Valsts ieņēmumu dienesta ēka.
Valsts ieņēmumu dienesta ēka.
Foto: Ieva Makare/LETA

Patīk tikai skaidra nauda? Piesargies! Varasiestādes noved izmisumā Irēnu, kura Latvijā ieradās ar 30 tūkstošiem dolāru somā 149

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

ASV un Latvijas pilsone Irēna Kammlote ar reisu Kopenhāgena–Rīga šā gada 6. septembrī ieradās lidostā “Rīga”. No ASV uz savu dzimteni Latviju Irēna lidojot jau kopš 1996. gada.

LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena

Tā kā viņa vienmēr kādu laiku – parasti dažus mēnešus – šeit uzturas, kundze vienmēr līdzi ņemot naudu. Summas nav ļoti lielas, bet nav arī mazas: parasti 10 līdz 20 tūkstošus eiro, retu reizi – vairāk.

Šo naudu Irēna vienmēr arī muitā deklarējusi un, kā viņa man saka, nekad neesot bijušas problēmas, līdz pienāca šī gada septembris.

“Man nepatīk kartes un bankas”

Vispirms gan lūdzu I. Kammloti paskaidrot, kāpēc viņa šajos laikos, kad ir tik ērtas un drošas maksājumu kartes un arī iespējas norēķināties internetā, viņa braukā apkārt pa pasauli ar tik lielām skaidras naudas summām.

“Esmu pieradusi pie skaidras naudas, man nepatīk kartes un bankas. Pat Amerikā es veikalos norēķinos tikai ar skaidru naudu un visur to var izdarīt. Tā man vieglāk kontrolēt izdevumus, piemēram, nolemju un lieku 400 dolārus pārtikai konkrētam laikam un ar to arī iztieku. Bet banku kartes man arī ir: tās izmantoju, lai no bankomātiem izņemtu naudu un norēķinātos tajās retajās vietās – tie nav veikali –, kur skaidru naudu tomēr nepieņem,” skaidro 67 gadus vecā kundze.

Viņa dzīvo Ņūdžersijā kopā ar partneri kopš 2008. gada, ir mājsaimniece un dzīvesbiedra apgādībā, kā arī viņai ir mirušā vīra, arī amerikāņa, divas pensijas.

“Darbojoties ar banku kartēm, eiro var dabūt pēc neizdevīgiem bankas kursiem. Izdevīgāk sanāk, mainot dolāru banknotes pret eiro banknotēm. Latvijā gan maiņai der tikai tīras un svaigas dolāru banknotes, tāpēc tās, ņemot ārā no bankomāta, mājās šķiroju divās kaudzēs: vienā atlieku maiņai, otrā – ikdienas pirkumiem. Vēl veikalos, kuros mani pazīst, mainu palietotās dolāru banknotes pret jaunām. Tas man patīk, un tas nav nekas nelikumīgs,” stāsta I. Kammlote.

“Esmu pieradusi pie skaidras naudas, man nepatīk kartes un bankas. Un, darbojoties ar banku kartēm, eiro var dabūt pēc neizdevīgiem bankas kursiem. Izdevīgāk sanāk, mainot dolāru banknotes pret eiro banknotēm. Latvijā gan maiņai der tikai tīras un svaigas dolāru banknotes, tāpēc tās, ņemot ārā no bankomāta, mājās šķiroju divās kaudzēs: vienā atlieku maiņai, otrā – ikdienas pirkumiem,” pamato Irēna Kammlote.
Foto: S_Photo/SHUTTERSTOCK

Muitā aizdomas

Tā nu 6. septembrī Irēna Rīgas lidostā deklarējusi 30 610 ASV dolārus un 1185 eiro, kā naudas izcelsmi norādot mantotās vīra pensijas.

“Muitniece uzreiz pateica, ka es melojot, jo pensijas nevarot mantot. Tad manas mantas izkratīja, atnāca muitas priekšnieks un sacīja, ka atņemšot naudu. Es atbildēju, ka viņam nedošu, tikai policijas izmeklētājam,” stāsta I. Kammlote.

Pēc trijām stundām atbraukusi policija un kundze aizvesta uz policijas iecirkni pie izmeklētājas Ingūnas Pankovas, kura uzreiz pateikusi, ka ierosināta krimināllieta.

“Sāku no uztraukuma raudāt. Nevarēju izlasīt tekstu, ko man lika parakstīt. Nebiju arī gulējusi laika zonu maiņas dēļ. Lūdzu advokātu. Izmeklētāja iedeva sarakstu ar advokātiem. Lūdzu piezvanīt dēlam, kurš dzīvo Rīgā. Neļāva. Tomēr piezvanīju, un izmeklētāja sāka uz mani bļaut. Man kļuva slikti, un tika izsaukta Neatliekamā medicīniskā palīdzība, kas iedeva zāles. Teica, lai parak­stot papīrus un būšot brīva. Atteicos.”

Atsteidzies dēla sarūpētais advokāts Aldis Liepiņš. Pārskaitīta visa nauda, kas arestēta, – Irēna palikusi bez centa un devusies divu nedēļu koronavīrusa pašizolācijā un naudu iztikai aizņēmusies no tēvoča.

Advokāts rakstīja sūdzības Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un prokuratūrai par naudas arestu, lieta par to nonākusi apgabaltiesā.

Drīz, 5. decembrī, Irēna plānojusi doties atpakaļ uz mājām ASV, bet viņas naudas liktenis ir neskaidrs. Arī neraugoties uz to, ka pa šo laiku viņa sarūpējusi dokumentus no bankas ASV, kas apliecina naudas legalitāti.

Kriminālprocess ar smagu pantu

Kā liecina dokumenti, 6. septembrī VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes muitas lietu izmeklēšanas daļas vecākā izmeklētāja I. Pankova ierosinājusi kriminālprocesu pret I. Kammloti pēc Krimināllikuma 195. panta trešās daļas: noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšana lielā apmērā, par ko var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz divpadsmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Lēmumā par kriminālprocesa uzsākšanu izmeklētāja raksta, ka I. Kammlote naudu ieguvusi nenoskaidrotā noziegumā ASV laika periodā no 2013. līdz 2020. gadam un, zinot, ka šī nauda iegūta noziedzīgi, mēģinājusi slēpt tās izcelsmi, mainot tās atrašanās vietu un piederību, atvedusi to no ASV uz Latviju.

Interesanti, ka šajā pašā lēmumā izmeklētāja minējusi, ka pirms tam I. Kammlote no 2013. gada astoņas reizes ieradusies Latvijā un līdzīgi deklarējusi naudu – kopā par 137 080 eiro. Par to, cik saprotams, muitai nekādas pretenzijas nav bijušas. Bet tagad gan izmeklētāja pieprasa uzrādīt dokumentus, kas apliecina šīs naudas izcelsmi.

Gādā papīru kaudzes

Pēc nepatikšanām muitā I. Kammlote VID iesniegusi laulības apliecību ar G. V. Kammlotu, viņa miršanas (2006. g.) apliecību, bankas “TD Bank” konta izdrukas uz 184 lappusēm, ASV sociālās apdrošināšanas administrācijas paziņojumus par pensijām.

Paskaidrojumā VID viņa raksta, ka pensijas apmēri ik mēnesi pēc vīra nāves līdz 2014. gadam bijuši gandrīz 2000 dolāru, pēc tam – vairāk nekā 3500 dolāru, jo klāt nākusi otra pensija.

Kopš 2008. gada I. Kammlote dzīvo ar civilvīru, kas viņu pilnībā uzturot. Naudu viņa vedot uz Latviju un ieguldot īpašuma uzturēšanā Saulkrastos, finansiāli pabalstot Latvijā dzīvojošos bērnus un mazbērnus, kā arī pati tērējot Latvijā.

14. septembrī advokāts uzrakstīja sūdzību Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai par VID darbībām, norādot, ka ticis pārkāpts humānisma princips un tiesības uz taisnīgu tiesu.

Darbinieki izturējušies necilvēcīgi. Krimināllikumu ierosināt neesot bijis pamata. I. Kammlotei izņemta visa nauda, neatstājot pat iztikai.

Pēc mēneša no prokurores I. Minajevas tika saņemta atbilde, kurā teikts, ka VID darbinieki rīkojušies atbilstoši likumam, tikai izmeklētājas I. Pankovas lēmums noteikt I. Kammloti par aizdomās turēto bijis nepareizs, bet tas gan neatbrīvojot sievieti no pienākuma iesniegt ziņas par arestētās naudas izcelsmes likumību.

Kļūst tikai neskaidrāk

Advokāts A. Liepiņš zvanījis izmeklētājai I. Pankovai, lai noskaidrotu savas klientes statusu un lūgtu I. Kammloti nopratināt. Izmeklētāja atbildējusi, ka pagaidām statuss neesot skaidrs, tāpēc pratināt nevarot.

Tā kā I. Kammlote vairs nav aizdomās turētā, viņai nav piemērojami nekādi drošības līdzekļi un viņa mierīgi var doties uz ASV.

Advokāts teic, ka Irēna tagad varot būt vai nu lieciniece, vai aizskartās mantas īpašniece, vai arī persona, pret kuru uzsākts kriminālprocess, – šāda persona no aizdomas turētās atšķiroties ar to, ka pret viņu nepiemērojot drošības līdzekļus un par viņu nav rakstveida lēmumu, precizē advokāts.

“Sanāk, ka valsts faktiski liedz ievest skaidru naudu. Ja tā, tad par to jābrīdina. Satversmē ir teikts, ka ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības,” saka A. Liepiņš.

Cīņa pret “melno naudu”…

Saistītie raksti

VID sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Teice-Mamaja “Latvijas Avīzei” sacīja, ka konkrēto gadījumu nekomentēšot, kā tikai to, ka pēdējos gados neesot mainījušies likumi, ka uz robežas jādeklarē skaidra nauda, ja tās ir vairāk par 10 000 eiro, bet mainījies uzstādījums – stiprināt cīņu ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un mazināt noziedzīgi iegūtas skaidras naudas pārvietošanu pāri Latvijas un visas Eiropas Savienības ārējai robežai.

Un acīmredzot muitai arī konkrētajā gadījumā radušās pamatotas aizdomas par nelikumīgām darbībām, norāda E. Teice-Mamaja.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Drosmīgs dekoltē! Latviešu aktrise Maija Doveika svinīgā ceremonijā pārsteidz ar savu kleitu 11
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Neuzsāc šodien strīdus! Horoskopi 29.novembrim 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur reģistrēts vislielākais jauno Covid-19 gadījumu skaits
9 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VID ģenerāldirektore nav mierā ar viņai piemēroto sodu: skaidro, kāpēc saņēmusi rājienu 10
13 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Notiks tirgus pārdale.” Kā “Citro” pārdzīvo pandēmiju un gatavojas “Lidl” ienākšanai 4
10 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Simptomi mēdz būt ļoti līdzīgi. Covid -19 vai gripa – kā atšķirt? 1
10 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādās zibmaksājumus Maldivu salām
22:26
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Esam pieraduši, ka korupcijas skandālus paslauka zem attiecīgo partiju paklāja 5
21:38
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
21:00
LA
LA.LV
Ziņas
“Braucot uz Lietuvu, telefonu atstājiet mājās.” Iedzīvotāji atklājuši, kā pārkāpt ierobežojumus 43
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Blakus līķim bezsamaņā gulēja divu bērnu māte: asiņaina izrēķināšanās Olaines pusē
10 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Dažu dienu laikā Latvijas uzņēmumos investē miljonus 2
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēsāks un snigs. Laika prognoze svētdienai 1
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ir pēdējais laiks ieviest kardinālus ierobežojumus.” Aizsardzības ministrs par Covid-19 krīzi 53
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Bārmenis Andris Reizenbergs aizkustina draugus un paziņas: “Iesaki kādu, kam tas ir vairāk vajadzīgs nekā man!” 10
17 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Bērns pēkšņi saslimis un jāizņem no dārziņa, bet priekšnieks neļauj atstāt darba vietu. Kā rīkoties? 4
13 stundas
DM
Dagnija Millere-Balandīna
Praktiski
Mīļās urkšķošās draudzenes – jūrascūciņas. Kā Ingas mājās ienāca mīlīgais Rūdis 1
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā glābējsilītē atstāta četrus mēnešus veca meitenīte 6
20 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Ierēdņu kļūdas jālabo zemes īpašniekiem: robežu pārkārtošanā valsts neiejauksies 12
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pēc attiecībām ar Andri guvusi skarbu pieredzi: “Es par viņu neko nezināju, tāpēc man nebija domas, ka viņš mainīsies…” 11
22 stundas
Kate Šterna
Medības
Ja sunim nav ciltsrakstu, tas ir krancis, bet mednieks, kas to izmanto medībās, – likumpārkāpējs 7
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO: 4 krāsas, kurām jābūt katrā Adventes vainagā 1
21 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Auto tiešām ir visbīstamākais rīks. Trīs drošas braukšanas likumi ziemā
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Infektoloģe Baiba Rozentāle “pieķerta” TV ēterā ar kvalitatīvu, nesen veiktu manikīru: sociālo tīklu lietotāji – kā tas iespējams? 38
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rakstniece Nora Ikstena vīlusies Latvijas valdībā: es maksāju nodokļus, maksāju tā, ka drīz būšu bez ādas, tāpat kā mēs visi šai valstī 41
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
“Latvija izmisīgi lūdzas, gaudo un mēģina iežēlināt!” Krievijas ziņu lentēs sācies īsts viesulis 113
1 diena
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Pirmo reizi zinātnieki konstatējuši procesu, kas rada galveno enerģijas avotu Visumā 4
1 diena
IA
Ieva Alberte
Veselam
“Mēs neredzam tam beigas.” Infektoloģe pieļauj, ka distancēsimies maskās vēl divus gadus 37
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Nerimst strīdi par troņa mantošanu. Princis Endrjū nokaitināts: “Princis Čārlzs nekad nekļūs par labu karali!” 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izdosies pat iesācējiem virtuvē: mājās gatavoti čebureki!
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Rita, Vita un Olita
21 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Ilzes dēļ pie “Alfas” izdzisa kādas sievietes dzīvība. Tiesas procesā atklājas, kas ir nāvējošā “Lexus” vadītāja 110
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Lai īstenotu nodomāto, apstākļi būs labvēlīgi! Horoskopi no 30. novembra līdz 6. decembrim 1
21 stundas