Dzīvojamā istaba ar vintāžas stila tapetēm, ar kurām noslēptas durvis.
Dzīvojamā istaba ar vintāžas stila tapetēm, ar kurām noslēptas durvis.
Foto: Archideaphoto/SHUTTERSTOCK

Slepenā ieeja: durvis, kas nav redzamas – atkal ir modē! 7

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ar tādu vienkāršu lietu kā durvis nemaz tik vienkārši nav. Ir bezgalīgi daudz durvju konstruktīvo risinājumu – veramas, bīdāmas, ap asi griežamas, paceļamas, saliekamas, satinamas un pat ripināmas, kā apaļie akmens diski, kurus sendienās aizvēla priekšā alām. Dažāds ir durvju izgatavošanas materiāls, koks, metāls, stikls, akmens, plastmasas, betons utt.

LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 40
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Arī pēc ārējā izskata un iekļaušanas sienas plaknē var izdalīt vairākus durvju tipus, kas konceptuāli atšķiras. Ir pamanāmas durvis, kādām parasti jābūt mājas ārdurvīm, lai vieglāk atrastu ieeju. Pretstats tām ir sienā iebūvētas, nemanāmas durvis, kuru misija ir saplūst ar sienu. Ir slepenas, pamatīgi noslēptas durvis, kas var atrasties aiz kāda skapja vai tā iekšpusē. Un visbeidzot var būt viltus, uz sienas tikai uzkrāsotas durvis.

Kāpēc?

Slēptās durvis atkal kļūst modernas. Varbūt šo tendenci iedvesmojusi lieliski restaurētā Rundāles pils, kur slēptās durvis tiek plaši izmantotas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī mūsdienās, ja iekštelpas interjers ir veidots greznā klasiskā manierē un telpas sienas dekorētas ar paneļiem, galvenās durvis veido greznas. Turpretim slēptās durvis izmanto kā palīgdurvis, tās iekļaujot sienu dekoratīvās apdares ritmā un radot vienotu telpas interjeru. Interjerā tik daudz visa kā: krāsojums, mēbeles, aizkari, gleznas, spoguļi utt. Ja tur vēl savu ritmu ienes visas palīgdur­vju kārbas ar kleidēm, izskatās vēl raibāk. Tāpat, ja lielā, mūsdienīgā telpā ir daudzas durvis – uz citām istabām, virtuvi, vannasistabu, garderobi un palīgtelpām, dažas no durvīm ieteicams veidot kā slēptas, piemēram, uz garderobi un palīgtelpām. Tāpat, ja uz kādas sienas iecerēts ļoti kontrastējošs krāsojums vai tapetes, parastās durvis ar kleidi šo ritmu jauc. Slēptas durvis ļauj dekoratīvi suģestējošo ritmu izveidot pilnībā.

Ražo sērijveidā

Mūsdienu ražošanas tehnoloģiskā attīstība ļauj sērijveidā ražot ļoti funkcionālas slēptās durvis, kuras ir speciāli paredzētas vēlākai dažāda veida apdarei, piemēram, krāsošanai vai aplīmēšanai ar tapetēm. Tas sniedz daudz interesantu iespēju interjera dizaina realizēšanai dažāda stila interjeros. Slēptās durvis no parastajām atšķir speciāla konstrukcija. Tām ir slēpta montāžas kārba, kura tiek piesegta ar apdares materiāliem. Modernu slēpto durvju kārbas izgatavo no alumīnija konstrukcijām. Tām ir liela priekšrocība, laba noturība pret mitruma un temperatūras līmeņa izmaiņām telpās, kas garantē, ka kārba nedeformēsies apdares laikā, kad sienas var tikt krāsotas ar ūdens bāzes krāsām.

Durvis kārbā tiek stiprinātas ar speciālajām slēptajām eņģēm. Kad durvis ir aizvērtas, eņģes klusi ieslīd vērtnē. Slēptajās durvīs bieži izmanto ērtas un funkcionālas magnētiskās slēdzenes. Durvīm var izmantot parastos klasiskos vai speciālos slēptos rokturus. Tos montē vērtnē, un durvju atvēršanai ir tikai jāpiespiež kvadrāts. Kad slēptas durvis apdarina tajā pašā tonī kā sienas, tad uz durvju esamību norāda tikai neliels rokturis un līnija ap vērtni.

“Slēptas durvis ir sevi pozitīvi pierādījušas. Mūsu uzņēmums piedāvā stabilu “Profildoors” produktu. Durvīm ir 400 mm, 600 mm, 700 mm un 800 mm standarta platumi, kura cena svārstās no 340 eiro vienviru durvīm līdz 540 eiro divviru durvīm. Ja dur­vju augstums ir virs standarta, piemēram, 300 cm, būs 100% piemaksa. Tāpat, ja platums pārsniedz 80 cm, piemēro +10% koeficientu. Durvis ir sagatavotas gala apdarei, nopērkamas arī jau ar gatavu platīna apdari. Nepieciešamības gadījuma uzņēmuma speciālists var veikt durvju montāžu, kas izmaksātu zem 100 eiro,” stāsta “latdoors.lv” īpašnieks Aleksandrs Jevsejevs.

Durvju apdare

Ar dēlīšiem apšūtas sienas ritmā apdarinātas arī durvis.
Foto: Wilm Ihlenfeld/ SHUTTERSTOCK

Fabrikā ražotajām slēptajām durvīm plakne citreiz veidota no stikla, spoguļa vai nokrāsota. Var to finierēt ar cēlkoka finieri, it īpaši, ja sienai ir izmantots līdzīgs materiāls. Var rīkoties tieši pretēji un durvju plakni krāsot košu, sienai kontrastējošā tonī. No otras puses, slēptas durvis neveidojas, jo tās atrodas nišā, tomēr svarīga ir arī durvju otras puses apdare. Bērnistabā, piemēram, otro pusi var pārvērst par tāfeli un lietderīgi izmantot.

Slēptās durvis var veidot ar nestandarta izmēriem gan pēc lieluma, gan pēc konfigurācijas. Durvju un uzstādīšanas izmaksas var būt dārgākas nekā standarta durvīm, jo darbiņš ir smalkāks un prasa zinošu meistaru. Jāatceras, ka durvju plaknei jābūt vienā līmenī ar sienu pirms tās krāsošanas vai aplīmēšanas ar tapeti. Sienu labāk apdarināt tā, lai pārklājuma kārta apmēram par 5 cm nesniegtu nišas malu.

Taču ir savas nianses, kuras nepieciešams iepriekš pārdomāt. Tā kā durvis tiek montētas ar slēptas montāžas kārbu, ir nepieciešams savlaicīgi precīzi ieplānot durvju ailu izmērus. Jāpārdomā, ka slēptās durvis vērsies uz sevi vai no sevis. Atkarībā no vēršanas puses atšķiras durvju konstrukcija. Ierastāka ir slēpto durvju vēršana uz sevi, eņģēm esot kreisajā pusē. Slēptās durvis var būt gruntētas, gaidot kopīgo gala apdari, vai jau gatavas. Durvju plakni var izmantot tāpat kā sienu – piekārt fotogrāfijas vai gleznas. Jāpiedomā pie stiprināšanas, lai, durvis virinot, visi dārgumi nekristu nost.

No parastām uz slēptām

Modernas veikalā pirktas slēptās durvis ir padārgas, labāk izmantot jau esošās. Gan nauda ietaupās, gan resursi ekonomējas, gan atkritumi neveidojas.

Ja telpā esošas standarta durvis pārveido par slēptajām, jāmaina esošā sienas apdare. Piemēram, ja uz sienas ir uzlīmētas tapetes vai tās ir nokrāsotas, viss būs jāveic no jauna. Vēlams, lai durvis un kārba būtu vienā līmeni ar sienu.

Noņemot kleides (dekoratīvas durvju apdares līstes), atklāsies nesagatavota sienas daļa un sprauga starp kārbu un sienu. Vispirms jāaizdara dziļās spraugas. Šuvi, kas veidojas starp dur­vju kārbu un sienu, jāaplīmē ar sietu, jo neviendabīgu materiālu sadures vietā var veidoties plaisas. Visai sienas plaknei pirms krāsošanas jābūt vienādi sagatavotai un vienā līmenī ar sienu. Lai krāsa vienādi izskatītos, to vēlams klāt uz vienādi sagatavotas pamatnes. Tādēļ durvis vēlams pirms krāsošanas noslīpēt, nogruntēt un nošpaktelēt. Ar tapetēm ir vieglāk. It īpaši liela raksta tapetes lieliski piesedz visas plaknes un retušē nelīdzenumus. Parastās durvju eņģes nedaudz izcelsies, bet piekrāsotas tās acīs nedursies.

SAISTĪTIE RAKSTI

Durvju rokturi ar dekoratīvo plāksni vēlams nomainīt pret iespējami mazāku un neuzkrītošāku. Ideāls būtu apaļš metāla rokturītis, kas griežoties atvelk atslēgas mēlīti. Durvis apdares laikā izņem un noliek uz steķīšiem.

Kad durvis ar kārbu ir sakārtotas, veic sienas galīgo apdari. Īpaši efektīgi slēptās durvis piesedz kaut kas ļoti kontrastains – fototapete, košs zīmējums, reljefi paneļi, arī horizontālas krāsu joslas sienas augšējā daļā. Durvīm būs nedaudz redzamas eņģu muguriņas, kuras jāpiekrāso sienas ritmā. Tāpat var piekrāsot durvju rokturi un paplāksni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Nesaprotamās vīnogas – vienos ķekaros ogas jau ēdamas, bet citos – zaļas un skābas? Skaidro vīnogu audzētājs 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 2
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Kur un kā utilizēt nederīgās elektroiekārtas, lai nekaitētu apkārtējai videi? 12
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Iestājas vēsums: kādus dārza darbus jāpaspēj izdarīt? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Var gadīties, ka šodien zaudēsi lielas naudas summas! Horoskopi 18.septembrim
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 40
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 19
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
2 stundas
Lasīt citas ziņas
MB
Madara Briede
Praktiski
Dažu parādnieku dēļ ziemu var sagaidīt bez apkures 14
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ķirbja biezzupa ar ingveru un saldo krējumu: garšos ēdājiem ar izsmalcinātu gaumi 4
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Lapu grābšana ir īsta vardarbība!” – uzskata dendroloģe. Grābt vai negrābt lapas dārzā? 28
3 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Mājās cepta maizīte: divu saimnieču vislabākās receptes – rudzu un saldskābā maize 7
3 dienas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 13. līdz 20.septembrim: stāda kokus un krūmus, novāc augļus un ķirbjus 1
4 dienas
LB
Laura Blumberga
Praktiski
Tie, kas reiz iepazīst orientālos, “inficējas” ar mīlestību pret šiem kaķiem! Orientālie minkas – rotaļīgi un bezbailīgi 25
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šodien pat nezinot vari kļūt par noziedznieku.” Tēlnieks par grāmatvedes nerviem un jauno nodokļu sistēmu 9
50 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir totāla divkosība!” Liepiņa par sabiedrības attieksmi pret vakcinēšanos 23
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai “Tesla” ir spējīga braukt zem ūdens? 1
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kaķis atrod kopīgu valodu ar peli un ļauj tai padzerties no savas bļodiņas 6
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Strauji augot Covid-19 saslimstībai, NMPD nāk klajā ar svarīgu paziņojumu 63
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krievijā nomirusi Navaļnijam nosacīto sodu ar reālu aizstājusī tiesnese 40
13 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Automašīnu vietā gājējus un velosipēdistus tagad apdraud jauna problēma – e-skūteris 21
14 stundas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 68
19 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Latvija atpaliek no kaimiņiem, savukārt Baltijas “tīģera” lomā Igauniju pamazām nomaina Lietuva 38
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Mūžībā devies vjetnamiešu Tarzāns, kurš 40 gadus pavadīja džungļos 6
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar nodokļiem neapliekamo minimumu plāno celt vismaz līdz 400 eiro. Cik naudas paliktu “uz rokas”? 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Dusmīgs par nesaņemto algu vīrietis ar ekskavatoru sadauza vairākas darba mašīnas 17
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Krāsaina, aromātiska un ļoti garšīga: ķirbja krēmzupa ar tīģergarnelēm, ingveru un konjaku 2
1 diena
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Gluži kā universālais veļas pulveris izmazgā melnumus, tā “cilvēciskā kļūda” attaisno šobrīd ikvienu varas grēku 65
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu mediji: prinča Viljama sieva Keita Midltone ir ceturtā bērniņa gaidībās? 9
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Drosmīgs gailis un kaza izglābj vistu no vanaga nagiem 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kaspars Kambala sarīko pamatīgu skandālu, jo sieva bez viņa atļaujas nopirkusi jaunus krēslus 52
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes: līdz cik grādiem gaiss iesils sestdien?
09:23
Raivis Šveicars
Ziņas
Babītes novada Salienā šobrīd ir ātrākais internets pasaulē. Kā tas iespējams?
09:00
RN
Rita Našeniece
Ziņas
Rita Našeniece: Adekvāta persona ar ieroci, kam ir dotas konkrētas komandas, ir tikpat droša kā adekvāta persona bez ieroča
08:45