Foto: AP/SCANPIX
Foto: AP/SCANPIX
Ilustratīvs foto. Litija karbonāta konteiners.

Mazs Portugāles ciemats varētu kļūt par lielāko litija raktuvi Rietumeiropā. Kāpēc iedzīvotāji protestē? 24

Kovas do Barrozu (Covas do Barroso) ciemats, kurā dzīvo nedaudz vairāk par 100 iedzīvotājiem, varētu kļūt par mājvietu lielākajām litija raktuvēm Rietumeiropā. Portugālei ir lielākās litija rezerves Eiropā un astotās lielākās pasaulē, liecina ASV ģeoloģiskās izpētes dati. Portugāles valdība vēlas to atgādināt saviem iedzīvotājiem, taču eksperti brīdina neizdarīt pārsteidzīgus secinājumus, vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 20
Kokteilis
FOTO. No politiķiem par aktieriem: mākslīgais intelekts nosaucis 5 latviešu politiķus, kuri uz skatuves justos kā zivis ūdenī
TV24
Slaidiņš: Karš beigsies tikai divos gadījumos. Viens – ja Putinam iedotu ielūgumu uz Kobzona koncertu 275
Lasīt citas ziņas

“Mums saka, ka mums ir piektās, sestās, astotās lielākās litija rezerves… Bet tas ir tieši tas pats, kas nekas,” tā sacīja Karloss Leals Gomess, Minho universitātes profesors un litija eksperts. “Jūs varat uzzināt rezervju apjomu tikai tad, kad reāli uzsākat litija ieguvi,” viņš piebilda.

Vieta, kur Portugālē tiek plānots ierīkot jaunās litija raktuves, ir Kovas do Barrozu – tas ir neliels apgabals Portugāles ziemeļos. Tā ir mājvieta vienai no lielākajām litija iegulām pasaulē. Tāpēc Londonas uzņēmums “Savannah Resources” vēlas ierīkot litija ieguves šahtas šajā mazajā ciematā. Tas padarītu Kovas do Barrozu par lielāko litija raktuvi Rietumeiropā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projekts paredz šeit iegūt spodumēna koncentrātu, cietu materiālu, no kura tiek iegūts litijs, kas savukārt ir ļoti pieprasīts materiāls automašīnu akumulatoru ražotājiem. Litiju ekstrahē no spodumēna, pēc karsēšanas šķīdinot to skābē. Spodumēna kā litija avota priekšrocība salīdzinājumā ar citiem avotiem ir augstāka litija koncentrācija, bet ar augstākām ieguves izmaksām.

“Mēs plānojam saražot aptuveni 25 000 tonnu litija hidroksīda,” tā “Euronews” skaidroja Deils Fergusons (Dale Ferguson), kurš ir “Savannah Resources” pagaidu izpilddirektors. “Tas ir pietiekami daudz, lai katru gadu izgatavotu aptuveni 500 000 jaunus akumulatorus elektriskajiem transportlīdzekļiem,” viņš skaidroja.

Profesoram Karlosam Lelam Gomesam “Savannas Resource sniegtie skaitļi tomēr neliekas pārliecinoši. “Šī kā iespējamā litija koncentrātu ražošanas vieta nav nekas īpašs, pat ne rūdu iegulu apjoma ziņā, ne arī pašās rūdās, jo īpaši tajās esošajās rūdās,” saka Gomess. “Rūdas šeit nav tās labākās. Litija ieguve te prasīs daudz darba tehniskā un tehnoloģiskā ziņā,” piebilda Gomess.

Saskaņā ar “Savannah Resources” teikto, uzņēmums līdz šim ir iztērējis miljoniem eiro, lai veiktu testus un pētījumus Kovas do Barrozu apgabalā. Viņi saka, ka pēdējo 30 līdz 40 gadu tehnoloģiskā attīstība nodrošinājusi to, ka litija ieguve šeit tagad var notikt vienkārši un efektīvi.

Kovas do Barrozu iedzīvotājiem noteikti būs ļoti grūti pieņemt šo projektu. Ciematā, kurā dzīvo nedaudz vairāk kā 100 cilvēki, galvenokārt lauksaimnieki, litija masveida ieguves projekta attīstība ir vietējo iedzīvotāju galvenais sarunu temats. Daudzi vietējie iedzīvotāji uzskata, ka raktuves viņu dzīvē radīs daudzas problēmas, tostarp sliktāku ūdens un gaisa kvalitāti.

Reklāma
Reklāma

Portugāles Vides aģentūra 31. maijā izdeva labvēlīgu ietekmes uz vidi novērtējumu ar dažiem nosacījumiem, kas “Savannah Resources” ir jāievēro, taču šķiet ciemata iedzīvotājus tas nav pārliecinājis, ziņoja “Euronews”.

“Mēs nesaprotam, kā attīrīt piesārņojumu. [Tā vietā, liekas], mums ir jāiznīcina meži, jāiznīcina vide, jāiznīcina ūdensteces, jāiznīcina šeit dzīvojošās populācijas dzīves apstākļi,” tā norādīja Nelsons Gomess, kurs ir “Vienoti Covas do Barroso aizstāvībai” (“United in Defense of Covas do Barroso”) prezidents. Asociācija saka, ka cīņa vēl nav beigusies, un sola vērsties tiesā, lai apturētu šo litija ieguves projektu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.