10:35
“Lūdzu padodat viņai ziņu, ka zagt fotogrāfijas nedrīkst!” deputāte un influencere Maija Armaņeva atkal iekūlusies nepatikšanās
10:27
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
VIDEO. “Gaidām nākamo Artūru!” Latvijas hokeja izlases izšķirošās spēles laikā latvietis bildina mīļoto
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. Unikāli foto mirkļi! Viena diena lapsēnu dzīvē Latvijas mežos
TIK ļoti pelnīti! Šilovs atzīts par pasaules čempionāta vērtīgāko spēlētāju un labāko vārtsargu
Negaidītā hokeja brīvdiena: vai šodien varēs tikt pie ārsta?
LA.lv: Vai kodolieroču izvietošana Baltkrievijā varētu ietekmēt ukraiņu pretuzbrukumu?
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Žigis pēc vēsturiskā hokeja mača vērošanas klātienē: “Ja kāds grib zināt, kā izklausās īsts troksnis, tas bija te! Šķiet, visi sajuka prātā”
Latvijas hokeja izlase pēc tās sekmīgākā starta pasaules čempionātu vēsturē šodien atgriezīsies Rīgā
Pēc pāris stundu miera okupanti atkal uzbrukuši Kijivai – ukraiņi iznīcinājušu vairāk nekā 40 mērķus
Pirmdien uz darbu nav jāiet! Saeima pirmdienu pasludina par svētku dienu par godu hokejistiem
STOPkadri: Sabiedrībā arvien vairāk dzirdam par pazudušām personām. Kas īsti notiek?
Rīgas sabiedriskais transports kursēs kā darbdienās, bet stāvvietas būs bez maksas
Gaisa temperatūra pakāpsies līdz +21 grādam. Laika prognoze pirmdienai
Rogovkā pazudusī septiņgadīgā Justīne joprojām nav atrasta
Turcijas prezidenta vēlēšanās uzvarējis Erdogans
Rubīns: “Nevaru apjaust, kas ir noticis, bet medaļa ir smaga”
Prigožins sniedzis interesantu reportāžu krievu žurnālistam, pēc kuras žurnālists esot atlaists. Slaidiņš izdara secinājumus
FOTO.VIDEO. Uzvara! Latvijas izlase izcīna bronzas medaļu! Latvijas hokeja izlases fani: “Cīņa par hokeju šodien nav tikai hokejs”
Par pasaules čempioniem kļūst Kanādas hokejisti
Bārmenis par alkohola reklāmu ierobežošanu: Beidzam visu tikai aizliegt – ir gudrāki risinājumi alkohola lietošanas mazināšanai!
Olšūnu ziedotājas stāsts: “Paliksi neauglīga! Iedomājies, cik daudz līdzīgu bērnu tev pa pasauli skraidīs!”
Neredzamais sargkareivis: kā noteikt un nostiprināt personīgās robežas?