Foto: Shutterstock

Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt? 6

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Ceļā no Rojas uz Roņu salu pazuduši divi cilvēki. Atpūtniekus ceļā pārsteigusi vētra 40
Lasīt citas ziņas

“Ja zem kokiem regulāri nogrābj lapas, tie nespēj izveidot pareizo mikorizu, kas vajadzīga to veselībai un labai augšanai, tāpēc jādomā, kā to kompensēt,” skaidro kokkopis Jānis Strausmanis.

Foto no Jāņa Strausmaņa privātā arhīva
CITI ŠOBRĪD LASA

Mikoriza ir smalka sadarbība starp koka saknēm un sēnēm, kas nepieciešama abu attīstībai. Taču šīs sēnes darbojas tikai pazemē, bekas no tām velti gaidīt.

Meklē dabisko

Vienkāršākais veids, kā palīdzēt kokam, ir atnest augsni no meža, kur tās pašas sugas koks varējis dzīvot netraucēti. Šim nolūkam atrauš svaigi sakritušo lapu kārtu un paņem satrūdējušo slānīti. Tas būs sēņu pilns ieraugs, kas palīdzēs dārzā augošajam kokam veidot vajadzīgo mikorizu.

Vērtīgo slāni ierušina augsnes virskārtā vai paber zem mulčas slāņa. Šādu starterīti vajadzētu arī jauniem kokiem. Augu iestāda, apber ar sēņotni bagāto meža augsni, viegli ierušina vai uzber mulčas kārtu. Dažkārt iesaka no meža atnesto zemi iebērt stādīšanas bedrē (piemēram, jaunajām lazdām paņemt augsni no vecas lazdu audzes). Taču tas nav pareizi, jo ar sēņotni bagātajai trūdzemei jāsagādā tādi apstākļi (dziļums), kādi bija tur, kur tā paņemta.

Ja no meža atnes nelielu maisiņu, dārzam būs liels ieguvums, bet mežam – mazs zaudējums.

Iegādājas speciālo

Praksē labi pārbaudīta un viegli lietojama ir mākslīgi audzēta mikorizu veidojošā sēņotne, ko var iegādāties specializētos kokkopju preču veikalos internetā. Tā izdalīta un savairota atsevišķām augu sugām, piemēram, skābaržiem, ozoliem, eglēm. Ir arī universālās skuju kokiem un lapu kokiem. Šos līdzekļus iestrādā augsnes virskārtā. To var darīt visu sezonu, kamēr augsne nav sasalusi.

Mikoriza palīdz kokam augt un labāk uzņemt ūdeni (sevišķi svarīgi tas ir sausās vasarās).

Šis līdzeklis īpaši piemērots lietošanai perfekti koptos daiļdārzos, parkos, lai kompensētu cītīgās lapu grābšanas sekas.

Mikorizas papildinājums īpaši noder, pārstādot lielākus kokus.

Svarīgi!

Lapu kokiem labāk izvēlēties lapu koku mulču, skuju kokiem – skuju koku mizu mulču. Atbilstošā mulča sadaloties palīdz veidoties mikorizai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.