Laukos
Politika

Lauksaimniecības nevalstiskās organizācijas cer plašāk iesaistīt nozarei būtisku lēmumu pieņemšanā0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Izveidojot efektīvāku Lauksamniecības konsultatīvās padomes darbības modeli, iecerēts plašāk iesaistīt lēmumu pieņemšanā nozares nevalstiskās organizācijas, paredz Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātie un šonedēļ Valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie grozījumi Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā.

ZM aģentūrai LETA paskaidroja, ka pašlaik ZM, izstrādājot un īstenojot lauksaimniecības un lauku attīstības politiku, ir pienākums konsultēties tikai ar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomi (LOSP).

Ministrija ir izveidojusi iekšējo kārtību, ar kuru izveido LOSP un kurā ir iekļautas astoņas lauksaimnieku nevalstiskās organizācijas.

Tikmēr citās ZM kompetencē esošajās nozarēs – zivsaimniecībā un mežsaimniecībā – konsultatīvās padomes izveide ir deleģēta valdībai. Šādu praksi ir lietderīgi ieviest arī lauksaimniecības nozarē, ņemot vērā Valsts kontroles ieteikumus.

Plānotie grozījumi Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā paredz deleģēt Lauksaimniecības konsultatīvās padomes sastāva, funkciju, pienākumu un uzdevumu noteikšanu valdībai.

Tā kā valdības noteikumu projekta izstrādē un saskaņošanā iesaistītās sabiedrība, citas ministrijas un institūcijas, izstrādājot attiecīgus Ministru kabineta noteikumus, būs iespēja izveidot efektīvāku konsultatīvās padomes darbības modeli.

Lauksaimniecības un lauku attīstības likumā plānoti arī grozījumi, kas paredz izveidot vienotu informācijas sistēmu par lauksaimniecībā izmantojamo zemi. Valsts augu aizsardzības dienestu (VAAD) plānots noteikt par atbildīgo iestādi.

Ministru kabinetam plānots dot pilnvarojumu izdot noteikumus sistēmas ieviešanai.

ZM noteikumu anotācijā skaidro, ka Latvijā nav izveidota vienota informācijas sistēma par lauksaimniecībā izmantojamo zemi.

Tādu vajag valsts pārvaldes iestādēm, lauksaimniekiem, zinātniekiem, starptautiskajām organizācijām kvalitatīvas un visaptverošas informācijas pieejamībai par augsnes auglības rādītājiem un to izmaiņām, augšņu raksturojumu, kā arī datiem siltumnīcefekta gāzu emisiju aprēķinam un to prognozei.

Grozījumi likumā arī paredz noteikt, ka papildus ņems paraugus un noteiks oglekļa saturu lauksaimniecībā izmantojamā zemē dažādu tipu un sastāva augsnēs.

Līdz šim VAAD veica tikai augšņu agroķīmisko izpēti, apkopoja iegūtos datus un uzturēja Kultūraugu uzraudzības valsts informācijas sistēmas Augšņu agroķīmiskās izpētes datubāzi.

Likuma grozījumi arī paredz paplašināt lauku attīstības definīciju, nosakot, ka tā ir komplekss ilgtspējīgu darbību kopums lauku teritorijas ekonomikas un cilvēku dzīves kvalitātes, kā arī publisko pakalpojumu pieejamības un mobilitātes uzlabošanai, dabas resursu apsaimniekošanai un lauku ainavas saglabāšanai.

Saistītie raksti

Tādējādi definīcija atbildīs pašreizējā plānošanas perioda Lauku attīstības programmā 2014.-2020.gadam ietverto pasākumu kopumam un pasākumiem, ko īstenos Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskajā plānā 2021.-2027.gadam.

Līdz ar grozījumiem likumā plānots arī nodrošināt tā normu atbilstību Eiropas Savienības (ES) tieši piemērojamajiem normatīviem bioloģiskās lauksaimniecības un lauksaimniecības tirgu kopīgās organizācijas jomā.

Grozījumi likumā vēl būs jāskata valdībā, un pēcāk par tiem jālemj Saeimā

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni Gudenieku pagastā noteikta karantīna
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Atklāj, kur Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM gadījums mājas cūkām
4 dienas
LE
LETA
Laukos
Veikalos būs plašāk pieejami vietējie augļi un dārzeņi. Parakstīts memorands 1
4 dienas

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Biji kādā no šīm ēdināšanas vietām Rīgā un Liepājā? 14 dienas būs jāvelta veselības stāvokļa novērošanai
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 pozitīva pasažiera dēļ noteikta karantīna visiem 5.jūlija autobusa Liepāja-Rīga pasažieriem
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atgriežoties no Lielbritānijas, pašizolācijā vairs nav jādodas. Publicēts saraksts ar valstīm
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Tautas likteņstāstā rodam spēku nākotnei.” Levits un Vīķe-Freiberga iestādījuši veltījuma ozolus Likteņdārzā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Reportieri bez robežām” pauž nožēlu par ES sankciju izmantošanu, lai Baltijas valstīs aizliegtu RT 1
3 stundas