Latvijā
Sabiedrība

Latvijā lielās pilsētas vada tikai vīrieši. Cik līdztiesīgas ir sievietes?0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Zane Bitere

Progress dzimumu līdztiesības jautājumos notiek “gliemeža soļiem”, šodien lekcijā “Sieviešu un vīriešu vienlīdzīgu tiesību un iespēju principa nozīme politikas veidošanas procesā” sacīja Labklājības ministrijas (LM) vecākā eksperte dzimumu līdztiesības jautājumos Agnese Gaile.

Pēc viņas teiktā, Latvijā 2017.gadā 54,1% iedzīvotāju bija sievietes, tomēr statistikas rādītāji liecina, ka sieviešu pārstāvība dažādās jomās ir krietni zemāka. Piemēram, Saeimā no visiem deputātiem 16% ir sievietes, bet Ministru kabinetā no 13 ministriem tikai trīs ir sievietes.

Nedaudz labāka situācija vērojama pašvaldībās, kur 2017.gada vēlēšanās no visiem kandidātiem 39,03% bija sievietes, bet no ievēlētajiem deputātiem 34,01%. Vienlaikus lielo pilsētu vadītāji joprojām ir tikai vīrieši, piebilda Gaile.

Vienlaikus statistikas dati liecina, ka pēdējo desmit gadu laikā augstāko izglītību ieguvušo vidū vīriešu īpatsvars nepārsniedz 35%. Piemēram, 2016.gadā kopumā no augstāko izglītību ieguvušajiem iedzīvotājiem 65,5% bija sievietes, bet 34,5% – vīrieši.

Tomēr, kaut arī sievietes augstāko izglītību vidēji iegūst biežāk nekā vīrieši, darba samaksa sievietēm ir par 17% mazāka nekā vīriešiem. Vīrieši ir arī vairāk nodarbināti, proti, 2017.gada 3.ceturksnī sieviešu vidū nodarbinātība bija 72,8%, bet vīriešu vidū – 77,6%.

Tāpat Gaile informēja, ka būtiskas atšķirības vīriešu un sieviešu vidū vērojamas dzīves ilgumā un kvalitātē. Piemēram, jaunpiedzimušas sievietes paredzamais dzīves ilgums ir 79,5 gadi, bet vīrieša – 69,7 gadi. Atšķirīgs ir arī veselīgo dzīves gadu skaits, proti, sievietēm vidēji veselīgs ir 54,1 gads, bet vīriešiem – 51,8 gadi.

Gaile skaidroja, ka Latvijā tagad svarīgi uzsvērt vārdkopu “sieviešu un vīriešu līdztiesība”, jo vārdu savienojumam “dzimumu līdztiesība” patlaban līdzi sekojot maldinoša un pārprasta izpratne.

Pēc ekspertes teiktā, dzimumu līdztiesība nozīmē, ka sieviešu un vīriešu loma sabiedrības attīstībā tiek atzīta par līdzvērtīgu. Lai nodrošinātu, ka dzimumi ir līdztiesīgi, nepieciešams nodrošināt vienādi pieejamus resursus un to izmantošanas tiesības.

Saistītie raksti

Vienlaikus Gaile uzsvēra, ka dzimumu līdztiesība nozīmē nodrošināt abiem dzimumiem vienādas tiesības, nevis uztvert vīriešus un sievietes kā vienādas būtnes.

Gaile stāstīja arī par tiešās un netiešās dzimumu diskriminācijas pazīmēm. Tiešā diskriminācija izpaužas situācijās, kurās sievietei vai vīrietim tiešā veidā tiek liegta kāda iespēja tikai viņas vai viņa dzimuma dēļ. Tiešās diskriminācijas piemērs, pēc Gailes teiktā, ir nesen Saeimā iesniegtā iecere aizliegt nedzemdējušām sievietēm ziedot olšūnas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
“Ikvienam ir jāzina sava loma sabiedrības organismā.” NMPD vadītāja par visaptverošo valsts aizsardzību
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pēc ieceļošanas Latvijā vairs nebūs jādodas 14 dienu pašizolācijā. Kuras valstis ir drošas?
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Valsts atbalsts Covid-19 krīzes pārvarēšanai sasniedzis 2,1 miljardu eiro. Ministrijām pārdalīs 600 miljonus eiro
7 stundas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 4
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
4 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
1 stunda
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs
2 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
6 stundas