Pārplānojot mājokli, vēlams piesaistīt interjera dizaineru, bet darbu veikšanai – profesionālus meistarus.
Pārplānojot mājokli, vēlams piesaistīt interjera dizaineru, bet darbu veikšanai – profesionālus meistarus.
Foto: Pavel Untilov/UNSPLASH

Pavasaris nāk – plānojam remontu! Kā neuzkāpt uz veciem grābekļiem? 0

Rebeka Rogale, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Lasīt citas ziņas

Laiku, kad, šķiet, visas iespējamās aktivitātes, lai labiekārtotu mājokli, ir ierobežotas, tomēr var izmantot gana lietderīgi – rūpīgi izplānot iecerēto remontu, lai nekāptu uz veciem grābekļiem.

Vajadzēja ­profesionālāku meistaru

“Kad ieplānojām remontu savā divistabu dzīvoklī, sapratām, ka telpas no mēbelēm atbrīvot nav reāli, tāpēc sarunājām paziņu ieteiktu meistaru, kurš strādā divatā ar dēlu un ir ar mieru remontēt dzīvokli pa daļām, dzīvojot tajā uz vietas,” ar savu pieredzi dalās Barba un Norberts.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Kamēr paši bijām laukos, remontu uzraudzīt uzņēmās mūsu netālu dzīvojošā meita. Plānojām kosmētisko remontu ar vienas jaunas starpsienas izbūvi un santehnikas izvietojuma maiņu. Remonts ilga visu vasaru. Aptuveni tā arī bijām rēķinājušies. Tomēr izmaksas bija lielākas, jo radās dažādi starpgadījumi ar to, ka meistari visus darbus nespēja izdarīt tā, kā bija iecerēts.

Galvenā problēma bija ar vannas istabu un ne­standarta apdares materiālu lietojumu. It kā jau saprašana meistariem bija, bet viņi bija pieraduši strādāt pēc standarta shēmas, līdz ar to kaut ko jaunu vai atšķirīgu no ierastā īstenot bija problemātiski. Vairākas reizes darbi bija jāpārtaisa. Arī elektroinstalācija bija savilkta bez noteikta plāna, labi, ka konkrēto sienu pamanījām vēl pirms dekoratīvās apdares uzklāšanas – tagad zinām, ka pie šīs sienas neko nedrīkst stiprināt – var ieurbt vados. Tā kā negribējām dzīvokli atbrīvot no mēbelēm, cita varianta jau tāpat nebija. Vienīgi varbūt vajadzēja rūpīgāk pameklēt profesionālāku meistaru,” tāds ir Barbas un Norberta stāsts, tik līdzīgs daudziem citiem. Ko varēja citādi?

Testa jautājumi

Pirms jebkura remonta sev jāuzdod trīs jautājumi: pirmkārt, kāds ir termiņš un naudas līdzekļu limits (ņemot vērā arī neparedzētus apstākļus)? Otrkārt, kurš komunicēs ar meistariem, sekos līdzi darbiem un pieņems attiecīgus lēmumus – kāds no ģimenes locekļiem vai algots darbu vadītājs? Treškārt, kurš iegādāsies nepieciešamos materiālus un kā tiks aizvākti objektā radušies būvgruži? Atbildes būs atkarīgas arī no tā, kādi darbi jāveic.

Nelielām pārvērtībām pietiks vien ar kosmētisko remontu. Tas nozīmē, ka nepieciešamās idejas dekoratīvajai apdarei var smelties internetā vai žurnālos, vajadzēs tikai remonta meistarus.

Ja vēlas lielākas izmaiņas, bet kosmētiskā remonta ietvaros, jau veic kādus no šādiem darbiem: maina elektroinstalāciju, ūdens un kanalizācijas caurules, santehniku, papildus līdzina sienas, griestus. Ja netiek būtiski mainīts elek­trorozešu, slēdžu, santehnikas izvietojums, var iztikt bez interjerista pakalpojumiem. Tomēr tikai ar remonta meistariem vien nepietiks, vajadzēs arī elektriķa, santehniķa un darbu saskaņošanai, iespējams, arī citu dienestu – apsaimniekotāja, gāzes dienesta u. c. – pakalpojumus. Svarīgi izplānot pareizu veicamo darbu secību – vispirms komunikāciju maiņa, tad melnā apdare, kam seko kosmētiskais remonts, – tā, lai dažādi darbi vienā zonā nepārklātos.

Reklāma
Reklāma

Savukārt vērienīgi uzlabojumi aptver iepriekš minētos darbus plus mājokļa pārplānošanu – tiek nojauktas vai izbūvētas starpsienas, ierīkotas jaunas durvju ailas, mainīta telpu funkcija, apvienotas vairākas telpas, mainīts santehnikas, gāzes plīts, elektrības rozešu, slēdžu un gaismas ķermeņu novietojums. Pārplānošanas darbiem vēlams piesaistīt interjera dizaineru vai arhitektu, kas visas veicamās izmaiņas atzīmē iekštelpu rasējumā tā, ka attiecīgo darbu veicējiem ir pilnīga skaidrība par izvietojumu, attālumiem, nepieciešamajiem komunikāciju pievadiem, durvju vēršanās virzieniem utt. Ja tomēr nolemts iztikt saviem spēkiem, jāņem vērā, ka daudzdzīvokļu namos sienu nojaukšana, telpu funkciju maiņa jāsaskaņo būvvaldē, kam tomēr būs nepieciešams arhitekta pakalpojums. Turklāt arī tad, ja izmaiņas nav lielas vai tiek veiktas privātmājā, tās vienalga ieteicams atzīmēt jaunā telpu rasējumā un apstiprināt būvvaldē. Ja nākotnē vēlēsieties mājokli ieķīlāt vai pārdot, bez sakārtotas dokumentācijas to nevarēs izdarīt.

Kādus meistarus ­izvēlēties

Vispirms jāņem vērā, ka darbus, kas saistīti ar gāzes padevi, elektrību, ūdens un kanalizācijas sistēmu un apkuri, nevar veikt saviem spēkiem, jāpieaicina speciālisti.

Viena izvēle – celtniecības firmas brigāde, ar kuru noslēdz līgumu par veicamo darbu termiņiem un izmaksām ar konkrētu darbu tāmi. Šajā variantā darbus kontrolē brigadieris, bet atbildību par remontu uzņemas firma. Izdevīgs variants, ja tiek veikti pārplānošanas un pārbūves darbi, jo firma nodrošina visus nepieciešamos speciālistus un veic arī vajadzīgos saskaņošanas darbus. Šādā gadījumā iespējams piedzīt zaudējumus, būvgružus aizvāc un materiālus iegādā firma, tehniskos jautājumus risina firma, bet objektam ir jābūt atbrīvotam no mēbelēm un tas izmaksā dārgāk. Šajā variantā ieteicams izvēlēties nelielu kompāniju ar ilgāku darba stāžu un apskatīt kādu no viņu objektiem, kas vēl tiek remontēts, lai klātienē novērtētu darbu kvalitāti.

Otra izvēle – strādnieku brigāde, kas bieži strādā kā pašnodarbinātie un brigādē apvienojušies neoficiāli. Lielākoties vienošanās par termiņiem ir tikai mutiska ar brigadieri. Labākā gadījumā formāls līgums, kurā minēts aptuvens objekta nodošanas laiks un kopējo remontdarbu veikšanas summa ar neuzskatāmu tāmi. Darbus kontrolē brigadieris, bet arī saimniekiem nemitīgi “jātur roka uz pulsa”. Izdevīgs variants, ja jāremontē, piemēram, tikai daļa mājokļa vai problemātiski to pilnībā atbrīvot.

Šādas brigādes ir ieinteresētas saņemt pasūtījumu, tāpēc piekrīt strādāt arī neizdevīgākos apstākļos. Arī šajā gadījumā var vienoties, ka materiālus iepērk un piegādā pati brigāde, atskaitoties ar pirkuma čekiem, nav sakāpinātu izmaksu, veiksmīgā variantā – adekvātas paveiktajam, bet neveiksmīgā gadījumā ar kļūdu labošanu var izmaksāt tikpat, cik celtniecības brigāde. Mīnusi: dažreiz nepieciešams avanss materiālu iegādei, ja brigāde ir no citas pilsētas, nereti ir apgrūtināta darbu plānošana, strādnieki vēlas strādāt pa naktīm (kas nav pieņemami daudzdzīvokļu namos) vai tajā nakšņot, dažreiz neorientējas vietējo veikalu piedāvājumā, nav reālas iespējas piedzīt zaudējumus, būvgruži jāaizvāc saimniekam pašam.

Izvēloties šādu brigādi, galvenais ir laba draugu vai paziņu rekomendācija, nevis izvēle pēc sludinājuma. Der noskaidrot arī, kādi speciālisti brigādē ietilpst un vai viņiem ir prasmes apliecinošs sertifikāts. No šādas brigādes strādniekiem nevajag kautrēties ievākt pases datus, tālruņa numurus. Darbu gaitu un kvalitāti lielā mērā noteiks laba komunikācija ar brigadieri.

Trešā izvēle – atsevišķi meistari

Var pats uzmesties par būvdarbu vadītāju un katram veicamajam darbam pieaicināt savu meistaru. Darbus uzrauga, materiālus iepērk un piegādā pats saimnieks. Šāds variants piemērots kosmētiskajam vai atsevišķu telpu remontam un tad, ja mājokli nav iespējams pilnībā atbrīvot no mēbelēm. Šajā gadījumā tiek ietaupīta nauda par darbu uzraudzību, ir pārskatāma samaksa – maksā par padarīto, ir iespēja sekot līdzi darbu kvalitātei. Bet ir vairāk mīnusu: darbi rit salīdzinoši gausi, jo meistari lielākoties strādā pa vienam, materiālu piegāde un darbu uzraudzība aizņem daudz laika un prasa daudz nervu, būvgruži jāaizvāc pašiem saimniekiem.

Svarīgi izvēlēties meistaru tikai pēc ticamām atsauksmēm. Būtisks kvalitātes rādītājs: meistars strādā pats ar saviem darbarīkiem, nevis tos īrē. Neērtības un papildu izmaksas sagādās materiālu piegādāšana, jo ļoti bieži meistari par to, ka kāds materiāls pietrūcis, paziņo pēkšņi. Līdz ar to trūkstošie materiāli nereti tiek iegādāti par neizdevīgu cenu, jo saimniekiem ir svarīgi, lai darbi netiek pārtraukti. Šajā variantā ļoti svarīga ir darbu plānošana tā, lai meistari, ja iespējams, strādātu vienlaikus vai arī pirms darbu pabeigšanas satiktos un visu nepieciešamo par paveiktajiem darbiem noskaidrotu viens no otra, nevis no saimnieka. Tādējādi izpaliek arī tik ierastā iepriekšējā meistara vainošana.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.