“Tā ir viena no zīmēm!” Šādi par ko ne visai patīkamu pārtikas cenu sakarā izsakās analītiķe 0

Nelabvēlīgi laikapstākļi Latvijā un Eiropā rada nopietnas problēmas lauksaimniekiem, samazinot ražas apjomus un palielinot pārtikas cenas. Vietējo produktu, piemēram, zemeņu un kartupeļu, piedāvājums sarūk, kamēr globālais tirgus saskaras ar līdzīgiem izaicinājumiem sausuma veidā, kas draud ar cenu kāpumu arī citiem produktiem.

Reklāma
Reklāma
Jau pirmajās sekundēs? Šīs 11 lietas vīrieši pamana sievietēs ātrāk, nekā tu domā
Ārsts nosūtīja mājās ar ausu infekciju – pēc stundas trīs bērnu mamma saļima un nomira. Šo traģēdiju varēja novērst… 77
Francija brīdina, ka ļoti drīz Eiropā var uzliesmot plaša mēroga militārs konflikts
Lasīt citas ziņas

Latvijas lauksaimnieki šogad saskaras ar grūtībām zemeņu un kartupeļu audzēšanā, ko izraisa lietains un saulains laiks. “Šogad zemenes ir vēlāk, un tās nav arī tik saldas, jo saulītes pietrūkst, tās pūst un pelē,” tā TV24 radidīumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu”” norāda Ingūna Gulbe, Agroresursu un ekonomikas institūta Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja.

Viņa piebilst, ka apstākļi nav labvēlīgi arī kartupeļiem: “Kartupeļiem ir ļoti nelabvēlīgs laiks. Tie, kas pirmie iestādīja, daudzi dabūja lietu, vagās bija ūdens, tos izskaloja, tie nosmaka, tūlīt būs droši vien slimības klāt.” Šie apstākļi rada nopietnas problēmas, jo lauksaimnieki nevarēja laikus iestādīt kultūras.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rezultātā piedāvājums vietējiem produktiem latvijā būs mazāks, kas noteikti ietekmēs cenas: “Piedāvājums būs mazāks, un līdz ar to tā cena iet uz augšu.”

Arī starptautiski tirgotie produkti, piemēram, graudi, labība, – cieš no nelabvēlīgiem apstākļiem, jo zemnieki nevarēja optimāli apstrādāt laukus. “Zemnieks netika uz tīrumu, lai apstrādātu laukus, mēslo, cīnās ar nezālēm, slimībām un kaitēkļiem, nebija optimālas iespējas to visu izdarīt,” skaidro Gulbe.

Tomēr, tā kā šie produkti tiek tirgoti biržās, to cenas nosaka globālais tirgus, nevis vietējie apstākļi: “Tā kā tie ir produkti, kurus mēs tirgojam biržās un kuru cenas tad pēc tam Latvijā nonāk tādas, kādas ir pasaules tirgos, tur mēs neko nevaram darīt.”

Problēmas nav tikai Latvijā – Eiropā ir karstums, ražas nokaltušas, samazinot piedāvājumu. “Mums ir lopbarības problēmas, esam sabēdājušies, mums pārāk daudz lietus, bet Eiropā ir drausmīgs karstums, tur viss ir izkaltis,” norāda Gulbe.

Šāda situācija globālajā pārtikas tirgū nozīmē, ka piedāvājums būs ierobežots: “Ja šādā lielā reģionā kaut kur kaut kas nav labi, tas nozīmē, ka piedāvājums pasaules pārtikas tirgū būs mazs.” Tā rezultātā cenas, visticamāk, augs: “Tā ir viena no zīmēm, ka cenas, visticamāk, uz leju neies, vai nu paliks uz vietas, vai drīzāk ies uz augšu.”

Brīvdabas muzejā notiek mūsdienu amatniecības tirgus
Dārzeņi, ogas, sēnes un citi labumi Rīgas Centrāltirgū 2025

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.