Praktiski
Svētki

Svētku noskaņai aiz loga un telpā: Logu dekori0


Ziemas noskaņu papildina diožu virteņu un sveču izgaismojums.
Ziemas noskaņu papildina diožu virteņu un sveču izgaismojums.
Publicitātes foto

Lai gan laika prognozes svētkiem nesola sniegotu un ziemīgu ainavu aiz loga, svētku noskaņu iespējams radīt pašiem, izmantojot vienkāršus dekorus no papīra. Turklāt ieguvums būs gan iekštelpām, gan skatam pa logu.

 

Dekors tieši uz stikla

Ja iecerēts dekorus veidot tieši uz logu stikla nospiedumu tehnikā, tad noderēs papīra trafareti.

Tos var izmantot dažādi: uzpūšot trafareta atvērumiem baloniņa krāsu, pārkrāsojot ar stiklam paredzēto krāsu vai izmantojot vienkāršu zobu pastas un ūdens maisījuma pastu, ko izsmidzina ar zobu birstītes un naža palīdzību (īpaši labi der sniegpārsliņu imitēšanai).

Lielākoties izmanto dažādu dzīvnieku – zaķu, briežu, lācīšu – figūras, sniegavīrus, vecīšus, kamanas, nelielas mājiņas un, protams, visdažādākās sniegpārsliņas.

Savukārt, kad būs pienācis laiks dekorus noņemt, to varēs izdarīt ar ziepjūdens palīdzību. Ja stiklus nevēlas krāsot, papīra dekorus pie tiem var pielīmēt ar līmlenti vai papīra līmi.

Šiem dekoriem vajadzētu būt pietiekami caurspīdīgiem un viegliem, lai netraucētu telpā ieplūst dienasgaismai. Tos vēlams veidot uz tām loga daļām, ko bieži nevirina.

 

Iekārtie dekori

Otrs veids, kā izdekorēt logus, ir logu ailē iekārti dekori. Tā var būt gan viena liela figūra, gan vairāku elementu grupa, gan papīra dekoriņu virtenes.

Šādus dekorus visbiežāk iekar neredzamā diegā vai trosītē, ko nostiprina pie loga augšējās malas, rūts vidusdaļas spraišļiem vai loga abās pusēs. Iekarot dekorus, jāpadomā par to, lai logu būtu iespējams viegli atvērt vēdināšanas režīmā un aizvērt, kā arī lai dekori netraucētu aizkaru vai žalūziju vēršanu.

Šie dekori var tikt sabojāti, ja telpu vēdina ar plaši atvērtiem logiem, kas rada spēcīgu vēja pūsmu.

 

Uz palodzēm vai karnīzēm

Ja nevēlas aizsegt loga rūti, var izmantot arī locītus dekorus, ko novieto uz palodzes vai rūts sadalījuma spraišļiem un papildus nostiprina ar līmlenti.

Šajā gadījumā dekori visbiežāk ir ziemas ainavu vai namiņu figūras, ko var papildināt arī ar diožu virteņu izgaismojumu. Dekori uz palodzēm un rūts daļām jāizvieto tā, lai netraucētu atvērt logu un vērt aizkarus.

 

Piemērots papīrs, krāsa un izmērs

Papīra dekoru formu, izmērus, krāsu un papīra veidu izvēlas, pieskaņojot tos telpas platībai, loga izmēriem, telpas izgaismojumam un interjera stilam.

Tradicionālajam papīram ir ļoti daudz variantu – dažāda biezuma, matēts vai glancēts, daudzveidīgos toņos un faktūrās. Izvēloties piemērotu papīru, jābūt skaidrai vīzijai par to noskaņu, ko vēlas panākt, jo bieži tieši papīra neierastā krāsa, faktūra, reljefs vai spīdums var būt par atslēgelementu visam dekoram.

Nereti loga dekorācijai pietiek pat tikai ar pāris šāda papīra dekoriem. Balti, smilšu krāsas, pelēki un zaļi dekori labi piestāvēs jebkuram logam, to nepārslogojot.

Ja vēlas kaut ko spilgtāku vai mirdzošu, tad dekorus saskaņo ar loga aizkariem vai žalūzijām, telpas sienu toni un mēbelēm. Vienkāršas formas un neitrālos toņos veidoti dekori iederas mūsdienu stilistikā un klasiskā interjerā.

Savukārt izstrādājumi no fakturēta un audumam līdzīga papīra piestāv romantiskām, provansas, vintage un kantri stila telpām. Koši un spīdīgi dekori jāizvēlas ļoti uzmanīgi. Ja dekors ir liels, tad viens, ja vairāki, tad nelieli.

Jāpievērš uzmanība arī dekora caurspīdīgumam. Ļoti ažūras sniegpārsliņas izskatās gaisīgas un labi laiž cauri dienasgaismu. Tās var izvietot uz loga rūts visā platībā.

Savukārt dekori no bieza un stingra papīra jāizvieto loga apakšmalā vai stūros, lai netraucētu telpā ieplūst dienasgaismai. Liela izmēra dekori jānovieto loga centrālajā daļā.

Tā var būt, piemēram, viena iekārta zvaigzne vai dekors uz palodzes – namiņš, eglītes. Jāņem vērā arī, ka lieli iekārti dekori vizuāli samazina loga izmērus. Fona dekoru – sniegpārslas, vītnes no balta vai caurspīdīga papīra – izvieto loga augšējā daļā, bet akcentus – krāsainus vai apjomīgus elementus – atsevišķi pie rūts vai loga malā.

Standarta izmēra logiem labi der simetriskais izkārtojums, kad galvenais dekors izvietots loga centrā, vītnes vai sniegpārsliņas gar malām. Maziem logiem dažreiz pietiek tikai ar vienu centrālo elementu.

Asimetrisko izkārtojumu visbiežāk izmanto šauriem, augstiem logiem. Tad dekorus izvieto pa diagonāli, panākot it kā mazliet nekārtīgu, bet dabisku izkārtojumu.

 

Dažādi papīra veidi

No zīdpapīra puscaurspīdīgajām loksnēm vislabāk veidot trafaretus.

Kraftpapīrs derēs masīvu figūru – namiņu, lielformāta zvaigžņu – veidošanai.

Velveta papīrs, kas noklāts it kā ar plānu vilnu, iztālēm atgādina audumu. Tas figūrām piešķirs faktūru un ideāli noderēs egļu figūriņām vai zaķīšiem.

Rīspapīrs ir plāns un ar faktūru, kas labi imitē miglas, sniega vai ledus kārtu uz loga rūts. Figūras no šī papīra lieliski izskatās, ja uzlīmētas pa rūts perimetru, tādējādi imitējot leduspuķu rakstu.

Gofrētais papīrs izmantojams papīra vītņu dekoriem.

Saistītie raksti

Ekoluks – plāns papīrs ar burzījuma efektu – derēs maziem dekoriņiem ar vienkāršu formu, piešķirot tiem neparastu izskatu tieši izteiksmīgās papīra faktūras dēļ.

Svētku noskaņai aiz loga un telpā
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LE
LETA
Latvijā
No rītdienas vajadzēs “pārkārtot dzīvi”. Divās Latvijas pilsētās Covid-19 dēļ nosaka ierobežojumus. Kas mainīsies to iedzīvotājiem?
10 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO: Francijas prezidents Bastejkalnā patīkami pārsteidz ielu muzikantu 3
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Sīkraga iedzīvotāju šausmu vasara: rāmā ciema pie jūras mieru satricina cūcīgu tūristu bari 19
12 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Auto tikai turīgajiem? No nākamā gada auto īpašniekiem jārēķinās ar jaunu nodokli 24
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Un citiem latgaliešiem pasaki, ka vajag viņu gāzt na**j!” Ubanovičs Saeimā aizmirst izslēgt mikrofonu 12
17 stundas