Juris Jansons.
Juris Jansons.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Tiesībsargs: Ikviena cilvēka lēmums par vakcinēšanos pret Covid-19 sakņojas viņam pieejamā informācijā 13

Ikviena cilvēka lēmums par vakcinēšanos pret Covid-19 sakņojas viņam pieejamā informācijā par virkni būtisku un savstarpēji saistītu aspektu, piemēram, vakcināciju un tās nozīmīgumu, personisko veselības stāvokli, organisma individuālo reakciju, zināšanām par spēkā esošo tiesisko regulējumu, kā arī pārliecībā un brīvās gribas dispozīcijā, uzskata tiesībsargs Juris Jansons.

LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
Lasīt citas ziņas

Kā uzsvērts paziņojumā Tiesībsarga biroja mājaslapā, minētie aspekti ir ciešā korelācijā ar indivīdam pieejamās informācijas avotu, tā ticamību un tvērumu, līdz ar to ir ļoti svarīgi, ka ikviena indivīda lēmums vakcinēties vai to nedarīt ir balstīts racionālos apsvērumos, nevis, piemēram, sazvērestības teorijās, sociālajos tīklos anonīmi izplatītā dezinformācijā vai ignorancē.

Tiesībsarga birojā tika saņemts jautājums par to, vai iedzīvotāju vakcinācija pret Covid-19 ir obligāta. Tiesībsargs savā atbildē skaidro, ka Epidemioloģiskās drošības likumā ir uzskaitīta virkne epidemioloģiskās drošības pasākumu, kur citu starpā ir minēta arī iedzīvotāju vakcinācija. Tāpat likums nosaka, ka infekcijas slimības, pret kurām personas vakcinējamas obligāti, kā arī šīs vakcinācijas kārtību un vakcinējamo personu loku nosaka Ministru kabinets.

CITI ŠOBRĪD LASA

Turklāt likums paredz, ka personas, kuras tiek nodarbinātas darbos, kas saistīti ar paaugstinātu inficēšanās risku, kā arī audzēkņi un studenti, kuri mācību vai prakses laikā saskaras vai var saskarties ar infekcijas slimību izraisītājiem, vakcinējami obligāti. Infekcijas slimības, pret kurām veicama vakcinācija, un darbus, kas saistīti ar paaugstinātu inficēšanās risku, kā arī vakcinācijas kārtību nosaka Ministru kabinets.

Tāpat Epidemioloģiskās drošības likums paredz, ka vakcinācijas, kas nav paredzētas šā panta atsevišķās daļās, ir brīvprātīgas un individuālas, tomēr, ja sākusies epidēmija vai pandēmija vai pastāv tās draudi, var izsludināt papildu obligāto vakcināciju Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.

“Tādējādi atbilde uz jautājumu par vakcinācijas pret Covid-19 obligātumu ir rodama attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos,” norāda tiesībsargs. Infekcijas slimības, pret kurām obligāti veicama vakcinācija, vakcinējamo personu loku un vakcinācijas kārtību, kā arī obligātās minimālā nodrošinājuma prasības vakcinācijas veikšanai nosaka Ministru kabineta noteikumi “Vakcinācijas noteikumi”.

Izpētot šī normatīvā akta tiesisko regulējumu, Jansons secina, ka vakcinācija pret Covid-19 tajā nav norādīta kā obligāta. Turklāt noteikumos teikts, ka iedzīvotājiem ir tiesības atteikties no vakcinācijas.

Pētot tālāk spēkā esošos normatīvos aktus Covid-19 kontekstā, secināms, ka vakcinācijas kārtība pret Covid-19 ir noteikta Covid-19 speciālajā tiesiskajā regulējumā, proti, Ministru kabineta noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”. Šie Ministru kabineta noteikumi nosaka epidemioloģiskās drošības pasākumus, kas veicami, lai ierobežotu Covid-19 infekcijas izplatību, tajā skaitā kārtību, kādā veicama vakcinācija pret Covid-19 infekciju, vakcinējamo personu loku, kā arī obligātās minimālā nodrošinājuma prasības vakcinācijas veikšanai.

Šajos noteikumos minēts, ka personas vakcinē pret Covid-19 infekciju atbilstoši Ministru kabineta noteiktajām prioritāri vakcinējamo personu grupām un veselības ministra noteiktajai vakcinācijas procesa organizēšanas kārtībai, ņemot vērā centra apstiprināto vakcīnu pasūtījumu.

Tiesībsargs secinājis, ka Imunizācijas valsts padome ir rekomendējusi Veselības ministrijai (VM) kā prioritāri vakcinējamās personas noteikt veselības aprūpes sistēmas darbiniekus, un kārtība, kādā ir vakcinējami veselības aprūpes sistēmas darbinieki kā vakcinācijas pret Covid-19 prioritārā grupa ir noregulēta ar VM rīkojumu.

Attiecīgi izpētot sīkāk šo rīkojumu kopsakarā ar iepriekš minētajiem normatīvajiem aktiem, Jansons secina, ka veselības aprūpes sistēmas darbinieku, tāpat kā jebkuru citu Latvijas iedzīvotāju vakcinācija, saskaņā ar spēkā esošo tiesisko regulējumu ir brīvprātīga un nevar būt piespiedu kārtā iniciēta no darba devēja puses.

Līdz ar to ārstniecības iestādēs strādājošām ārstniecības personām, to atbalsta personām un darbiniekiem ir brīva izvēle izlemt, kā rīkoties šajā situācijā, un darba devējam nav tiesiska pamata likt darbiniekiem vakcinēties piespiedu kārtā. Tas būtu pretrunā ar likumdevēja leģitimizēto indivīda izvēles brīvību, kas izriet no tā, ka vakcinācija pret Covid-19 normatīvajos aktos nav noteikta kā obligāta, uzsver tiesībsargs.

Vienlaikus tiesībsargs vērš uzmanību uz to, ka Covid-19 pandēmijas laikā mēs visa sabiedrība kopumā esam atbildīgi par saviem lēmumiem, brīvības izmantošanu un likumu ievērošanu. Viņaprāt, tieši sabiedrības solidaritāte, esot atbildīgiem par saviem lēmumiem, respektējot epidemioloģiskos ierobežojumus un ieklausoties speciālistu ieteikumos, var ierobežot Covid-19 pandēmijas izplatīšanos un novērst pakļaušanu saslimšanas riskam sabiedrības mazsargātāko daļu – vecāko paaudzi, kā arī lielāka sloga radīšanu medicīnas sistēmai.

SAISTĪTIE RAKSTI

Pārrunājot ar VM speciālistiem jautājumu par sabiedrībā izskanējušo iespējamo vakcinācijas pret Covid-19 obligātumu mediķiem un citiem darbiniekiem, tiesībsargs guvis apstiprinājumu, ka minētā vakcinācija ir tikai brīva iespēja un tai nav imperatīva rakstura nevienam sabiedrības loceklim.

Saskaņā ar ministrijas sniegto informāciju, pēdējā laikā daudz mediķu ir vērsušies ministrijā, lai precizētu šo jautājumu, jo, iespējams, ir pārprasts iepriekš minētais VM rīkojums “Par ārstniecības iestāžu ārstniecības personu, ārstniecības atbalsta personu un darbinieku vakcināciju pret Covid-19”, kas juridiski paplašināja medicīnā strādājošo personu loku, kas ir tiesīgi vakcinēties prioritārā kārtā. Proti, saskaņā ar VM sniegto informāciju, sākotnēji tās bija tikai ārstniecības personas, kas, veicot savus profesionālos pienākumus, ir tiešā saskarsmē ar Covid-19 pacientiem un ir pakļauti inficēšanās riskam vistiešāk.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Tuvojas gada ienākumu deklarācijas iesniegšana: teju puse iedzīvotāju nav informēti par visām iespējām atgūt naudu 6
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 18
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu dziedātāja un režisore Liene Greifāne 11 dienu garumā slimnīcā cīnījusies par savu veselību 30
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 21
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 30
6 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 17
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Eiropas miljardus pa galvu, pa kaklu pakaisa baložiem un zvirbuļiem.” Saruna Ādažu novada domes priekšsēdētāju 23
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Nodzīvo šo dienu tā, it kā tā būtu pēdējā diena tavā dzīvē! Horoskopi 1.martam
21:23
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
“Tie, kas kārklus iestādīja pirms gadiem pieciem, tagad tos pļauj.” Enerģētiskās kultūras un biomasa siltumenerģijas iegūšanai 3
20:22
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 30
19:47
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
Latviešu Cepurnieks! Normunds darina cepures no dārgām, reti sastopamām detaļām: rezultāts ir apbrīnojams 6
15 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Krists nedabūja darbu dzimuma dēļ. “Man teica – ja mani pieņems, man jārēķinās, ka būs spiediens no vecāku puses…” 28
15 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Santa Cine vada restorānu un divas viesnīcas Kuldīgā: izturēt palīdz kurzemnieces spīts un valsts atbalsts 5
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 3
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Entuziasti vāc parakstus, lai legalizētu apzinātas sānslīdes ar automašīnām 10
7 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Kāpēc daļai amatpersonu prioritāri bija jāsaņem vakcīna pret Covid-19 – vai tiešām “valsts nepārtrauktība”? 32
17 stundas
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
16 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 79
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs džinu izlaidām no pudeles ārā! Paši šo vīrusu ievazājām!”: profesors Ivars Kalviņš par Covid-19 “trešo vilni” 97
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Divās vietās Latvijā šodien pārspēti siltuma rekordi: cik grādi fiksēti? 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Sezona atklāta”: Ainažos 30 kvadrātmetru platībā kāds jau paspējis izraisīt šogad pirmo kūlas ugunsgrēku 5
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Mēs redzējām, ka visā pasaulē vasarā saslimstība ar Covid-19 samazinājās”: infektoloģe atklāj, vai siltajos mēnešos var gaidīt vīrusa atkāpšanos 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latviešu tenisista Ernesta Gulbja ģimenē sēras 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nebija ne jausmas, ka Latvijas mežos mīt tik lieli lielu staltbriežu bari!” Annai izdevies nofilmēt iespaidīgu skatu 23
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Viņš var uzrūkt! Viņam arī ir savs viedoklis un raksturs!” – Samanta Tīna stāsta par savu suni Skarabeju 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 40
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Skaidrīte, Justs un Skaidra
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 20
2 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Acu infekcijas ir ļoti lipīgas, tās izplatās arī “paliec mājās” apstākļos. Kā neieberzt acīs infekciju? 2
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atgriežas pavasara vēstneši cīruļi 1
1 diena
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks? 1
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 12
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
2 dienas
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Darba un pūliņu pilna nedēļa, kas, domājams, vainagosies ar panākumiem! Horoskopi no 1. līdz 7. martam
12 stundas