Latvijā
Novados

Lielauces centra iedzīvotāji pašu spēkiem līdz nepazīšanai izmaina savu daudzdzīvokļu namu pagalmu6


Lielauces daudzdzīvokļu namu iekšpagalms pēc labiekārtošanas projekta īstenošanas.
Lielauces daudzdzīvokļu namu iekšpagalms pēc labiekārtošanas projekta īstenošanas.
Foto: Ivars Bušmanis

Auces novada Lielauces centra triju daudzdzīvokļu māju pagalms nemainīgi tāds bijis kopš uzbūvēšanas – kolhoza laikā celtas mājas, ārpusē asfaltēti pievedceļi mašīnām, māju vidū reti pļauts zāliens.

Pāri zālienam stiepās iedzīvotāju vajadzību iestaigātie “skudru ceļi”, vienam tā stūrim pāri brauca tās mašīnas, kurām bija slinkums ieslēgt atpakaļgaitu. Šajā laikā mainījās tikai vītola, egles, liepas, bumbieres un plūmes izmēri.

Pērn pagasta aktīvākie ļaudis sapulcējās un paši sev skaļi nosauca desmit nākotnes vīzijas, kādu viņi gribētu redzēt Liel­auci. Sekoja biedrības dibināšana, stāsta viena no tās 23 dibinātājām – valdes locekle Sintija Želve-Bergmane.

Viena no šīm desmit idejām bija Lielauces centra daudzdzīvokļu māju pagalma labiekārtošana. Lai to īstenotu konkrētā veidolā, sekoja konsultācijas ar ainavu arhitekti. Projektēšanā iesaistījās apzaļumošanas uzņēmums “BigBee”.

Skaidri iezīmējās mērķis – padarīt līdz šim apkārt apstaigāto, dažbrīd caurstaigāto triju māju kopīgo pagalmu par patīkamu pastaigu un uzturēšanās vietu.

Lai to īstenotu, biedrība “Lielauces attīstībai” startēja Dobeles lauku partnerības izsludinātajā LEADER projektu konkursā: Latvijas Lauku attīstības pro­grammas 2014.–2020. gadam ietvaros tika atbalstītas darbības saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju.

Aktivitāte “Vietas potenciāla attīstības iniciatīvas” bija atbilstoša vietējo iedzīvotāju idejas īstenošanai. Sekmējās saņemt finansējumu 10 000 eiro apmērā. Pateicoties Auces novada domes līdzfinansējumam 10% apmērā, pirmā projekta īstenošanai kļuva pieejami deviņi tūkstoši eiro ERAF naudas.

“Mēs ļoti bijāmies no projekta uzraudzības, ko veic Lauku atbalsta dienests, bet nosaukums ļoti atbilda izpildījumam – saņēmām labus ieteikumus, kā rīkoties šķietami bezcerīgās situācijās, kad likās, projektu neizdosies īstenot,” atklāj Sintija.

Kāpēc? “Tāpēc, ka celiņu tīkla izveidošana nozīmē būvniecību. Tiklīdz jāuzsāk būvniecība, tā obligāti jāievada visi dokumenti un dati Būvniecības informācijas sistēmā (BIS), savukārt tā uzbūvēta tā, ka katrs nākamais solis iespējams tikai tad, kad izpildīts iepriekšējais.

Piemēram, jāuzrāda, kurš BIS reģistrētais atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums aizvedīs atkritumus, bet celiņu izveidē vienīgais atkritums ir velēna, ar kuru turpat netālu izlīdzinājām purvainu bedri.

Ja nenorādīsi būvuzraugu, objektu nodot nevar. Un tā tālāk. Tas parāda BIS nepiemērotību šādiem maziem būvprojektiem.

E-būvniecība brīžiem likās kā e-veselība. Labi, ka LAD Valsts atbalsta un LEADER pasākumu daļas vecākā referente Maija Leja ieteica risinājumu visām problēmsituācijām.

Tur, kur elektroniskā sistēma buksēja, Auces novada būvvaldē vajadzēja turpināt veco – papīra dokumentu ceļu,” stāsta biedrības pārstāve.

Gada laikā projekts tika īstenots, kaut arī itin visu dokumentāciju iesniedzām elektroniski, tās izstrādē tika pavadīts vairāk stundu, nekā paša laukuma labiekārtošanā.

Jūlijā iepirkuma konkursa uzvarētājs – SIA “BigBee” – labiekārtoja un apzaļumoja triju māju “Ezermaļi”, “Dzelmes” un “Niedras” ieskauto pagalmu.

Saistītie raksti

Celiņu tīkls tika papildināts ar diviem lokiem – lielāku un mazāku. Abu loku ārpusē izveidotas dekoratīvo krūmu stādījumu dobes, bet loku celiņu malā uzstādīti soliņi un atkritumu urnas.

Pateicoties Auces novada domes atsaucībai, liel­aucnieku iecerēm, ERAF finansējumam, Lauku atbalsta dienesta padomiem un vadībai, ir radīta pievilcīga vieta ciema centrā, kura, krūmiem paaugoties un iedzīvotājiem rūpējoties par to, kļūs vēl skaistāka. Te uz sarunām varēs pulcēties māju iedzīvotāji, māmiņas pastaigāties ar bērniem un saimnieces gaidīt piebraucam autoveikalu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.