Foto: Paula Čurkste, LETA

Jaunajiem vecākiem nepieciešama pārliecība par taisnīgu pabalsta aprēķinu: startējusi parakstu vākšana “Manabalss.lv” 10

Sabiedrības iniciatīvu portālā “Manabalss.lv” sākta parakstu vākšana par vecāku pabalsta indeksēšanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 18
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lasīt citas ziņas

Kā iniciatīvas pārstāve norādīta Signija Mežīte. Viņa skaidro, ka iniciatīvas mērķis ir atbalstīt ģimenes, kurās šobrīd viens no vecākiem ir bērnu kopšanas atvaļinājumā un rūpējas par mazuli.

Iniciatīvas aprakstā skaidrots, ka esošais vecāku pabalsta apmērs ir aprēķināts no algu apmēriem, kas vairs neatbilst šā brīža situācijai, kad algas dažādās profesijās ir būtiski pieaugušas. Tāpat inflācija ir rekordaugsta, un ekonomiskā situācija valstī kopumā ir krasi un negaidīti mainījusies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpēc Mežītes ieskatā ir nepieciešams nekavējoties indeksēt un veikt pārrēķinu vecāku pabalsta apmēram, lai tas būtu reālajai situācijai atbilstīgs.

Saskaņā ar valsts likumdošanu, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu vecāku pabalsta aprēķinam veic par 12 kalendāro mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums, un aprēķinātā summa paliek nemainīga visu bērnu kopšanas periodu, tas ir, līdz pat bērna pusotra gadu vecumam.

Idejas autore skaidroja, ka tā veidojas situācijas, kad ģimenes ir pakļautas negaidītām finansiālām izmaiņām, kas var radīt problēmas uzturēt ģimeni un segt visus strauji augošos komunālos un citus maksājumus.

“Rezultātā ir “jāizvēlas”, kuru rēķinu maksāt, kuru – nē, krājot parādus. Tas visdrīzāk atstās ietekmi arī uz lēmumiem par ģimenes pieaugumu nākotnē un demogrāfisko situāciju valstī kopumā,” pauda Mežīte.

Tāpēc ir veicamas pārmaiņas, indeksējot vecāku pabalstu un atbilstīgi veicot pārrēķinu šā brīža vecāku pabalsta saņēmējiem, pārliecināta iniciatīvas iesniedzēja.

Viņasprāt, sabiedrība no tā iegūs pārliecību par taisnīgu vecāku pabalsta aprēķinu un par stabiliem apstākļiem ģimenes pieaugumam, kā arī motivēs godīgi maksāt nodokļus. Šāda pārliecība ir būtisks apsvērums, kāpēc liela daļa ģimeņu apstājas pie viena vai diviem bērniem, vai pat pieņem lēmumu dzīvei bez bērniem, jo ir bažas, vai finanses būs tādā līmenī, lai ģimene varētu dzīvot, ne tikai izdzīvot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.