Foto: Zane Bitere/LETA

Noslēpjot rokassomā, Latvijā mēģina ievest nedeklarētus 195 000 eiro 16

Veicot kontroles pasākumus uz Latvijas-Krievijas robežas, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes amatpersonas novērsušas divus pārkāpumus saistībā ar skaidras naudas pārvietošanu, kopumā liedzot pārvietot pāri robežai nedeklarētu skaidru naudu vairāk nekā 195 000 eiro apmērā, aģentūru LETA informēja VID pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Auns – Minhene, Lauva – Parīze: kuru Eiropas pilsētu vajadzētu apmeklēt tavai zodiaka zīmei 4
Krievijas Federācijā beidzas padomju tehnikas krājumi. Putinam ir kāds neticams plāns 93
Kokteilis
FOTO. Daži no viņiem pat neprecēti! Šī gada 10 iekārojamākie Latvijas vīrieši MI skatījumā 52
Lasīt citas ziņas

Vienā gadījumā robežas šķērsotājs nedeklarējot ieveda skaidru naudu vairāk nekā 50 400 eiro apmērā, bet otrā gadījumā personas mēģināja izvest no Eiropas Savienības (ES) 144 610 eiro.

Sestdien, 19.novembrī, Grebņevas muitas kontroles punktā (MKP) no Krievijas puses iebrauca mikroautobuss. Sākot kontroli, muitas amatpersonas jautāja transportlīdzekļa vadītājam un pasažieriem, vai tie pārvieto deklarējamas preces vai naudas līdzekļus. Viena no personām, Moldovas pilsonis, atbildēja, ka pārvieto 5000 eiro un 25 000 Krievijas rubļu. Muitas amatpersonas veica transportlīdzekļa un pasažieru personīgo mantu kontroli, un tās laikā personas rokassomā konstatēja papildu 45 000 eiro. Līdz ar to faktiski persona nedeklarējot pārvietoja pāri ES ārējai robežai skaidru naudu 50 408 eiro apmērā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ceturtdien, 17.novembrī, kāda persona ar Vācijā reģistrētu transportlīdzekli caur Grebņevas MKP vēlējās šķērsot robežu, lai dotos uz Krieviju. Pamatojoties uz muitas risku informāciju par to, ka personas dienu iepriekš ar šo transportlīdzekli mēģināja šķērsot robežu caur Terehovas MKP, pārvietojot gandrīz 9000 eiro skaidrā naudā, bet robežas šķērsošana tika liegta atbilstoši ES regulējumā noteiktajam, tika veikta transportlīdzekļa kontrole, pieaicinot muitas kinologu ar skaidras naudas meklēšanā apmācītu suni.

Pārbaudes laikā muitas kinologam radās aizdomas, ka personu pārvietotā naudas summa ir lielāka, nekā tās saka, atbildot uz muitas amatpersonas jautājumiem, tāpēc tika pieņemts lēmums novirzīt transportlīdzekli padziļinātās muitas kontroles veikšanai. Kad pirms padziļinātās muitas kontroles muitas kinologs personām vēlreiz uzdeva jautājumu, cik lielu skaidras naudas summu tās pārvieto, pasažiere, Krievijas pilsone, atzinās, ka pie viņas esot skaidra nauda – apmēram 140 000 eiro – un uzrādīja visu naudu. Veicot naudas skaitīšanu, konstatēts, ka faktiski personas pārvieto 144 610 eiro.

Saskatot noziedzīga nodarījuma pazīmes, abos gadījumos lietas materiāli nodoti VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldei.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldē sākti kriminālprocesi pēc Krimināllikuma 195.2 panta 2.1 daļas par liela apmēra skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts ārējo robežu, ieved Latvijā vai izved no tās, nedeklarēšanu.

Šķērsojot Latvijas valsts robežu, gan iebraucot, gan izbraucot, vietās, kur tā ir arī ES ārējā robeža, jebkurai personai ir pienākums deklarēt skaidru naudu, kuras summa ir 10 000 eiro vai vairāk. Fiziskajai personai rakstveidā jāaizpilda skaidras naudas deklarācijas veidlapa, tajā sniegto ziņu patiesumu apliecinot ar parakstu un, šķērsojot valsts ārējo robežu, tā jāiesniedz muitas amatpersonai.

Par normatīvos noteiktā skaidras naudas, ko, šķērsojot valsts robežu, ieved Latvijā vai izved no tās, deklarēšanas pienākuma neizpildīšanu piemēro naudas sodu 20% apmērā no summas, kuru ir pienākums deklarēt.

Papildus VID vērš uzmanību uz to, ka atbilstoši ES noteiktajām sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju ir aizliegts izvest uz minētajām valstīm jebkurā ES dalībvalsts oficiālajā valūtā denominētas banknotes. Aizliegumu nepiemēro, ja skaidra nauda ir nepieciešama uz Krieviju vai Baltkrieviju ceļojošu fizisku personu vai kopā ar šīm personām ceļojošu viņu tuvāko ģimenes locekļu personīgai lietošanai.

Līdz ar to personām ir atļauts izvest uz Krieviju un Baltkrieviju skaidru naudu, kas paredzēta tikai personīgajam patēriņam ceļojuma vajadzību nodrošināšanai samērīgā apmērā. Izmantošanai komerciālos nolūkos vai nodošanai citām personām ES dalībvalstu oficiālo valūtu banknotes izvest ir aizliegts.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.