Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto. imago images/photothek

Robs banku sistēmā, ko var izmantot jebkurš iedzīvotājs: “Veicot maksājumu, jūs tajā varat norādīt kaut vai prezidenta vārdu un uzvārdu” 35

Ar LA.LV sazinājās kāds lasītājs, kuŗš bija pārsteigts par robu banku sistēmā, kas var radīt pamatīgas sekas.

Reklāma
Reklāma
TESTS: Atbildi tikai uz 6 jautājumiem un mākslīgais intelekts izrēķinās tavu vecumu!
Izrādās, gurķus ar tomātiem nedrīkst ēst kopā! 8 produktu kombinācijas, no kurām labāk izvairīties 37
Pasaule visdrīzāk tomēr ir plakana – astrofiziķis izpētījis zemi visaugstākajā precizitātes līmenī
Lasīt citas ziņas

Viņš stāstīja aptuveni šādi: “Vai zinājāt, ka, veicot pārskaitījumu, nav svarīgi, lai naudas saņēmēja vārds un uzvārds maksājuma uzdevumā sakristu ar konta numuru? Jūs varat ierakstīt kaut vai prezidenta vārdu un uzvārdu, bet norādīt jebkuru sev zināmu konta numuru, un maksājums tiks izpildīts.”

Vīrietis arī norāda, ka tam var būt pamatīgas sekas – dažādos grāmatvedības dokumentos tā iespējams norādīt, ka maksājumi veikti, piemēram, mirušiem cilvēkiem, neviens nepārbaudīs, vai tā tiešām ir. Tā var salīdzinoši vienkārši “atmazgāt” naudu, atskaitēs norādot tā, kā nepieciešams. Ja vien lieta nenonāks, piemēram, līdz tiesai, diezin vai kāds meklēs, vai tiešām konta numurs ir īstais. Vadīsies pēc norādītā vārda un uzvārda.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī LA.LV, lai pārliecinātos, vai tiešām tā ir, veica eksperimentu. Izmantojām kontu bankā “Citadele”, no kura veicām pārskaitījumu uz “Swedbank”. Konta numura vietā ierakstījām ģimenes locekļa kontu, bet ailītē, kur jānorāda vārds uzvārds, ierakstījām “Jānis Bērziņš”. Un maksājums notika zibenīgi, nekādi paziņojumi par vārda un uzvārda neatbilstību konta numuram neparādījās.

Sazinājāmies arī ar bankām, lai vaicātu, vai netiek domāts par šo nepilnību novēršanu.

Atbildi sniedza bankas Citadele privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītāja Jānis Mūrnieks: “Veicot maksājumus Eiropā, saņēmējs būs konkrētā IBAN konta numura īpašnieks. IBAN ir starptautiski atzīta konta numuru sistēma, kas nekļūdīgi identificē saņēmēja kontu. Tas ir līdzīgi kā ar pasta adresi – vēstule aizies uz konkrēto pastkastīti.

Bankām, veicot pārskaitījumu uz citu banku, nav informācijas, kas ir saņēmēja konta numura īpašnieks.

Atgādinām, ka, veicot naudas pārskaitījumus, pirmkārt, maksātājam pašam jābūt ļoti piesardzīgam un vienmēr jāpārliecinās, vai konta numurs ir ievadīts pareizi un atbilst norādītajam saņēmēja vārdam, uzvārdam vai uzņēmuma nosaukumam.”

Arī Swedbank komunikāciju nodaļā nenoliedz, ka šādi maksājumi var tikt veikti. Tiesa gan, tas neizdotos, ja pārskaitījums būtu veikts no Swedbankas konta uz Swedbankas kontu.

“Ja abi būtu mūsu bankas konti, tad sistēma automātiski izlabotu uz pareizo vārdu (par pamatu ņemot konta numuru). Mēs savā “iekšējā” virtuvē šo esam sakārtojuši jau labu laiku atpakaļ.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.