Elektoru kolēģijas balsojuma priekšvakarā ASV jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa pretinieki demonstrē Talahasijā, Floridas štatā, ar saukli “Vēl nav par vēlu izmainīt vēsturi”.
Elektoru kolēģijas balsojuma priekšvakarā ASV jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa pretinieki demonstrē Talahasijā, Floridas štatā, ar saukli “Vēl nav par vēlu izmainīt vēsturi”.
Foto – REUTERS/LETA

Balso ASV elektori: vai tiks apstiprināta Trampa uzvara? 0

Šodien visos 50 ASV štatos paredzētas elektoru kolēģijas sapulces, lai apstiprinātu 8. novembrī notikušo ASV prezidenta vēlēšanu rezultātus. Parasti elektoru balsojums ir formāls nobeigums vēlēšanu kampaņai, neizraisot plašāku sabiedrības interesi. Šā gada vēlēšanās uzvarējušā republikāņu kandidāta Donalda Trampa personība turpina izraisīt pretrunīgus vērtējumus un pamudinājusi tūkstošiem amerikāņu vērsties pie elektoriem ar prasību neapstiprināt viņa uzvaru.

Reklāma
Reklāma

Vai elektori ievēros lojalitāti?

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā 189
Lasīt citas ziņas

Kāds no demokrātu kongresmeņiem aicinājis atlikt elektoru kolēģijas balsojumu līdz brīdim, kad tiks pabeigta oficiālā izmeklēšana par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā. Tūkstošiem demokrātu atbalstītāju mudina elektorus savā balsojumā ņemt vērā Krievijas lomu, kuras iejaukšanos prezidenta vēlēšanu procesā atzinuši ASV izlūkdienesti. Prezidents Baraks Obama devis rīkojumu pabeigt izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanu gaitā līdz nākamā gada 20. janvārim, kad beidzas viņa prezidentūra. Trampa pretinieki pieprasa elektoriem balsot pret viņu, bet Trampa atbalstītāji prasa ievērot lojalitāti un balsot atbilstoši attiecīgā štata iedzīvotāju vairākuma balsojumam. Tiesību eksperti atzīmē, ka šis noteikums elektoriem būtu jāievēro, taču ar piebildi: ja vēlēšanās uzvarējušais pretendents nav izdarījis ko tādu, kas lauž viņa vienošanos ar ASV pilsoņiem. Šāds nodarījums no Trampa puses varētu būt viņa pamudinājums Krievijai uzlauzt Demokrātu partijas vēlēšanu kampaņas datu bāzes serverus un viņa kampaņas darbinieku un tagad arī jaunveidojamās administrācijas amatpersonu saistība ar Kremļa aprindām.

Kristofers Supruns no Teksasas ir vienīgais no 306 republikāņu elektoriem, kurš līdz šim publiski izteicies pret Trampa uzvaras apstiprināšanu 538 elektoru kolēģijā, izraisot partijas vadības nepatiku, atzīmē izdevums “Politico”. Lai panāktu Trampa atraidīšanu, Suprunam jāpanāk vismaz 36 elektoru pievienošanās Trampa pretinieku grupai. Ja Trampa pretiniekiem tas izdotos, balsojums no elektoru kolēģijas tiktu pārcelts uz Kongresa pārstāvju palātu, kur vairākums ir republikāņiem. Supruns ir arī vienīgais republikānis, kas pievienojies 79 demokrātu elektoru aicinājumam uzklausīt ASV izlūkdienestu ziņojumu par Krievijas lomu ASV vēlēšanu procesā pirms šodien paredzētā elektoru kolēģijas balsojuma. ASV Nacionālā izlūkdienesta direktors Džeimss Klepers paziņojis, ka saskaņā ar prezidenta Obamas rīkojumu izlūkdienests veiks izmeklēšanu un ziņos par tās rezultātiem Kongresam un publiskos rezultātus, ievērojot izlūkdienestu informācijas avotu un metožu aizsardzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Elektoru kolēģija – politiska bremze ārkārtas situācijā

Nopietna personiska izvēle šodien gaida katru no 538 elektoru kolēģijas locekļiem, kam jālemj par vēlēšanu iznākumu, ņemot vērā, ka Tramps savāca gandrīz trīs miljonus balsu mazāk nekā Klintone, turklāt republikāņu kandidātam palīdzēja Kremļa kiberkramplauži. Kerola Džoisa, republikāņu elektore no Arizonas štata, sākotnēji uzskatīja, ka viņas uzdevums būs viegls: nobalsot elektoru kolēģijā par Trampu, kurš uzvarēja Arizonas štatā un kuru atbalstīja arī viņa. Tad sāka pienākt tūkstošiem e-pasta vēstuļu un tālruņa zvanu ar brīdinājumiem, ka Trampa impulsīvais raksturs varētu ieraut valsti vēl vienā karā. “Man jāatzīst, ka tam bija ietekme,” intervijā “Politico” teica 72 gadus vecā Džoisa, kura ir Republikāņu partijas valdes locekle Arizonas štatā. “Es esmu pieredzējusi daudz bēru ceremoniju, viņa piebilda, “taču es parakstīju lojalitātes solījumu, un tam ir nozīme”. Vairākām vēstulēm ir pievienotas ASV konstitūcijas kopijas un citāti no tās autora Aleksandra Hemiltona darba, kur teikts, ka elektoru kolēģijas apspriede “dod morālu pārliecību, ka prezidenta amats nekad netiks piešķirts cilvēkam, kurš nav pienācīgā mērā apveltīts ar vajadzīgajiem dotumiem”. Daži Demokrātu partijas aktīvisti uzskata, ka demokrātu elektoriem tagad vajadzētu pārorientēties un elektoru kolēģijas balsojumā atbalstīt kādu citu republikāņu kandidātu, piemēram, Mitu Romniju vai Džonu Keisiku, kas varētu piesaistīt arī daļu republikāņu elektoru. Analītiķi atzīst, ka šādiem centieniem ir maz cerību uz panākumu, taču šogad tradicionāli formālā lēmuma pieņemšanā elektoru kolēģijā var izcelties strīdi. No 50 štatiem 29 pavalstīs ir noteikums, ka elektoriem jābalso par to kandidātu, kas uzvarējis vēlēšanās attiecīgajā štatā, taču juristi atzīst, ka elektoru kolēģija varētu būt politiska bremze ārkārtas situācijā, ja prezidenta vēlēšanās uzvarējis neatbilstošs kandidāts. Daži republikāņu elektori, nevēloties balsojuma dēļ nonākt konfliktā ar saviem morālajiem principiem, izstājās no elektoru kolēģijas jau augustā tūlīt pēc Trampa kandidatūras oficiālās apstiprināšanas Republikāņu partijas nacionālajā konventā. Daži republikāņu aktīvisti, kas nav sajūsmā par Trampa uzvaru prezidenta vēlēšanās, tomēr aicina elektoru kolēģiju nešūpot laivu un apstiprināt vēlēšanu rezultātus, lai nedotu iespēju vairot spriedzi galēji labējiem elementiem Trampa atbalstītāju vidū.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.