Leonīds Kalniņš
Leonīds Kalniņš
Foto: Paula Čurkste/LETA

Leonīds Kalniņš: Ar brigādi primārai Latvijas aizsardzībai vajadzētu pietikt 0

Brigādes lieluma vienības izveidošana Latvijā ir proporcionāla draudu lielumam, aģentūrai LETA akcentēja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, kurš šodien piedalījās NATO samitā Madridē.

FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
Lasīt citas ziņas

Viņš akcentēja, ka NATO samits Madridē pasaka būtisku lietu – ja iepriekš Baltijas reģionā atturēšanas pamatā bija klātbūtne, tad tagad visa aizsardzības sistēma pāries uz atturēšanu ar reālu, konvencionālo spēju būvniecību, un brigāde ir tikai viens no šīs sistēmas elementiem.

Kalniņš atzīmēja, ka plāni, kas tiek būvēti NATO samitā un nav vēl līdz galam apstiprināti, ievēro analīzes pieeju – draudu lielumu tuvākajā laika periodā. Pēc viņa paustā, brigāde ir pirmais solis, lai nodrošinātu šādas sistēmas izveidošanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

NBS komandieris uzsvēra, ka nepieciešams uzbūvēt tādu sistēmu, ar kuras palīdzību ļoti ātrā laikā var reaģēt uz jebkuru apdraudējumu. Runa ir par tādas spējas nepieciešamību, kas kompleksi sastāv no reaģēšanas ātruma, speciāli iezīmētiem spēka veidiem.

Pēc Kalniņa paustā, no pieņemtajiem lēmumiem izriet, ka ir skaidri pateikts – lai nodrošinātu kādā NATO reģionā aizsardzību, starp valstīm jau ir nodalītas spējas, kuras tās spēj izvietot daudz ātrāk, nekā līdz šim. Tādā gadījumā nebūs jāgaida lēmumi, kas, piemēram, noteikti būtu nepieciešami, iedarbinot 5.pantu.

Runājot par brigādes lielu vienības izveidošanu, NBS komandieris atzīmēja, ka mehanizētai vai motorizētai brigādei ir jābūt arī atbalstošajām spējām, piemēram, trīs kājnieku bataljoniem, kuri ir vai nu mehanizēti vai motorizēti. Tāpat jābūt arī artilērijas un inženieru bataljonam, izlūkošanas spējām rotas vai bataljona lielumā.

“Gandrīz puse no šī skaitliskā spēju sastāva ir atbalstošie elementi, kuri principā katrā brigādē ir arī visdārgākie. Tas nozīmē, ka, lai izveidotu šo brigādi, būs nepieciešams ieviest, nopirkt, iegādāties, apmācīt šīs te spējas. Tas ir diezgan sarežģīts un komplicēts projekts,” sacīja Kalniņš.

Jautāts, kādu tieši palīdzību Latvija no sabiedrotajiem saņems, NBS komandieris uzsvēra, ka NATO samitos, runājot par stratēģiskiem konceptiem, tādas detaļas nelemj. Šos jautājumus risinot jau ar tehnisku vienošanos panākšanu vai divpusējās sanāksmēs, bet to noteikti iestrādājot reģionālajos aizsardzības plānos.

“Samitā ir konceptuāli pieņemts lēmums pāriet no atturēšanas ar klātbūtni uz atturēšanu ar reālu, konvencionālo spēju būvniecību. Tāds koncepts ir pieņemts un tas ir signāls plānotājiem un visām dalībvalstīm, lai sāktu šādu sistēmu būvēt. Tas ir nepieciešams ne tikai konkrētai valstij tās aizsardzībai, bet gan kolektīvajai aizsardzībai,” sacīja Kalniņš.

LETA jau rakstīja, ka NATO samitā ir panākta vienošanās par kaujas grupu palielināšanu līdz brigādes līmenim.

Kā aģentūrai LETA norādīja Valsts prezidents Egils Levits, runājot par NATO multinacionālajām kaujas vienībām, patlaban tās ir astoņas kaujas grupas, no kurām viena atrodas Ādažos. Panāktā vienošanās ar Kanādu paredz, ka Kanāda kā ietvarvalsts stādās pie brigādes veidošanas.

“Brigāde nenozīmē tikai cilvēku skaitu, bet primāras ir kaujas spējas, kuras ir jāpalielina. Patlaban Latvijā ir kaujas grupa, vēlāk būs brigāde. Arī mums ir jāizdara savi mājasdarbi – ātri un daudz. Mums ir jāizveido jauna bāze, jo Ādaži ir par mazu. Mums ir jāuzbūvē viss, lai uzņemtu šos cilvēkus un nodrošinātu arī treniņu iespējas,” sacīja Levits.

Prezidents norādīja, ka NATO šodien ir pieņēmusi svarīgus lēmumus, kas aliansi padara par daudz spēcīgāku aizsardzības organizāciju, nekā tā bija līdz šim, it sevišķi Austrumu flangā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Levits atzīmēja, ka NATO pieņēma jaunu aizsardzības koncepciju, kā aizsargāt visu NATO valstu iedzīvotājus. Tāpat koncepcijā ir skaidri pateikts, ka patlaban un tuvākajā nākotnē lielākais drauds NATO valstīm būs Krievija, jo tā ir agresīva valsts, kas neievēro starptautiskās tiesības, uzbrūk kaimiņvalstīm, tāpēc NATO ir attiecīgi jāreaģē.

Valsts prezidents uzsvēra, ka runa ir par NATO Austrumu flanga valstīm, jo NATO skatās uz visu tās robežu ar Krieviju. Levits norādīja, ka NATO izpratnē arī Baltkrievija ir kā Krievijas militārā sastāvdaļa, tāpēc arī robeža ar Baltkrieviju ir ieskaitīta jaunajā aizsardzības koncepcijā.

FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Neatstāj ieslēgtu mūzikas centru! Cik kWh mēnesī patērē kontaktā iespraustas ierīces? 4
Karstuma vilni jaunnedēļ nomainīs stipras lietavas, bet atklāj, kad tas atkal atgriezīsies 5
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Menģelsone uzsver: nedrīkst pieļaut “Nord Pool” biržas spekulācijas 83
VZD ziņo par darījumiem ar privātmājām Rīgā un Pierīgā 2022. gada 1.pusgadā: cenas augušas vidēji par 20%, reģistrēts par 37% mazāk darījumu nekā pērn
VIDEO. Neiztīrītas gultnes dēļ jau divus gadus burāšanai slēgta Jūrmalas osta, bet ostas pārvaldnieks tik aizbildinās 3
VIDEO. Slaidiņš: Lai Ukraina gūtu uzvaras, nevajag celt “gaisa pilis” ilgtermiņā 5
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
23:35
1942. gada 19. augustā. Djepes katastrofa
23:30
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1922. gada 19. augustā
23:25
“Mūsu draugs, vecais kikbokseris un dievlūdzējs spēj tā zāģēt, ka ausis krīt ciet,” Līcīša feļetons
FOTO. Šūmahera sieva deviņus gadus pēc traģēdijas: mums Mihaela ļoti pietrūkst, viņš vienmēr mūs sargāja 1
Zelenskis ar Gutērrešu apspriedis arī Krievijas piekopto kodolšantāžu Zaporižjes AES. Putins piekritis ielaist ekspertus 35
“Attīstībai/Par!” rosinājusi koalīcijā nemarinēt LNG termināļa būvniecības projektu, lai Latvija neatpaliktu no kaimiņvalstīm 34
Ēriks Loks, Ieva Akuratere un Āris Ziemelis ielūdz uz “Dziesminieku dienām Sēlijā”
FOTO: Ieskaties spēlfilmas “Mīlulis” filmēšanas aizkulisēs ar Kārli Arnoldu Avotu galvenajā lomā
Tanku biatlons Krievijā kā samērā absurda disciplīna
Krāpnieki pielieto jaunu triku – uzdodas par policijas darbiniekiem, lai izmānītu naudu 4
Lokdauni izraisījuši vairāk nāves gadījumu nekā Covid-19 vīruss, atzīst pētnieki. Neatliekamā medicīniskā palīdzība kļūst neaizsniedzama Lielbritānijā 8
VIDEO. “Čuk čuk čuk!” Ministrs Linkaits dzimšanas dienā soctīklotājus pārsteidz ar amizantu dziesmu 24
FOTO. Kāda sena tradīcija pat vēl mūsdienās britu karaliskajai ģimenei pusdienās liedz izmantot vienu galda piederumu 11
Sestdien Kurzemē iespējams pērkona negaiss, karstums līdz pat 30 grādiem 2
Ogrēnieši netiek uz darbu, pie ārsta un uz bērnudārzu, bet ATD līgumu ar “Liepājas Autobusu parks” lauzt negrasās
LVM padome noraida bažas par AS “Latvijas valsts meži ” valdes locekļu atlases neatbilstību tiesiskajam regulējumam un aicina uz konstruktīvu dialogu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs