Latvijā
Kriminālziņas

Sāk tiesāt bijušo motokluba prezidentu par dalību karadarbībā Doņeckā, izskan pretrunīgas liecības0

Foto: Evija Trifanova/LETA

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien sāka skatīt krimināllietu, kurā par dalību bruņotā konfliktā Austrumukrainā apsūdzēts bijušais kāda motokluba prezidents Ivars Kellijs, taču viens no lieciniekiem – Kellija audžudēls – tiesai norādīja, ka daļa no viņa pirmstiesas procesā sniegtajām liecībām neatbilst viņa sacītajam.

Tiesas sēdes laikā tika nolasītas viņa pirmstiesas procesa laikā sniegtās liecības, kurās viņš, cita starp atzina, ka Kellijs viņam nosūtījis “WhatsApp” ziņu, kurā rakstījis “man viss kārtībā, karoju”, taču šodienas tiesas sēdē padēls atzīmēja, ka uzskatījis, ka patēvs nodarbojas nevis ar reālu karadarbību, bet gan piedalās kara simulācijas spēlē “airsoft”. Tāpat viņš pirmstiesas procesā izmeklētājiem bija norādījis, ka no Kellija izmeklēšanu interesējošajā laika posmā saņēmis bildes, kurās Kellijs redzams pozējot militārā formas tērpā ar ieroci rokās.

Savukārt šodien notikušajā tiesas sēdē audžudēls pauda, ka izmeklētājiem nav sacījis, ka bildēs redzams viņa patēvs, bet gan viņam līdzīga persona.

Līdzīgu atzinumu viņš pauda arī par pārējām fotogrāfijām, kuras viņam bija uzrādītas pirmstiesas procesā. Tāpat audžudēls pirmstiesas procesā bija izmeklētājiem norādījis, ka Kellijs uz Latviju no Ukrainas bija ieradies, šķērsojot kādu no robežām paslēpies kravas automašīnas kravā. Šodienas tiesas sēdē viņš gan šādu faktu noliedza, paužot, ka patēvs Latvijā ieradies ar vilcienu.

Atbildot uz jautājumu, kādēļ viņš šādām nesakritībām nenorādīja izmeklētājam, kurš pierakstīja viņa sniegtās liecības, audžudēls sacīja, ka viņš bija noguris pēc nakts maiņas, tādēļ neizlasīja izmeklētāja pierakstīto, bet tikai parakstīja papīru, ka pierakstītās liecības atbilst viņa sacītajam.

Tiesa šodien arī uzklausīja Kellija bioloģiskā dēla liecības, kurās viņš pauda, ka laika posmā par kuru interesējās prokuratūra, viņš ar Kelliju sazinājies dažas reizes, kā arī vienu reizi viņam nosūtījis sporta apavus. Dēls atzīmēja, ka nav zinājis, ka tēvs atrodas Austrumukrainā. Tiesa dēlam uzrādīja “WhatsApp” saraksti, kurā Kellijs norādījis, ka atrodas Doņeckā, taču dēls skaidroja, ka tolaik nav zinājis, kur atrodas Doņecka un pieņēmis, ka tā atrodas Krievijas teritorijā.

T

āpat dēls liecināja, ka viņa tēvs nekad nav paudis prokrieviskus vai prokremliskus uzskatus, tādēļ neuzskata, ka viņa tēvam būtu bijis pamats piedalīties bruņotā konfliktā Austrumukrainas teritorijā.

Liecināt bija aicināts arī Kellija tēvs, taču viņš izmantoja Kriminālprocesa likumā paredzētas tiesības neliecināt pret tuviniekiem.

Uz šodienas tiesas sēdi bija aicināti vēl četri liecinieki, no kuriem trīs neieradās attaisnojošu iemeslu dēļ, taču ceturtais ir Brazīlijas pilsonis un par viņa neierašanās iemesliem tiesai nebija pieejama informācija. Tiesas sēdes noslēgumā tika pieņemts lēmums nosūtīt tiesiskās palīdzības lūgumu Brazīlijai, lai noskaidrotu šī liecinieka atrašanās vietu.

Pats Kellijs pagaidām ir izvēlējies sevi aizstāvēt pats un neizmanto advokāta pakalpojumus.

Nākamā tiesas sēde nozīmēta uz šī gada 20.decembri plkst.11.

Jau vēstīts, ka, neminot personas vārdu, prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe aģentūru LETA iepriekš informēja, ka persona apsūdzēta par prettiesisku dalību bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību un ir pretrunā ar Latvijai saistošām starptautiskajām tiesībām.

Saskaņā ar lēmumu par krimināllietas nodošanu tiesai, apsūdzētajam vīrietim radies nodoms piedalīties militārās operācijās nevalstiskas bruņotas grupas sastāvā Ukrainas austrumos. Realizējot šo nodomu, vīrietis devies uz Ukrainas austrumiem, kur viņš pievienojies nelikumīga formējuma sastāvam un sācis pildīt strēlnieka amatu strēlnieku brigādes izlūkošanas un diversijas grupā.

“Apsūdzētais laikā no 2015.gada februāra līdz 2016.gada maijam, pārkāpjot tiesisko kārtību, kas noteikta personas dalībai bruņotā konfliktā ārpus Latvijas, pielietojot šaujamieročus piedalījās bruņotā konfliktā Austrumukrainā un ar savām darbībām izdarīja noziedzīgu nodarījumu, kas paredzēts Krimināllikumā,” teikts prokuratūras paziņojumā.

Apsūdzētais tika aizturēts 2016.gadā.

Iepriekš viņam bija noteikti drošības līdzekļi – aizliegums izbraukt no valsts un policijas uzraudzība, taču vēlāk šie drošības līdzekļi atcelti.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka Kellijs iepriekš bija patlaban Madonas novadā reģistrētās biedrības “Igora Titova motoklubs” prezidents. 2017.gadā kluba pārstāvis Juris Titovs aģentūrai LETA apgalvoja, ka Kelliju nav redzējis vairākus gadus un viņam nav informācijas par vīrieša gaitām. Viņš arī no apkārtējiem neesot dzirdējis par Kellija iespējamu došanos uz Austrumukrainu.

Jau ziņots, ka Valsts drošības dienests (VDD) ierosinājis un prokuratūrai nodevis vairākas krimināllietas, kurā Latvijas valstspiederīgiem inkriminē prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā Austrumukrainas teroristu rindās. Lielākā daļa šo personu ir izsludinātas meklēšanā, topstarp, nacionālboļševiks Beness Aijo.

Līdz šim VDD izdevies aizturēt tikai pieminēto Kelliju un daugavpilieti Artjomu Skripņiku.
Saistītie raksti

Attiecībā uz Skripņiku pirmās instances tiesa viņu attaisnoja, bet apelācijas instance piesprieda piecus gadus cietumā, patlaban spriedums pārsūdzēts AT Senātā.

Kamēr notika pieminētās lietas skatīšana, VDD atklāja, ka Skripņiks 2017.gada septembrī šķērsojis Latvijas un Krievijas robežu, lai tālāk dotos uz Ukrainas austrumiem. Savu noziedzīgo nodomu apsūdzētais neesot realizējis līdz galam no viņa gribas neatkarīgu iemeslu dēļ, jo pēc robežas šķērsošanas viņu aizturēja Krievijas robežsargi. Ņemot vērā minēto VDD ierosināja vēl vienu krimināllietu, kur Skripņiks apsūdzēts par mēģinājumu prettiesiski piedalīties bruņotā konfliktā Ukrainas austrumos un par mēģinājumu iesaistīties noziedzīgā organizācijā. Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa viņam šogad jūnijā piemēroja piecus gadus un vienu mēnesi cietumā, kā arī probācijas uzraudzību uz trīs gadiem. Tiesa gan viņu attaisnoja par mēģinājumu iesaistīties noziedzīgā organizācijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Covid-19 konstatēta vēl vairākiem medicīnas darbiniekiem 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Perevoščikovs: Covid-19 plašu izplatīšanos var attālināt, stingri ievērojot sociālo distancēšanos 1
7 stundas
LE
LETA
Latvijā
Sakaru operatoriem būs pienākums epidemioloģiskajai izmeklēšanai nodrošināt datus par Covid-19 inficēto vai to kontaktpersonu atrašanās vietu 1
7 stundas

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
Raidījums: Lemberga lieta – starp retajām mutvārdu procesā skatāmajām vīrusa laikā
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“airBaltic” atlaižamo saraksts kļūst garāks; Gauss sola visus paņemt atpakaļ
3 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
VIDEO. “Divi un divi”. Publiskās vietās turpmāk – uzturēšanās ierobežojums 1
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“de facto”: Drīzumā cer piegādāt vairākus miljonus respiratoru; pamodušies arī viltvārži
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Maskavas iedzīvotājiem nosaka pašizolācijas režīmu
2 stundas