Foto: Evija Trifanova/LETA

Lietuvas zinātnieki: Vietējās bites nav izzudušas un jāglabā kā vērtīgs ģenētiskais resurss 0

Mežainajos Lietuvas apvidos joprojām saglabājušās vietējās tumšās medus bites (Apis mellifera mellifera), kas daudzviet Eiropā izzūd, pārsvaru ņemot ievestajām pasugām, vēsta portāla “Delfi.lt” vides izdevums “Grynas.lt”, atsaucoties uz jaunu lietuviešu zinātnieku pētījumu.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

Lietuvas vietējās bites iekļautas aizsargājamo lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu sugu nacionālajā sarakstā. Savulaik to aizsardzībai bija izveidoti īpaši liegumi Jurbarkas un Tauraģes rajonu mežu masīvā, bet ap 1995.gadu tie tika likvidēti un 2015.gadā paziņots, ka vietējās medus bites uzskatāmas par izzudušām.

Taču Lietuvas Dabas pētniecības centra zinātnieku komanda, kas 2017.gadā sāka pētīt Lietuvas medus bišu genofondu, atklājusi, ka tajās dravās, kurās saglabāta senā tradicionālā biškopība, ķerot spietus un nenomainot bišu māti, daļa saimju joprojām pieder pie vietējo tumšo medus bišu mātes līnijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nozīmē, ka, neraugoties uz liegumu likvidēšanu un intensīvu citu pasugu bišu ievešanu, vietējās bites saglabājušās līdz pat šim laikam, secinājuši pētnieki.

Viņi ir pārliecināti, ka vietējo bišu populācija ir vērtīga ar savu spēju pielāgoties Lietuvas mainīgajiem laikapstākļiem un nepastāvīgajām ienesuma izredzēm. Tādēļ gan sekmīgas Lietuvas biškopības nākotnes vārdā, gan no zinātniskā un kultūrvēsturiskā viedokļa ir svarīgi šo ģenētisko resursu saglabāt un pavairot, atlasot labākās īpašības.

Kā pastāstījusi projekta vadītāja Laima Blažīte-Čereškiene, visvairāk vietējo bišu saimju saglabājies Karšuvas mežā, agrākā lieguma teritorijā, kā arī Dainavas un Labanoras mežos.

Turklāt zinātnieki secinājuši, ka Lietuvas tumšo medus bišu populācija saglabājusi diezgan lielu ģenētisko daudzveidību, un vairāk nekā puse saimju nav zaudējušas tādas Lietuvas vietējām bitēm raksturīgas iezīmes, kādas konstatētas līdz 1980.gadam.

Pēdējā laikā, biškopjiem izvēloties ievestās pasugas, kas tiek uzskatītas par ražīgākām, Rietumeiropas tumšā medus bite daudzās Eiropas valstīs sāk izzust, tādēļ sākts domāt par tās aizsardzību.

Kā norāda pētnieki, Lietuvas biškopji varētu sekmīgi audzēt vietējās bites mežainos apvidos, kur tās ar savām īpašībām ir pārākas pār ievestajām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.