Foto: pexels.com/Pexels

Lego komplekti bērniem un pieaugušajiem: ar ko tie atšķiras un kāpēc ir tik iecienīti! 1

Lego konstruktori ir viena no vispirktākajām rotaļlietām visā pasaulē. Pirmie Lego klucīši tika sākti ražot 1949.gadā, Dānijā, un kopš tā laika iekarojuši miljoniem bērnu sirdis visā pasaulē jau vairākās paaudzēs.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Tests: kurš no bērniem ir visjaunākais? Tava izvēle atklās tava prāta un intuīcijas vienreizējās spējas
Krievijas televīzijā parāda karti ar valstīm, kuras Putins varētu apbruņot, lai uzbruktu “jutīgiem mērķiem” Rietumvalstīs 196
TV24
Krievi ved prom raķetes no Krimas. Par ko tas liecina? 162
Lasīt citas ziņas

Taču ne tikai bērni, bet arī liela daļa pieaugušo ir uzticīgi Lego fani, kas gaida arvien jaunas un jaunas Lego sērijas, lai papildinātu savu kolekciju un, kaut nedaudz, iegrimtu fantāziju un rotaļu burvībā.

Kas gan ir tas, kas šajos mazajos klucīšos spēj aizraut ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos? Un, kādas ir galvenās atšķirības starp bērniem un pieaugušiem paredzētajiem Lego konstruktoriem?
Par to šajā rakstā!

Mazie un lielie Lego fani

Kāpēc Lego ir ne tikai rotaļlieta!

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja tev ir bērni, tu noteikti esi dzirdējis par to, ka Lego nav tikai rotaļlieta.

Lego Duplo sērijas komplekti, kas paredzēta mazuļiem jau no pirmajiem dzīves gadiem, attīsta sīko pirkstu motoriku, veicina runas un kognitīvo funkciju attīstību, kā arī prasmes pašam sevi nodarbināt un spēlēties bez pieaugušo līdzdalības un sniedz vēl daudzus citus ieguvumus bērna attīstībai.

Lego pilda patieso un īsto rotaļlietu funkciju – liek bērnam domāt un radīt, neapslāpējot viņa dabisko zinātkāri un iztēli.

Lielākoties bērni Lego konstruktorus uztver kā nekad nebeidzamu projektu, kas ļauj radīt teju neskaitāmas versijas par to, ko no šiem klucīšiem iespējams izveidot. Bērns attīsta fantāziju un radošumu, tajā pašā laikā tiek veicināta bērna loģiskā domāšana un apgūta pacietība, kā arī tiek attīstītas bērna prasmes risināt dažādas problēmsituācijas.

Atsevišķām Lego sērijām, kā piemēram Lego Creator, jau sākotnējais koncepts ir tāds, lai bērnu mudinātu ļaut vaļu fantāzijai, jo no viena Lego komplekta viņš varēs izveidot trīs dažādas rotaļlietas.

Tātad arī tiem bērniem, kam Lego likšana varētu šķist garlaicīga vai trūkt ideju, ko ar to iesākt, tiek parādīts priekšā, ka rotaļas nebeidzas, kad komplekts ir salikts, jo nepieciešams vien nedaudz, lai radītu ko jaunu.

Kā rāda bērnu psihologu un speciālistu pētījumi, lielai daļai bērnu, atnākot mājās no skolas vai bērnu dārza, pēc intensīvas dienas nepieciešams integrēt un izpaust dienā uzkrātos iespaidus mierīgā un bērnam piemērotā vidē.

Reklāma
Reklāma

Tāpēc Lego rotaļlietas lieliski kalpo par bērna mazo pasauli, kurā viņš izspēlē dienā uzkrātos iespaidus veselīgā veidā. Tādas sērijas kā Lego Friends, Lego City un citas, ļauj izveidot veselu bērna fantāziju pilsētu, kurā ar lomu spēlēm bērns ne tikai rotaļājas, bet arī nomierina nervu sistēmu un atpūšas.

Savukārt tiem bērniem, kas fano par kādu īpašu filmu, multfilmu vai spēļu tēliem, iespējams iegādāties kādu filmu sērijas Lego: Minecraft, Lego Ninjago, Harry Potter, Jurassic World u.c.

Tiesa gan, šie konstruktori nav lēti. Lego komplekti ir salīdzinoši dārga rotaļlieta, taču Lego tiek ražoti no izturīgiem un bērnam draudzīgiem izejmateriāliem, tāpēc klucīšu mūžs ir ilgs, tos iespējams nodot jaunākajiem brāļiem vai māsām, turklāt bērns tos vienmēr varēs savienot savā starpā, neatkarīgi no tā, kāds komplekts iegādāts.

Foto: pexels.com/Pexels

Sava veida meditācija arī pieaugušajiem

Galvenā atšķirība starp bērnu un pieaugušo Lego fanu uztveri par šo rotaļlietu ir tāda, ka bērnam lieliska šķiet iespēja veikt nemitīgu pārbūvi, uzlabojumus, izjaukt un atkal salikt no jauna.

Līdz ar komplekta salikšanu nekas nebeidzas, rotaļlieta turpina savu dzīvi.

Taču pieaugušajiem Lego komplekts ir kā projekts, kas tiek uzsākts un pabeigts, un, lielākoties, tiek novietots skapī vai kādā citā vietā kā kolekcijas priekšmets.

Un tieši tāpēc, ņemot vērā šo atšķirīgo pielietojumu un uztveri, Lego ražotāji rada sērijas, kas paredzētas tieši pieaugušajiem un liela daļa no konstruktoriem tam arī ir paredzēti – kolekciju veidošanai.

Protams, pieaugušo Lego komplekti ir sarežģītāki, apjomīgāki un grūtāk saliekami nekā bērnu komplekti. Tie sastāv no daudz vairāk detaļām, bieži vien gatavo konstruktoru ir iespējams robotizēt, tātad tie prasa zināšanas un iemaņas.

Daļa no Lego konstruktoriem, tādiem kā Lego Star Wars sērija, Lego Technic vai Lego Marwel, ir paredzēti gan pieaugušajiem, gan pusaudžiem, kā arī tiem bērniem, kas ir pieredzējuši Lego likšanā.

Papildu pluss šiem komplektiem ir tāds, ka bērns to var likt kopā ar kādu no vecākiem, tādejādi kvalitatīvi pavadot kopīgo laiku un mācoties un apgūstot dažādas prasmes, iemaņas, spēju koncentrēties un sadarboties.

Savukārt pieaugušajiem, kas ir mākslas vai arhitektūras fani, iespējams iegādāties dažādus komplektus ar slavenām un nozīmīgām arhitektūras pērlēm Lego Architecture sērijā.

Pieaugušajiem Lego konstruktoru likšana ir sava veida meditācija, kas, gluži tāpat kā bērnam, ļauj atpūsties un iegrimt procesā, kas prasa patīkamu koncentrēšanos, gala rezultātā radot kaut ko paliekošu un īpašu.

Foto: pexels.com/Pexels

Lego veikals

Specializēts Lego veikals Rīgā nav pieejams, tāpēc ieskaties interneta veikalā 1a.lv, kur tu atradīsi plašāko Lego komplektu piedāvājumu kā bērniem, tā pieaugušajiem.

Ienāc 1a.lv un iepriecini sevi vai savu bērnu ar jaunu Lego! Atlaides un Smart Net kluba biedru piedāvājumi tavu iepirkšanos padarīs vēl izdevīgāku!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.