Odzienas pils vakara gaismā atstāj patiešām spokainu iespaidu, taču ar vietējo entuziastu pūlēm dzīvība te pamazām atgriežas. Viens pils spārns jau ir apjumts, un atjaunotas piecas zāles.
Odzienas pils vakara gaismā atstāj patiešām spokainu iespaidu, taču ar vietējo entuziastu pūlēm dzīvība te pamazām atgriežas. Viens pils spārns jau ir apjumts, un atjaunotas piecas zāles.
Foto: Zigmunds Bekmanis

Slepkavas kamīnā un baroneses smalko papēdīšu klaboņa! Latvijas pilis un muižas, kurās spokojas 3

Zigmunds Bekmanis, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ceļojot pa Latviju, bieži nācies klausīties vietējo gidu stāstījumā par muižās un pilīs mītošajiem spokiem. Nepiederu cilvēkiem, kuri tam tic, taču šie stāsti ir interesanti un paliek prātā labāk nekā piļu un muižu būvēšanas gadskaitļi.

Iespējams, spoku stāstiem var būt arī kāds racionāls pamats, jo neredzamo enerģiju pasaule ap mums vēl nav pilnībā izpētīta, un īpaši jūtīgi cilvēki – ekstrasensi – dažkārt apstiprina dažādas anomālijas, kas zināmos apstākļos varētu izskaidrot dīvainās parādības.

Lai vai kā, spoku stāstu netrūkst – gandrīz ar katru pili un muižu saistās kāds noslēpumains vai baiss atgadījums, kādēļ te sācis spokoties. Neapšaubāmi slavenākā ir leģenda par Turaidas Rozi, kas pārtapusi Zigmara Liepiņa operā, un arī Dundagas pilskundzes istabenes rēgs – Zaļā jumprava – devusi ierosmi Raimonda Paula un Guntara Rača mūziklam.

Nelaimīgas mīlestības dēļ

Spoku stāstu pirmsākumi ir dažādi. Ērberģes muižas Zilā dāma dzīves laikā bijusi muižas īpašnieka barona fon Hāna māsa, bet viņas dvēsele nevarot rast mieru, jo viņa noindējusies nelaimīgas mīlestības dēļ.

Elejas muižas īpašnieka sešpadsmitgadīgā meita grāfiene Dagmāra fon Medema arī iemīlējusies ne muižnieku kārtas puisī un ieslēgta muižā, lai nevarētu doties mīļotajam līdzi medībās. Tomēr jaunava izlēkusi pa logu un nositusies.

Tēvs aiz bēdām licis logu aizmūrēt, bet meitas spoks melnā mednieces tērpā joprojām parādoties Elejas muižas parkā – vai nu ar lākturīti rokās, vai auļojoša zirga mugurā.

Savukārt Ēdoles pils Sarkanajā zālē esošais kamīns slēpj baisu slepkavību – abi pilskunga Ulriha fon Bēra mazdēli iemīlējušies Dundagas pils īpašnieka meitā Annā Sibillā Maidelā un sākuši naidoties, līdz duelī Johans nogalinājis Frīdrihu.

Izlietās brāļa asinis neesot bijis iespējams nomazgāt, tādēļ šajā vietā uzbūvēts kamīns, bet nelaimes vaininiece Sibilla zaļā kleitā joprojām staigājot pa pils zālēm un istabām.

Mistisku sajūtu apņemtā Cesvaines pils

Klīst nostāsti, ka Cesvaines pils kreisajā pusē tā dēvētajā Spoku tornītī uz grīdas esot nepabeigta kāršu spēle. Durvis uz turieni neved, bet tos, kuri tur ielūkojušies pa logu, piemeklējušas lielas nelaimes.

Kad 2002. gada decembra sākumā pilī izcēlās ugunsgrēks, liesmās virs Spoku tornīša daži redzējuši rūķa seju, citi skeleta galvu.

“Par šiem nostāstiem neesam sajūsmā un apšaubām to izcelsmi. Diemžēl virtuālajā vidē tie dzīvo un ir tūristu pieprasīti. Arī par vizbulīšu pļavu, kur apglabāta barona slepenā mīļākā. Par Ādolfa fon Vulfa ārlaulības bērniem ir pat sarakstīta grāmata – ģimenes leģenda.

Nezināmais un neizpētītais vienmēr rosina ļaužu fantāzijas, un varbūt tajās atrodams arī kāds patiesības grauds,” atklāj Cesvaines TIC tūrisma konsultante Lilita Ļava. Vietējie iedzīvotāji pieļauj, ka nostāsti par spokiem radušies tādēļ, ka pilī darbojusies skola un bijusi vēlme audzēkņus atturēt no bīstamām izklaidēm.

“Biežāk dzirdēts stāsts par pils rietumu spārna otrā stāva gaiteni, kur kungu laikos bijušas bērnu guļamistabas, un arī tagad tur reizēm esot dzirdama baroneses smalko papēdīšu klaboņa. Gaismai īpatni atspīdot, šis gaitenis vēlos vakaros, no pagalma skatoties, šķiet apgaismots, un dažkārt pilī strādājošie atgriezušies, lai izslēgtu aizmirsto gaismu, – tik pārliecinoša bijusi šī vīzija.

Pils cilvēki arī stāsta par neizskaidrojamu fizisku sajūtu – it kā kāds neredzams tēls būtu nostājies cieši blakus vai ar gaišu plūsmu naksnīgajā pilī aizslīdējis garām tuvākajai durvju ailai. Tas varētu būt barona mīļotās sievas Igaunijas baltvācietes Annas Natālijas Štēlas fon Holšteinas gars.”

Spoks žilbinātājs

Vakara apgaismojumā tuvojoties Odzienas pils drupām ar augsto, tukšām logu ailām rotāto torni, pārņem tiešām spokaina sajūta, ko vēl paspilgtina leģenda par bijušo pilskungu fon Brimmeru, kurš esot brāļojies ar pašu nelabo.

Sātans viņam uzdāvinājis burvju spieķi, kas vairo slavu un bagātību, bet baronam pateicībā par to savā trīsdesmitajā dzimšanas dienā bijis jāapprec velna meita.

Taču fon Brimmers doto solījumu nav turējis un apprecējis kādu dižciltīgu vācu augstmaņa meitu, tādēļ sātans viņu sodījis – padarījis vājprātīgu.

Barons kļuvis tik traks un nevaldāms, ka dēls licis viņu ieslodzīt pils tornī, kur tēvs sev kavējis laiku, ar sudraba paplāti žilbinādams garāmbraucošos zirgu pajūgus. Pēc nāves barona dvēseli nav vēlējies paturēt ne Dievs, ne velns, un viņa gars palicis pils tornī. Tādēļ arī mūsdienās, ātri braucot garām pilij, daudzi autovadītāji pēkšņi tikuši apžilbināti.

Rudmatis baltā apmetnī

Ar spoku stāstiem ir tā – gribi tici, gribi netici –, jo ir dažādi teicēji, kuru paustais nereti visai būtiski atšķiras pat par vienu un to pašu pili vai muižu. Piemēram, par Lielauci ir nešpetni spoku stāsti, kas aprakstīti grāmatā “Spukhäuser im Baltikum”, ar ko vietējo biedrību “Lielauces attīstībai” iepazīstinājis bijušais Rundāles pils direktors Imants Lancmanis.

Nobeidzot spoku sadaļu, tur cita starpā teikts, ka “šie starpgadījumi ir pilnībā sacerēti, un tiem nav nekā kopīga ar iepriekš minēto grāfu Konstantīnu fon der Pālenu”, jo viņa laikā Lielaucē nav bijis nekādu okulto parādību.

Stāstnieces lomā bijusi Lielauces pils pārbūves arhitekta Iversa meita Ērika Linka: “Kādā drūmā, lietainā oktobra dienā (domājams, 1902. gadā) gāju pa lieliski kopto parku pastaigāties. Uz brīdi es redzēju sev priekšā pa dārza celiņu ejam pavisam baltā ģērbušos vīru rudiem matiem un bārdu.

Viņa baltais uzvalks bija no garspalvaina vilnas filca, kas izskatījās kā kaukāziešu jātniekmētelis. Vīrs nēsāja brilles. Viņš bija pietiekami tālu no manis, un vēlējos to skaidrāk saskatīt, tādēļ sāku soļot ātrāk, bet arī vīrs soļoja naskāk. Tad es pār zemajām margām pārlēcu zālienā un gribēju viņam aizšķērsot ceļu, taču tajā pašā acumirklī redzēju zibenim līdzīgu gaismas parādību, un vīrietis bija pazudis.

Saistītie raksti
Tas notika liela, plaša laukuma vidū pils priekšā – tur nebija ne koku, ne krūmu, aiz kuriem varētu paslēpties. Es drausmīgi pārbijos un kliegdama skrēju prom.”

Šie ir tikai daži intriģējošākie spoku stāsti, lai smeltos ierosmi Latvijas piļu un muižu apceļošanai, jo jau 31. oktobrī paredzēts sarīkot tradicionālo Leģendu nakti, kuras norisi gan noteiks tā brīža epidemioloģiskā situācija valstī un noteiktie ierobežojumi. Vairāk informācijas, zvanot pasākuma koordinatorei Zandai Zariņai pa tālruni 28758947.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
FOTO. Šogad Latvijā brangāko ķirbi izaudzēja Ingrīda no Dobeles
10 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Cilvēki izpirka, izplatītāji stāvēja rindās. Kādēļ zemnieki atsakās no griķiem? 4
1 diena
LE
LETA
Laukos
“Pēc ilgas un smagas cīņas esam sasnieguši pagrieziena punktu!” ES dalībvalstis vienojas par reformām
2 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Mencas var paturēt lomā tikai tad, ja tā nejauši noķerta citu sugu – reņģu, brētliņu, plek­stu – zvejā 1
2 dienas
IE
Ināra Egle
Laukos
Pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā: Zaļo un zemnieku savienība ir šķelšanās priekšvakarā 11
2 dienas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Īpaši jāsargā vecie meži. Te velns slēpjas tajā definīcijā!” Saruna ar Arni Muižnieku 8
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Lauksaimniecības un mežsaimniecības kooperatīvi var pieteikties inovāciju balvai
4 dienas
Ieva Ēvalde
Laukos
Eiropā aizliegti – pie mums delikatese. Latvija ir teju vienīgā valsts, kur galdā ceļ nēģus 29
4 dienas
LA
Laukos.lv
Laukos
Kur jūs bijāt, kad es biju mazs un man bija jāravē garās biešu vagas? Latvijā radīts pirmais robots, kas izravē nezāles 6
5 dienas
LE
LETA
Ziņas
Ziema tuvojas – naktī termometra stabiņš krietni noslīdēs 1
6 dienas
Kate Šterna
Medības
Vilki uzbrūk biežāk: cik ļoti plēsēji mūs apdraud? 7
6 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Latvijas sieram zelts Anglijā. Kur un kā top siers gardēžiem 15
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Cilvēki, kuri vakcinējušies pret gripu, vieglāk pārslimo Covid-19? Šics ievieš skaidrību 29
12 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgas Zooloģiskajā dārzā no apmeklētājiem gandrīz gadu slēpts eksotisks dzīvnieks 1
7 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Vienu aizveda uz reanimāciju, otru te atrada mirušu!” Tukumā nežēlīgi nogalina invalīdu 2
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Brīvības robežas meklējot, viņš uz ielas ar nazi nogrieza galvu vēstures skolotājam 2
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svarīgs atgādinājums: nedēļas nogalē jāpagriež pulksteņa rādītāji
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plāno saglabāt autoratlīdzību regulējumu līdzšinējā apmērā
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB atklāj, kāpēc pret Kaimiņu rosina sākt kriminālprocesu 3
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. No nežēlīgas kažokzvēru audzētavas izglābtas lapsiņas mīlīgi spēlējas kā kaķēni 4
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 51
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Agnese Rakovska atzīst: uz precēšanos vīru pamudinājusi viņa 1
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
18 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
1 diena
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
1 diena
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien vissvarīgākais – tavas attiecības ar tev mīļiem cilvēkiem! Horoskopi 24.oktobrim
10 stundas
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Latviešu balādes un Baha variācijas. Armanda Znotiņa recenzija par spilgtākajiem nedēļas mūzikas notikumiem
22:13
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
“Līmlente uz stikla.” Ilzes Kļaviņas recenzija par izrādi “Monstrs” Dailes teātrī
22:12
NA
NORMUNDS AKOTS
Ziņas
“Gunāra Priedes mantojums”. Normunda Akota recenzija par Valmieras teātra izrādi “Jaunākā brāļa vasara.”
22:00