Internetā publicētā VDK aģentu kartotēka.
Internetā publicētā VDK aģentu kartotēka.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Saeimas komisijā steidzami atbalsta grozījumus, lai publiskotu LPSR VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēku 0

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti trešdien, 8.maijā, otrajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu”. Tie paredz publiskot Latvijas Nacionālā arhīva rīcībā esošo Latvijas PSR Valsts drošības komitejas (VDK) aģentūras uzskaites papildu kartotēku un citus dokumentus, portālu “La.lv” informēja Saeimas Preses dienests.

Reklāma
Reklāma
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lasīt citas ziņas

“Grozījumi nepieciešami, lai pilnvērtīgi īstenotu likumdevēja gribu publiskot Latvijas Nacionālā arhīva rīcībā esošos Valsts drošības komitejas dokumentus,” uzsvēra par likumprojekta virzību atbildīgās Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.

Likumprojekts paredz noteikt, ka Latvijas Nacionālajā arhīvā bez ierobežojumiem publiski pieejama arī LPSR VDK aģentūras uzskaites papildu kartotēka un no LPSR VDK aģentūras statistiskās kartotēkas izslēgtās, iznīcināšanai paredzētās LPSR VDK aģentu, rezidentu, kā arī tikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētāju uzskaites kartītes. Plānots, ka attiecīgie dokumenti, kā arī citi LPSR VDK dokumenti un netieši ar VDK saistīti dokumenti būs jādigitalizē un jāpublicē Latvijas Nacionālā arhīva tīmekļvietnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likumprojekts arī paredz, ka dokumenti būs publiski pieejami bez ierobežojumiem, ja tie ne tikai nesatur informāciju par cietušajiem vai trešajām personām, kā noteikts pašlaik, bet arī par VDK darbinieku, informatoru un ar VDK darbību saistīto amatpersonu veselības stāvokli, seksuālo orientāciju un dzimumdzīvi.

Iecerēts, ka izmaiņas stāsies spēkā 2019.gada 1.jūnijā.

Grozījumi Saeimā vēl jāskata otrajā – galīgajā – lasījumā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.