Foto: Valsts ieņēmumu dienests

Pētījums: Nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijas tirgū pagājušā gada otrajā pusē samazinājās līdz 15,8% 0

Latvijā nelegālo cigarešu īpatsvars 2021.gada otrajā pusē bija 15,8%, kas ir par 4,6 procentpunktiem mazāk nekā 2020.gadā, aģentūrai LETA pavēstīja Valsts ieņēmumu dienestā (VID), atsaucoties uz kompānijas “NielsenIQ” veiktā “Tukšo cigarešu paciņu pētījuma” jaunākajiem datiem.

VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
Lasīt citas ziņas

Dienestā arī norāda, ka iepriekšējo desmit gadu laikā tas ir zemākais rādītājs.

Salīdzinot ar datiem par 2020.gadu, kad 20,4% Latvijā patērēto cigarešu bija bez Latvijas akcīzes nodokļa markām, 2021.gada rādītāji atspoguļo nelegālā tirgus samazinājumu, skaidro VID pārstāvji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījuma dati rāda, ka 87,5% no kontrabandas cigaretēm ievestas no Baltkrievijas, tostarp 80,2% cigarešu ražotas Grodņas tabakas fabrikā.

VID pārstāvji uzsver, ka nelegālā cigarešu tirgus īpatsvara samazināšanos ir sekmējis VID darbs kontrabandas un tabakas izstrādājumu nelegālās aprites apkarošanas jomā, pilnveidojot muitas risku analīzi un izmantojot tehnoloģijas un jaunas darbības metodes. Nozīmīga loma ir arī Valsts robežsardzes un Valsts policijas sekmīgajai darbībai, veicot mērķtiecīgus uzraudzības un kontroles pasākumus visā valsts teritorijā, kā arī sadarbībai ar citu valstu tiesībaizsardzības iestādēm.

VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Muitas pārvaldes direktors Raimonds Zukuls atzīmē, ka rezultāti cigarešu kontrabandas apkarošanas jomā liecina, ka muita strādā sekmīgi, efektīvi izmantojot tehnisko aprīkojumu un iesaistot pārbaudēs tabakas izstrādājumu meklēšanas darba suņus, pilnveidojot risku analīzi un ieviešot jaunus risinājumus.

2021.gadā VID Muitas pārvaldes un Nodokļu un muitas policijas pārvaldes veikto kontroles pasākumu rezultātā kopā izņemti vairāk nekā 73 miljoni cigarešu un 2,5 tonnas tabakas.

Zukuls informē, ka viens no projektiem, kas padara kontroli arvien efektīvāku un rezultatīvāku, ir skenēto attēlu attālinātas un centralizētas analīzes ieviešana VID muitas darbā. Tā tika sākta 2019.gadā, un kopš pagājušā gada septembra ir nodrošināta visu autoceļu un ostu muitas kontroles punktos esošo kravu kontroles rentgena iekārtu skenēto attēlu centralizēta analīze katru dienu diennakts režīmā. Izmantojot mūsdienīgas “mākslīgā intelekta” tehnoloģijas, nākotnē plānots ieviest arī dzelzceļa kravu skenēto attēlu centralizēto analīzi.

2021.gadā VID Muitas pārvaldes veikto kontroles pasākumu rezultātā 75% no visām kontrabandas cigaretēm izņemtas muitas kontroles punktos uz robežas ar Baltkrieviju un Krieviju. Lielākās kontrabandas cigarešu kravas pērn tika konstatētas, veicot no Baltkrievijas un Krievijas iebraukušo kravas automobiļu kontroli.

Pāternieku muitas kontroles punktā, pārbaudot transportlīdzekli ar durvju kravu, tika atklāti no muitas kontroles slēpti 11 miljoni cigarešu, bet, slēpjot būvniecības materiālu kravā, tika mēģināts ievest valstī 5,2 miljonus cigarešu. Savukārt Terehovas muitas kontroles punkta amatpersonas novērsa mēģinājumu ievest Latvijā deviņus miljonus kontrabandas cigarešu, kas bija paslēptas kravā starp fibrocementa plātnēm.

Liela kontrabandas cigarešu krava pagājušajā gadā tika atklāta arī jūras konteinerā, kas bija ievests no Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Muitas kinologs un Rīgas brīvostas muitas kontroles punkta amatpersonas konstatēja, ka plastmasas cauruļu un citu sanitārtehnikas izstrādājumu vietā bija noslēptas kastes ar deviņiem miljoniem cigarešu.

VID pārstāvji skaidro, ka par slēptuvēm tiek izmantotas vilcienu un autotransporta konstrukcijas un kravas, it īpaši beramās kravas, piemēram ogles, kokogles, skaidas, šķelda un cita veida kravas, kurās viegli ierakt un paslēpt iepakojumus ar kontrabandas cigaretēm. Tāpat lieli kontrabandas cigarešu daudzumi tiek slēpti dažādās piesegprecēs, piemēram, iestrādāti dēļos, iemūrēti arbolīta blokos, elektropārvades betona stabos, noslēpti starp fibrocementa plātnēm un citām precēm, kā arī transporta līdzekļos speciāli izveidotās slēptuvēs grīdās, griestos un citās vietās.

2021.gada jūlijā VID konstatēja arī nelikumīgu tabakas izstrādājumu ražotni Zemgalē. VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldes amatpersonas, apsekojot kādu teritoriju Zemgalē, secināja, ka tajā nelikumīgi tiek ražoti un uzglabāti tabakas izstrādājumi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Akcīzes nodokļa ieņēmumi par tabakas izstrādājumiem 2021.gadā bija 241,1 miljons eiro, kas ir par 17,7 miljoniem eiro vairāk nekā iekasēts 2020.gadā un par 4,6 miljoniem eiro vairāk nekā plānotie budžeta ieņēmumi (236,5 miljoni eiro). Ieņēmumu izpilde tabakas izstrādājumiem pret budžeta plānu 2021.gadā bija 101,9%, informē VID pārstāvji.

Lielāko īpatsvaru no iekasētā akcīzes nodokļa par tabakas izstrādājumiem veido akcīzes nodokļa ieņēmumi par cigaretēm – 2021.gadā 91% no kopējās aprēķinātās akcīzes nodokļa summas par tabakas izstrādājumiem veidoja aprēķinātais akcīzes nodoklis par cigaretēm. 2021.gadā par cigaretēm akcīzes nodokļa maksātāji akcīzes nodokļa deklarācijās aprēķinājuši akcīzes nodokli 219,5 miljonu eiro apmērā.

VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
“Viņi ir sajukuši prātā.” Politologs par Krievijas lēmumu savilkt spēkus pie savas rietumu robežas
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
Lasīt citas ziņas
Noskaidroti un aizturēti Bunkus slepkavībā iesaistītie, tostarp pasūtītājs un izpildītājs
“Ir nepiemērots brīdis tautas tracināšanai.” Kilbloka par Maskavas ielas pārdēvēšanu
Māra Libeka: Netrūkst tādu, kuriem gluži vienalga, ka stāv tur kaut kāds tēls no 50 okupācijas gadiem
“Mums jāizmanto viss iespējamais.” Leiena mudina iesaldētos Krievijas aktīvus izmantot Ukrainas atjaunošanai
Šlesers: “Jāsēžas ar amerikāņiem pie galda un skaidri jāpasaka: mēs gribam kopā ar jums uzbūvēt atomelektrostaciju”
20:05
Rīga un Tampere ir vienīgās pretendentes uz 2023. gada pasaules hokeja čempionāta rīkošanu
19:58
Kas paliks nākamo paaudžu atmiņā par savas valsts pagātni pēc mūsu aiziešanas viņsaulē?
19:54
Rīgas dome: Pašvaldība nevilcināsies nojaukt padomju pieminekli Pārdaugavā
Par 30 dienām pagarinās iespēju Ukrainas iedzīvotājiem saņemt atbalstu ēdināšanai un izmitināšanai
Latvijas hokeja izlase pasaules čempionātu beidz ar zaudējumu zviedriem
Nākamās divas ziemas ir īpaši būtiskas, jādomā, kā nodrošināties ar resursiem – komentē Roberts Zīle
Trešdien daudzviet Latvijā uzlīs; valsts austrumos diena būs sausa un vasarīgi silta
Ģimenes ārsts skaidro, kādēļ šogad gripa vēl plosās maijā
Rīgas pašvaldība gatavo lēmumu par LKS plānotā gājiena aizliegšanu
Latvija slimnīcai Ukrainā ziedos operatīvo medicīnisko transportlīdzekli
Pārtikas cenas turpina pieaug – vai iedzīvotājiem un valstij jāveido pārtikas rezerves?
Golubeva skaidro, kas šobrīd notiek ar žoga būvniecību uz Baltkrievijas robežas?
“Narkotikas, izpostīti viesnīcu numuriņi, ballīšu noslēgums slimnīcā,” pēc vētrainas kopdzīves Mosas liecība Depa tiesā varētu būt izšķiroša
Kalviņš skaidro, vai jaunās Covid-19 mutācijas varētu būt spēcīgākas par pirmo vīrusa variantu?
VIDEO. Maskaviete par karu Ukrainā: “Mēs esam palikuši vieni paši. Mūs visi neieredz. Un pareizi dara.”
Maestro Raimonds Pauls atklāti pasaka, ko domā par “Uzvaras” pieminekļa nojaukšanu
Tiesa Ukrainā piespriež prokrieviskam aģitatoram iemācīties dziesmu par Banderu un dzejoli “Mīlēt Ukrainu”
“Karš nebeigsies, krievi sāks vēl asiņaināku un apjomīgāku ofensīvu!” Zelenskis firmām, kas pamet Krievijas tirgu, piedāvā turpināt darbu Ukrainā
“Putinu mēģināja nogalināt,” atklāj Ukrainas izlūkdienesta vadītājs Budanovs
Kad kovids norimies, infektologi sāk runāt par jaunu vīrusu! Cik bīstamas ir pērtiķu bakas?
VIDEO. Jelgavniece, kas piepildīja sapni un tika pie “čūskas mēles” atklāj: plāno operāciju, lai mainītu savas ausis
“Politiskie līķi atkal grabina zārku vākus, pūloties tikt laukā no pazemes aizmirstības!” Egila Līcīša feļetons
Garda uzkodiņa – avokado ar garnelēm
VIDEO. Krievijas iedzīvotāji ielu intervijās atbild uz jautājumu – vai viņi atbalstītu “specoperāciju” pret Somiju vai Zviedriju?
Latvijas dzīvnieku patversme “Ulubele” izkrāpj ziedojumus, iežēlinot ar ukraiņu ģimenes slimu sunīti
Šonedēļ augļus nesīs labi saplānota, tālredzīga rīcība! Horoskopi no 23. līdz 29. maijam