
Transplantācijas brīnums Latvijā! Stradiņa slimnīcā veiktas sarežģītas operācijas, izglābjot vairāku pacientu dzīvības 0
Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā (PSKUS) veiktas divas sarežģītas un unikālas multiorgānu transplantācijas, kuru rezultātā vairākiem pacientiem sniegta otrā iespēja dzīvot, aģentūru LETA informēja slimnīcā.
Pateicoties donoru un viņu tuvinieku nesavtīgajam lēmumam, tika veikta sirds, aknu, nieru un radzeņu transplantācija.
Visas operācijas notikušas veiksmīgi, un pacienti turpina atveseļošanos.
Pirmajā multiorgānu transplantācijā vienam pacientam tika pārstādīta sirds, aknu, nieru un radzeņu audi. Sirds transplantācija veikta pacientam, kurš ilgstoši ārstējies ar ekstrakorporālās membrānu oksigenācijas (EKMO) atbalstu, kas Latvijā ir unikāls gadījums, skaidro slimnīcā.
Savukārt aknu saņēmēja transplantācijas brīdī jau mēnesi bija komas stāvoklī. Otrajā transplantāciju gadījumā veiksmīgi pārstādītas aknas, nieres un radzenes.
Stradiņa slimnīcas galvenais ārsts Jānis Vilmanis, kurš veica aknu transplantācijas, uzsver, ka multiorgānu transplantācija ir ārkārtīgi sarežģīts process, kas prasa ne tikai medicīnisku precizitāti, bet arī nevainojamu komandas sadarbību, sākot no donora identifikācijas un loģistikas līdz pēdējai šuvei operāciju zālē.
PSKUS uzsver, ka šādas operācijas iespējamas vien tad, ja vienlaikus precīzi un profesionāli strādā vairāk nekā desmit specialitāšu pārstāvji – anesteziologi, reanimatologi, transplantologi, perfūzijas speciālisti, operāciju māsas, koordinatori un daudzi citi.
Stradiņa slimnīcas speciālisti turpina darbu, lai transplantācijas jomā Latvijā nostiprinātu tādu zināšanu, pieejamības un ārstēšanas līmeni, kāds jau šobrīd ir Eiropas un Skandināvijas vadošajos centros.
PSKUS pateicas katram donoram un viņu ģimenēm.
Slimnīca arī atgādina, ka ikviens cilvēks var izteikt savu gribu par orgānu ziedošanu pēc nāves. To var izdarīt portālā “eveseliba.gov.lv”. Izdarīto izvēli portālā iespējams jebkurā laikā mainīt.
PSKUS norāda, ka skaidra gribas paušana par šo lēmumu palīdz atbrīvot tuviniekus no smagas izvēles un var būt izšķiroša kāda cilvēka dzīvībai.
Jau vēstīts, ka vien 2% no visiem Latvijas iedzīvotājiem ir veikuši izvēli par sava ķermeņa, orgānu vai audu izmantošanu pēc nāves, un tikai katrs otrais no tiem ir piekritis savu orgānu izmantošanai pēc nāves, tādējādi sniedzot iespēju dzīvot citam, kura vienīgā iespēja ir orgānu transplantācija, aģentūru LETA informēja Latvijas Digitālās veselības centrā (LDVC).
Līdz šī gada jūnija vidum atzīmi par atļauju vai aizliegumu izmantot ķermeni mācību vai zinātniskiem mērķiem un citiem veikuši 22 651 iedzīvotājs, no kuriem vien 33% devuši piekrišanu.
Taču pozitīvāka ir iedzīvotāju attieksme par orgānu ziedošanu transplantēšanas nolūkam – atzīmi par atļauju vai aizliegumu to darīt kopumā ir veikuši 36 658 iedzīvotāji, un no tiem 65% snieguši piekrišanu.
Savukārt atzīmi par atļauju vai aizliegumu veikt patologanatomisko izmeklēšanu jeb sekciju veikuši 19 641 iedzīvotājs, un no tiem 13 403 piekrituši sekcijas veikšanai pēc nāves.
Ņemot vērā zemo Latvijas iedzīvotāju iesaisti, arī LDVC aicina norādīt savu izvēli par ķermeņa, orgānu vai audu ziedošanu un veikt atbilstošu atzīmi E-veselības sistēmas tīmekļvietnē “eveseliba.gov.lv”.