LU galvenā ēka.
LU galvenā ēka.
Foto. LETA © Edijs Pālens

Studenti iniciatīvā “Manabalss.lv” prasa samazināt studiju maksu par attālinātajām studijām 4

Studenti kopā ar domubiedriem publicējuši portāla “Manabalss.lv” iniciatīvu ar prasību samazināt maksu par attālinātajām mācībām studentiem, kuri uz līguma pamata mācās klātienē vai neklātienē, aģentūru LETA informēja Latvijas Universitātes (LU) studente Krista Solovjova.

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu? 24
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Lasīt citas ziņas

Iniciatīvas autori ierosina samazināt mācību maksu studentiem, kuri studē pilna vai nepilna laika studijās un, kurus universitāte ir nosūtījusi uz tālmācību.

Iniciatīvā norādīts arī uz nepieciešamību samazināt studiju maksu vai kompensēt studentu izmitināšanu kopmītnēs, tehniski nodrošināt ar mācību programmām un pilnu piekļuvi zinātniskajām publikācijām, kā piemēram “ScienceDirect”, “Scopus”, “Ebsco” un citām publikācijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iniciatīvas autori, balstoties LU pētījumos un citos zinātniskos avotos, izceļ gan tālmācības pozitīvos, gan negatīvos aspektus, kas minēti “Manabalss.lv” iniciatīvā. Galvenā pašreizējās situācijas problēma esot tālmācības kvalitāte un tas, cik pilnvērtīgi studenti var apgūt teorētiskās un praktiskās iemaņas, atrodoties mājās.

Kā skaidro iniciatīvas veidotāji, sākotnēji attālināto mācību iemesls bija Covid-19 pandēmija, kas sākās 2020.gadā. Tomēr, lai gan Covid-19 aktualitāte esot mazinājusies, universitātes ir nolēmušas samazināt gaisa temperatūru augstskolās un pārcelt studentus uz tālmācību, lai taupītu apkuri un elektroenerģiju.

Iniciatīvas pārstāvji uzskata, ka tas rada nelabvēlīgu situāciju studentiem, kuri ir izvēlējušies pilna vai nepilna laika studijas. Studenti maksājot pilnu maksu par pilna vai nepilna laika studijām un maksā arī pilnu maksu par kopmītni, bet gandrīz visu augstskolu administrācijas lemjot ietaupīt uz studentu rēķina.

Tiek norādīts, ka covid-19 pandēmijas laikā, kad studenti mācījās attālināti un dzīvoja mājās, dažas universitātes tad vai nu samazināja studiju maksu, vai arī uzņēmās pilnu maksu par kopmītnēm. Tomēr šobrīd netiekot ieviestas atbalsta sistēmas studējošajiem.

Tādēļ Iniciatīvas autori aicina Latvijas augstskolas, Izglītības ministriju un Saeimu pārskatīt jautājumu par studiju maksu.

Iniciatīvas pārstāvji pieprasa kompensēt mācību maksu līdz 50% apmērā vai samazināt klātienes un neklātienes apmācību maksu no 2022.mācību gada sākuma un nepalielināt maksu esošajiem studentiem, kā arī mācību programmās iekļaut attālināto izglītību.

Papildus tiek pieprasīts sniegt pilnu piekļuvi visām mācību programmām, kas tiek izmantotas mācību mērķiem, sniegt pilnu piekļuvi zinātniskiem izdevumiem un bibliotēkām ārpus mācību iestādēm un vēlreiz pārskatīt mācību formātu un modernizēt attālināto izglītību.

Jau ziņots, ka Latvijas Studentu apvienība (LSA) 20.oktobrī nosūtīja vēstuli Labklājības ministrijai, Finanšu ministrijai, Ekonomikas ministrijai un Izglītības un zinātnes ministrijai ar aicinājumu rast papildu finansiālo atbalstu studējošajiem energoresursu cenu pieauguma laikā.

Vēstulē tika uzsvērta atbalsta nozīmība studējošajiem un augstākajai izglītībai kopumā, kā arī krīzes ietekmē pastāvošie draudi studiju pārtraukšanai.

SAISTĪTIE RAKSTI

LSA rosina piemērot papildus atbalstu studējošajiem energoresursu cenu pieauguma krīzes laikā līdzīgi kā 2022.gada pavasara mēnešos vai rast citus veidus kā atbalstīt arī studējošos kā apdraudētu sabiedrības grupu, pamatojoties uz iepriekš pieminētajiem datiem un argumentiem.

Jau ziņots, ka vairākas universitātes, kā piemēram LU vai Rīgas Tehniskā universitāte, lai taupītu energoresursus, apkures sezonā plāno pāriet uz daļēji attālinātām studijām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
Lasīt citas ziņas
IZM rosina valstij pārņemt skolu tīkla sakārtošanu no 7.klases – tas uzlabošot izglītības pieejamību reģionos
“Tā nav tikai nevainīga spēlēšanās ar zābakiem, šeit ir arī pietiekoši nopietnas lietas” – Rajevs sašutis par uzņēmumiem, kuri apgādā Krieviju un tās armiju
Izskan ziņas, ka Lukašenko pēc tikšanās ar Putinu smagā stāvoklī nogādāts slimnīcā
FOTO. “Būt hokejista sievai nav viegli” talantīgais vārtsargs Artūrs Šilovs mīļoto sievieti apprecēja 18 gadu vecumā
7 sāpīgi fakti par attiecībām, kuriem atsakās ticēt daudzi pāri
11:03
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies
10:45
Ko lems ATD neatkarīgie eksperti? Lēmums jāpieņem šodien…
10:39
FOTO. Patiešām sirsnīgi un patiesi! Hokejists Mārtiņš Dzierkals pēc svinīgās sagaidīšanas Rīgā izdara mīļu sirdsdarbu
FOTO. Nakts pārgājiens gar Gauju: latviešu fotogrāfs kadros iemūžina pasakaino Latvijas dabu
FOTOREPORTĀŽA. “Lejaslīvēs” sparģeļu sezona: “Sākām pirms 8 gadiem ar 2 sparģeļu vagām, nu mums ir ap 20 tūkstošiem stādu”
VIDEO. Hokejista Kaspara Daugaviņa pirmie vārdi pēc uzvaras spēles liek pasmaidīt
Ēnu ekonomika kopumā pērn Latvijā samazinājusies, taču aplokšņu algu apmērs palielinājies
VIDEO. “Es pavisam cits cilvēks tagad būšu…” Olga Kambala Turcijas klīnikā piepilda savu sapni
Armands Puče par prezidenta nepieciešamību: Vai ronim vajag zeķbikses? Vai Latvijai vajag karali?
VIDEO. Priecīgas ziņas no latviešu leģendārās grupas “Jumprava”
“Par to maz publiski zināms, bet blakus Sanda Ozoliņa vārdam uz Stenlija kausa iegravēts arī Edvards Smiltēns,” soctīklos uzjautrinās par politiķa izgājieniem hokejistu sagaidīšanā
Pēteris Apinis par murgu, kas šodien sāksies: 140 miljoni aizies parādu dzēšanai, un jauniem kovidvakcīnu iepirkumiem un veco utilizācijai
FOTO. Mīlīguma paraugstunda. Jelgavā aizvadīts mazuļu rāpošanas čempionāts
Zelenskis: Pieņemts lēmums par karaspēka kustības termiņiem
Cīrule: KNAB ir uzsākts kriminālprocess par NBS ēdināšanas iepirkumu. Līdz rudenim birojs tiks skaidrībā, kas īsti ir noticis
“Tā ir iespēja Rīgai piesaistīt jaunu, unikālu tūristu interesi.” Jenzis uzsver PČ hokejā pozitīvo ietekmi uz tūrisma un ēdināšanas nozarēm
Maskavā droni trāpījuši diviem daudzstāvu namiem
Otrdien nedaudz pastiprināsies vējš
Ko lems ATD neatkarīgie eksperti? Lēmums jāpieņem šodien…
Kosovas ziemeļos sadursmēs ar serbiem ievainoti vairāk nekā 30 NATO miera uzturētāji
Krievija izdod orderi ASV senatora Lindsija Greiema aizturēšanai pēc viņa izteikumiem par karu Ukrainā
Vitolds, Lolita un Letīcija – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs