Mācītājs Krists Kalniņš rekomendē izmantot melu detektoru pirms amatpersonu pieņemšanas darbā, kā to praktizē Amerikā 52

“Mana pirmā profesija ir jurists, un es beidzu Policijas akadēmiju. Un tad, kad es beidzu, es rakstīju darbu par instrumentālās spriedzes emocionālo diagnostiku, kas ir – par melu detektoriem. Kad lasu rakstus par darbiniekiem, par atbildīgām amatpersonām un par to, kādā veidā viņš tiek pieņemts darbā, Jaunzemes kundze (Ieva Jaunzeme, Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore – red.] teica: kā tad mēs varam zināt, cilvēki ir daudz, visiem mēs nevaram izsekot. Es domāju, tas atkal ir jautājums par to, kāds ir process, kā mēs vispār izvērtējam kandidātus uz tik nozīmīgiem amatiem, kuri ir piesaistīti ar milzīgām naudām,” tādu viedokli TV24 raidījumā “Preses klubs” pauda mācītājs Krists Kalniņš, diskutējot par amatpersonu iecelšanu valsts un pašvaldību iestāžu amatos.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 3
Kokteilis
Elīna Didrihsone piedzīvojusi lielu vilšanos – negaiss izjaucis vairāk nekā 1000 eiro vērto dēla dzimšanas dienas ballīti 98
Veselam
Ārvalstīs strauji izplatās jaunais Covid-19 paveids “FLiRT”. Medicīnas eksperte skaidro, vai šis vīruss ir konstatēts arī Latvijā un cik tas bīstams? 4
Lasīt citas ziņas

“Piemēram, ASV melu detektors tiek lietots ārkārtīgi daudz vietās – uz policiju ejot, uz Federālo Izmeklēšānas biroju (FID), kur, lai tu kandidētu, tev ir jāiziet cauri noteiktam procesam. Protams, tur ir arī savi visādi knifi, bet tik un tā – tātad izvērtēt katru potenciālo kandidātu, nevis tā: o, man patīk, tas man radinieks, vai tas mans radinieku radinieks, ā, nu, tas tur nav sataisījis daudz nepatikšanas – iecelsim viņu tur! Tur jābūt ir ļoti nopietnam procesam, lai izvērtētu, kādi cilvēki ieņem šos augstākos amatus,” komentēja mācītājs Kalniņš.

Kalniņš raidījumā uzsvēra: “Nevar būt tā, kad iestādes vadītāja saka: nu, ziniet, es jau tur īsti daudz nevaru zināt!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Konkursu uz VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītāja amatu plānots izsludināt martā

Jau vēstīts, ka konkursu uz Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvaldes vadītāja amatu plānots izsludināt martā, otrdien intervijā Latvijas Radio sacīja VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, šā gada februārī vēstīja LETA.

Viņa informēja, ka uz attiecīgo amatu tiks sludināts atklāts konkurss. Konkurss tiks izsludināts martā un pieteikšanās termiņš būs 20 dienas.

“Nozares profesionāļi, kurus interesē un kuri ir spējīgi izprast finanšu noziegumus, laipni aicināti pieteikties,” piebilda Jaunzeme.

Patlaban vakantā VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktora amata pienākumus uzdots pildīt pārvaldes direktora vietniecei Kristīnei Prusakai-Brinkmanei. Savukārt viņas atvaļinājuma laikā no pirmdienas, 13.februāra, struktūrvienības direktora pienākumus pilda pārvaldes Finanšu izlūkošanas daļas vadītājs Dairis Aniņš, aģentūra LETA noskaidroja VID.

Lai konkurss uz vakanto amata vietu varētu noritēt iespējami drīz un nodrošinot iespējami profesionālu pretendentu atlasi, 9.feburārī ir izveidota pretendentu vērtēšanas komisija, informēja VID pārstāvji. Tās sastāvā līdztekus VID amatpersonām darbosies arī pārstāvji no Valsts drošības dienesta, Valsts policijas, Valsts robežsardzes un ģenerālprokuratūras. Tiklīdz konkurss būs izsludināts, VID sniegs par to informāciju.

Jau vēstīts, ka 2023.gada janvārī darbu VID atstāja uz disciplinārlietas izmeklēšanas laiku atstādinātais Nodokļu un muitas policijas pārvaldes direktors Kaspars Podiņš.

Reklāma
Reklāma

Pret Podiņu pērn rudenī tika ierosināta disciplinārlieta saistībā ar iespējamiem noziegumiem viņa vadītajā struktūrvienībā.

Ģenerālprokurors Juris Stukāns intervijā TV3 raidījumam “Nekā personīga” arī izteicās, ka saistībā ar iespējamām VID Nodokļu un muitas policijā izdarītām pretlikumīgām darbībām kriminālprocesu izmeklēšanā tiek pārbaudīta uzraugošā prokurora līdzatbildība. “Tāpēc tiek vērtēta esošu kriminālprocesu situācija, lai saprastu gan no izmeklēšanas puses, gan no prokuratūras puses, vai esam pietiekoši iesaistījušies un vai nav jāuzņemas kaut kur arī kādam prokuroram atbildība,” viņš sacīja.

Tāpat ziņots, ka iepriekšējais finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) pērn septembrī ierosināja disciplinārlietu un atstādināja no amata Jaunzemi, kā arī uzdeva lemt par Podiņa atbildību un atstādināšanu uz pārbaudes laiku, ņemot vērā notikušās aizturēšanas VID Nodokļu un muitas policijā.

Reirs norādīja, ka ir aizturēta organizēta noziedzīga grupa, kas sastāv no augsta līmeņa VID darbiniekiem. Aizturētie, kuriem tiesa piemērojusi apcietinājumu, neesot nekādi zema līmeņa inspektori vai kāds atsevišķs muitnieks, bet ļoti augsta līmeņa amatpersonas, kas strādā tiešā pārvaldes direktora vadībā, kurš savukārt pakļaujas tieši ģenerāldirektorei.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pērn augusta izskaņā veica kriminālprocesuālās darbības vairākos objektos, tostarp VID. Šīs izmeklēšanas darbības tika veiktas jūnijā sākumā sāktajā kriminālprocesā aizdomās par iespējamu kukuļņemšanu lielā apmērā personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās. Kriminālprocesa laikā tika aizturētas trīs personas, bet vēl divām personām tika noteiktas tiesības uz aizstāvību. Divām no šīm personām tika piemērots apcietinājums.

KNAB sīkāku informāciju par šo lietu nesniedza, bet aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka lietā tika apcietināts VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes kādas nodaļas vadītājs Intars Štālbergs.

“Nekā personīga” iepriekš vēstīja, ka 2021.gada rudenī kokrūpnieks, uzņēmuma “Stiga RM” īpašnieks Andris Ramoliņš saņēmis signālus, ka pret viņu tiekot gatavota pasūtījuma krimināllieta. Pēc dažiem mēnešiem Ramoliņu uzmeklējusi Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja un informējusi, ka pret uzņēmēja ģimenes uzņēmumiem esot sākts kriminālprocess. VID amatpersona uzņēmējam izteikusi piedāvājumu – ja viņš samaksāšot, varēšot vienoties par aizturēšanas laiku un kratīšanām un tām sagatavoties. Par to pieprasīti 100 000 eiro.

Pēc raidījuma rīcībā esošajām ziņām, apcietinājumā saistībā ar kukuļņemšanas lietu nonākusi arī VID darbiniece Inita Lūre, kura Finanšu policijā strādāja no 2005.gada. VID viņa bijusi arī Pirmās izmeklēšanas daļas vadītāja vietniece.

Štālbergs dienestā strādāja kopš 2018.gada. 2022.gada augustā īsi pirms aizturēšanas viņu paaugstināja amatā par Finanšu noziegumu izmeklēšanas daļas Pirmās izmeklēšanas nodaļas vadītāju. Pēc aizturēšanas gan viņš no amata pienākumu pildīšanas tika atstādināts.

KNAB kratīšanas notikušas arī vēl vienas VID amatpersonas – Jāņa Akmentiņa – mājās.

Savukārt uzņēmējam esot zināms, kas stāvot aiz šī pasūtījuma – to esot atklājusi pati VID darbiniece, sakot, ka darbojas pie varas esoša politiskā spēka pazīstama “pelēkā kardināla” uzdevumā. Konkrētā pasūtītāja vārdu uzņēmējs tomēr nav atklājis, atsaucoties uz izmeklēšanas noslēpumu.

Prokuratūra ir apstiprinājusi, ka pret uzņēmēja Ramoliņa ģimenes uzņēmumiem patiešām bijis ierosināts safabricēts kriminālprocess. Prokurors šo Nodokļu un muitas policijas izmeklētāja nelikumīgo lēmumu divus mēnešus vēlāk atcēlis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.