“Teikšu tā – tās ir muļķības un idiotisms!” Slavenā horeogrāfe Šteina skarbi kritizē Dziesmu un deju svētku jaukšanu ar viendzimuma attiecībām 0
Pašā Skolēnu dziesmu un deju svētku priekšvakarā soctīklos izcēlies neliels skandāls un domu apmaiņa par viena no mākslinieciskā vadītāja, Edgara Vītola, izteikumiem par repertuāru no politiskās un integrācijas viedokļa: “Kā var dziedāt dziesmu par tēvu un māti, ja ir tik daudz šķirtu ģimeņu?!
Tāpat TV24 raidījums “Nedēļa. Post Scriptum”, turpinot tēmu, vēsta, ka Vītolam jautājumus rada fakts, kā 4.–9. klašu kori spēs dziedāt dziesmas, piemēram, “Es meitiņa kā rozīte”, “Mēs bijām trīs māsiņas” vai “Es bij’ meita, man bij’ vara”. Raidījums citē Vītolu: “Nevaram runāt par puišu un meiteņu mīletību, jo jau vidusskolas laikā rodas viendzimuma pāri un domas par dzimumu maiņu. Tāpat arī Deju svētki drīz nevarēs notikt, jo redzams, ka meitenes grib vilkt puišu tērpus un dejot puišu vietā, bet puiši gatavi ģērbties meiteņu tērpos.”
Raidījums “Post scriptum” par šo epizodi jautājumu uzdeva deju pedagoģei un horeogrāfei Baibai Šteinai, vaicājot, vai tiešām situācija ir tik kritiska. Šteina šokā atbildēja skarbi: “Muļķības! Idiotisms! Nav tā! Tā nav! Tas, ka ir individuāli gadījumi, tā var būt, bet mums kā vadītājiem un tādam pašam Edgaram Vītolam ar to ir jācīnās!”
“Es neesmu novērojusi, ka manos kolektīvos puiši kārotu vilkt meiteņu tērpus,” saka pieredzējusī deju pedagoģe, atzīstot, ka, jā, meitenes reizēm grib dejot puišu dejas, bet arī viņai pašai to dažkārt gribas darīt, jo tās bieži ir interesantas.
“Kāpēc lai meitenes negribētu nodejot, piemēram, ‘Prūšu zemi’? Kas tur tāds slikts? Ja puiši kādos saietos nodejo četrus gulbīšus Gulbju dejā – nu, un, kas tur tāds ir?!”
Šo tēmu nevajag izvērst par kaut ko īpašu vai pievērst tām uzmanību – jo mazāk par to runāsim, jo mazāk tas interesēs jaunos cilvēkus, uzskata Šteina. Viņa piebilst, ka tie, kuri vēlas dzimuma maiņu, tāpat to izdarīs.
Pilnu raidījumu “Nedēļa. Post scriptum” skatieties 4. jūlija vakarā pulksten 21:03