Foto: Shutterstock

Vai invalīdam, braucot ar transportu bez maksas, kontrole drīkst pieprasīt uzrādīt ID karti? 35

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Šlesers neslēpj pārsteigumu – kādā Jūrmalas klubā viņš saņēmis negaidītu dāvanu ar īpašu uzrakstu 12
Lasīt citas ziņas

“Esmu otrās grupas invalīds, kam sauszemes transports ir bez maksas. Iekāpjot autobusā, man līdz šim bija jāuzrāda invaliditātes apliecība un pase. Tagad nepietiek ar pasi – starppilsētu autobusos pieprasa uzrādīt arī ID karti. Piemēram, maršrutā Valmiera–Rīga un Limbaži–Rīga. Kāpēc pase vairs neder uzrādīšanai autobusā?” – jautā Jānis Limbažu pusē.

Patlaban uzrādīšanai derīga arī pase

Valsts SIA Autotransporta direkcija (ATD) pārstāve Sanita Heinsberga skaidro – normatīvie akti vēl arvien nosaka, ka personām ar I vai II invaliditātes grupu ir tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus pilsētas nozīmes un reģionālās nozīmes maršrutā, uzrādot invaliditātes apliecību vai invaliditātes apliecību kopā ar personu apliecinošu dokumentu, ja invaliditātes apliecībā nav fotoattēla.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gan pase, gan ID karte (jeb eID karte) ir personu apliecinošs dokuments, un, lai saņemtu braukšanas maksas atvieglojumus reģionālajā sabiedriskajā transportā, nebūtu pamata prasīt uzrādīt abus dokumentus.

Lai komentētu konkrēto situāciju vai situācijas, nepieciešama precīzāka informācija par datumu, kad noticis minētais, kādā reisā pasažieris braucis utt.

Gaidāmas izmaiņas

Iespējams, konkrētajā situācijā pārvadātājs centies laikus brīdināt pasažierus par gaidāmajām izmaiņām, jo tādas ir paredzētas.

Lai saņemtu pienākošos braukšanas maksas atvieglojumus reģionālajā sabiedriskajā transportā, drīzumā būs nepieciešama tikai Latvijā izdota personas apliecība jeb eID karte.

Tā kalpos kā personas identifikācija, saņemot bezmaksas braukšanas biļeti vai iegādājoties biļeti ar atlaidi gan iepriekšējā pārdošanā, gan sabiedriskajā transportā.

Pasažieru grupas, kas reģionālajā sabiedriskajā transportā varēs saņemt braukšanas maksas atvieglojumus, uzrādot ar eID karti:

personas ar I un II grupas invaliditāti,

politiski represētās personas,

nacionālās pretošanās kustības dalībnieki,

bērni bāreņi un bez vecāku apgādības palikušie bērni,

daudzbērnu ģimenes.

Invalīda apliecības un pases vietā – tikai eID karte

Foto: SHUTTERSTOCK

Praksē tas nozīmēs, ka pasažieriem biļešu iegādes laikā nebūs jāuzrāda nekādi citi dokumenti, tikai eID karte, kuru elektroniski nolasīs speciālas ierīces, ar ko tiks aprīkotas sabiedriskā transporta vienības, kā arī biļešu tirdzniecības vietas. Plānots, ka jaunā sistēma sāks darboties šā gada pirmajā pusgadā.

ATD valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš stāsta, ka jaunā sistēma vienkāršošot pasažieriem atlaides izmantošanu – reģistrējot eID karti, sistēma pati nolasīs, kāda tieši atlaide personai pienākas.

Reklāma
Reklāma

Pasažierim vairs nebūs jāinformē transporta vadītājs par pienākošos atlaidi un nevajadzēs arī uzrādīt citas apliecības, kas nereti mēdz pazust, izbalēt un ir grūti salasāmas.

Laikus jānokārto eID karte

Pagaidām gan nav zināms, kad tieši sistēma sāks funkcionēt, taču tiem, kam šādas kartes vēl nav, tā savlaikus jāizgatavo un jāaktivē kartē šo braukšanas maksas atvieglojumu funkcionalitāte. To var izdarīt Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP).

Pēc jaunas kartes jādodas arī tiem eID kartes īpašniekiem, kuriem tā ir izsniegta līdz 2019. gada 1. septembrim. Šajās kartēs nav pieejama Autorizētās identifikācijas sīklietotne (AIF), tāpēc nepieciešams saņemt jaunu eID karti, lai arī turpmāk varētu izmantot valsts noteiktos braukšanas maksas atvieglojumus reģionālās nozīmes sabiedriskajā transportā.

Savukārt tiem pasažieriem, kuriem ir Latvijā izdota eID karte laika posmā no 2019. gada 2. septembra līdz 2021. gada 27. decembrim, tikai jāaktivē šī jaunā funkcionalitāte (to var izdarīt PMLP, Ceļu satiksmes drošības direkcijas klientu apkalpošanas centros un valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros visā Latvijā), līdzi ņemot eID karti un tās PIN kodu.

Uzziņa

No 2023. gada 1. maija eID karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas sasnieguši 15 gadu vecumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.