Foto: Edijs Pālens/LETA

Saeimā skatīs Vējoņa iniciatīvu par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem 0

Saeima šodien otrajā lasījumā balsos par bijušā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa iepriekš parlamentā iesniegto likumprojektu par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem, kuri dzimuši Latvijā pēc 2020.gada.

Reklāma
Reklāma
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis
VIDEO. “Sēžu ceļmalā un netieku mājās!” Latviete ar asarām acīs stāsta par nedienām ar elektroauto
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Ja šodien grozījumi tiks atbalstīti, tad Saeimai tālākā nākotnē vēl būs par tiem jābalso arī trešajā, galīgajā, lasījumā.

Atbildīgā Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija iepriekš likumprojekta otrā lasījuma redakcijā arī atbalstīja ar šo regulējumu saistītu kārtību, kādā Latvijas pilsonība būs piešķirama, ja bērns būs dzimis ārpus Latvijas vai viens no vecākiem ir citas valsts pilsonis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vējoņa iniciatīva paredz vairs nepiešķirt nepilsoņu statusu bērniem, kuri dzimuši Latvijā pēc 2020.gada 1.janvāra. Likumprojekta anotācijā norādīts, ka tā pieņemšana veicinās saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas Latvijas sabiedrības turpmāku attīstību.

Likumprojekts paredz par Latvijas pilsoņiem atzīt pēc 2020.gada 1.janvāra dzimušos bērnus, kuriem saskaņā ar likuma “Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības” attiecīgo normu būtu tiesības uz nepilsoņa statusu. Bērns tiktu atzīts par Latvijas pilsoni, ja vien bērna vecāki nebūtu vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nebūtu citas valsts pilsonis.

Priekšlikums ir līdzīgs Vējoņa iepriekš 12.Saeimā virzītajai iniciatīvai, precizējot tās pamatojumu. Bijušais Valsts prezidents iepriekš skaidroja, ka iniciatīvu iesniedz atkārtoti, ar cerību, ka jaunais parlaments domās citādi, uzsverot, ka ir jāpieliek punkts šim jautājumam.

“Turpināt to, ka valstī ir šāda nepilsoņu institūcija, nav pareizi, un kādā brīdī tam ir jāpieliek punkts. Bērniem, kas piedzimst Latvijā, jākļūst par Latvijas pilsoņiem. Ja vecāki tomēr vēlētos atteikties no Latvijas pilsonības, tad lai viņi raksta iesniegumu un izvēlas to valsti, kuras pilsonību viņi tiešām vēlas,” pērn minēja Vējonis.

12.Saeima 2018.gadā septembrī noraidīja Vējoņa iesniegto likumprojektu par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem.

Savukārt partiju apvienība “Attīstībai/Par” (AP) Saeimā aicinās atbalstīt pilsonības automātisku piešķiršanu visiem nepilsoņu bērniem un jauniešiem vecumā līdz 15 gadiem. Aplēsts, ka šādas izmaiņas attiektos uz 2933 cilvēkiem.

Kā teikts partijas paziņojumā, AP uzskata, ka līdztekus citām problēmām sabiedrībā viena no lielākajām esot etniskā sašķeltība. Partija uzskata, ka pilsonības piešķiršana bērniem un jauniešiem, kuri jau izjūt saikni ar Latviju, varētu kalpot kā pamats, uz kura veidoties saliedētai sabiedrībai.

Reklāma
Reklāma

“Mēs turpināsim pārliecināt Saeimas kolēģus par nepieciešamību piešķirt Latvijas pilsonību ne tikai jaundzimušajiem nepilsoņu bērniem, bet arī tiem nepilsoņu bērniem, kas vēl nav sasnieguši 15 gadu vecumu, kad viņi paši var pieteikties un kļūt par Latvijas pilsoņiem,” sacījusi AP deputāte Marija Golubeva, “Latvijā dzimušie un augušie bērni ir mūsējie, mums jāpiesaista viņi Latvijas valstij arī politiski.”

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes apkopotā statistika liecinot, ka šobrīd aptuveni 80% no nepilsoņiem izvēlas Latvijas pilsonību saviem bērniem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.