Nepieciešamību celt tarifus “Rīgas siltuma” valdes locekle Birute Krūze skaidro galvenokārt ar dabasgāzes sadārdzināšanos vairāk nekā par 35%.
Nepieciešamību celt tarifus “Rīgas siltuma” valdes locekle Birute Krūze skaidro galvenokārt ar dabasgāzes sadārdzināšanos vairāk nekā par 35%.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Rīgā grib celt siltuma cenu 2

Siltumapgādes uzņēmums “Rīgas siltums” plāno no šī gada 1. aprīļa paaugstināt rīdziniekiem maksu par siltumu.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Pašlaik noteikto 44,39 eiro par megavatstundu (MWh), nerēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN), vietā būtu jāmaksā 49,99 eiro par MWh – par 5,60 eiro jeb 12,6% vairāk nekā pašlaik. Rīdziniekam, kurš līdz šim par apkuri maksāja 100 eiro mēnesī, pēc jaunā tarifa jau būs jāmaksā 112,60 eiro. Bet uz šī rēķina “Rīgas siltuma” peļņa pieaugtu astoņas reizes.

Jauno tarifu plānu “Rīgas siltums” iesniedzis Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā (SPRK), kur piektdien notika tā dēvētā uzklausīšanas sanāksme ar uzņēmuma pārstāvju un iedzīvotāju piedalīšanos.

Sadārdzinājusies dabasgāze

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepieciešamību celt tarifus “Rīgas siltuma” valdes locekle Birute Krūze izskaidro galvenokārt ar dabasgāzes sadārdzināšanos vairāk nekā par 35%, tāpat sadārdzinājums esot iepirktajai siltumenerģijai par 13%, bet koksnes šķeldai par 8%. Turklāt pašreizējo cenrādi “Rīgas siltums” neesot mainījis kopš 2013. gada. Tā kā aizvadītajos piecos gados izejvielu tirgū cenas cēlušās, uzņēmumam esot jāceļ arī savas.

“Rīgas siltuma” pārstāve mierina, ka, apstiprinot jauno tarifu, par siltumu rīdzinieki tik un tā maksāšot mazāk nekā citu lielāko pilsētu iedzīvotāji.

Savukārt SPRK Siltumenerģijas nodaļas vecākais eksperts Pēteris Dzintars mierina, ka “Rīgas siltuma” plānotais cenrādis vēl varot mainīties, jo 49,99 eiro par MWh vēl neesot galīgais skaitlis.

Solītā samazinājuma vietā paaugstinājums

SPRK rīkotajā sanāksmē Rīgas pašvaldības deputāts Vilnis Ķirsis pauda neizpratni, kāpēc tiek plānots tik krass siltuma sadārdzinājums, jo nesen Rīgas Mājokļu un vides komitejas vadītājs Vjačeslavs Stepaņenko esot solījis rīdziniekiem pretējo – izdevumi par siltumu sarukšot par 2 līdz 3% uz koksnes šķeldas izmantošanas rēķina. Bet solītā samazinājuma vietā tiek plānots sadārdzinājums.

Atbildot viņam, “Rīgas siltuma” valdes locekle Birute Krūze to izskaidro ar pieminēto dabasgāzes sadārdzināšanos, ko uzņēmums nekā nevarot ietekmēt, to ietekmē tirgus. Pēc viņas teiktā, ja “Rīgas siltuma” meitas uzņēmums siltumu neražotu, par kurināmo izmantojot koksnes šķeldu, tad pašlaik tarifs būtu jāpalielina nevis par 5,60 eiro, bet divreiz vairāk.

SPRK rīkotajā uzklausīšanas sanāksmē iedzīvotāji bija izbrīnīti, kāpēc uz jaunā tarifa rēķina uzņēmums plānojis astoņas reizes palielināt peļņu.

Reklāma
Reklāma

Esot jāiegulda attīstībā

“Rīgas siltuma” valdes locekle Birute Krūze atsaucas uz ieguldījumiem jaunu siltuma ražotņu būvniecībā Zasulauka un Ziepniekkalna mikrorajonā, kuru dēļ līdz šim peļņa bijusi divas līdz trīs reizes mazāka, nekā plānots. Pašlaik plānotā peļņa esot vajadzīga, lai arī turpmāk ieguldītu siltumapgādes uzlabošanā.

Uzņēmums ik gadu veic siltumtīklu nomaiņu, pašlaik esot nomainīti 54% siltumtīklu, bet nomaiņa jāturpina. Starp citiem siltuma ražošanas projektiem esot minami divi atjaunojamo energoresursu projekti, kuriem tiks novirzīta uzņēmuma peļņa – siltumcentrāle “Imanta”, kur plānots uzbūvēt augsti efektīvu līdz 50 megavatiem lielu šķeldas katlumāju. Otrs – siltumcentrāle “Daugavgrīva”, kur tiks izbūvēta pilnībā jauna, automatizētā astoņus megavatus liela atjaunojamo energoresursu katlu māja.

Uz iedzīvotāju jautājumu, ar ko izskaidrot nepieciešamību paaugstināt algas uzņēmumā strādājošajiem, ja pērn uzņēmumā tika atlaisti 230 darbinieki, viņa atbild, ka atlaistie siltuma ražošanā neesot bijuši iesaistīti. Viņi nodarbojušies tikai ar daudzstāvu dzīvojamo namu iekšējās siltumapgādes sistēmu uzturēšanu. Bet kopš pagājušā gada aprīļa pašvaldības uzņēmums “Rīgas namu pārvaldnieks” – viens no lielākajiem daudzstāvu namu apsaimniekotājiem – “Rīgas siltuma” vietā nolīdzis uzņēmumu “Siltumserviss Rīga”, kurš pagājušā gada rudenī jau paguva iznerrot tūkstošiem rīdzinieku, laikus nepieslēdzot viņu namus apkurei. No viņas atbildes gan tā arī netop skaidrs, kāpēc, aptuveni par trešdaļu samazinot uzņēmumā strādājošo skaitu, pārējiem būtu jāpaceļ algas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.