Kristīgi demokrātiskais Manfrēds Vēbers (no kreisās) balsojumā apsteidza liberāli noskaņoto Aleksandru Stubu.
Kristīgi demokrātiskais Manfrēds Vēbers (no kreisās) balsojumā apsteidza liberāli noskaņoto Aleksandru Stubu.
Foto: Kimmo Penttinen

Vai Vēbers būs Eiropas “titāns”? 0

Eiropas Tautas partijas (ETP) kristīgo demokrātu politiskās grupas vadītāja Manfrēda Vēbera izvirzīšanu par Eiropas Komisijas (EK) priekšsēdētāja amata kandidātu var uzskatīt par tādu kā prelūdiju Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, kas notiks 2019. gada maijā.

Reklāma
Reklāma

Aizrautība negarantē atbalstu

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Paradoksāli, ka ETP kongress, kur pretī bavārietim Vēberam, kurš izglītojies par inženieri, stājās bijušais EP deputāts Aleksandrs Stubs, politologs un filozofs, bijušais Somijas premjerministrs, arī vairāku nozaru ministrs, kā arī bijušais Eiropas Investīciju bankas viceprezidents, notika Helsinkos. Norises vieta bijusi sen izraudzīta un zināmā mērā šī izvēle kalpoja kā labvēlīgs žests no Vēbera puses pret Stubu – mēs taču nenākam viens otru iznīcināt, bet gan pacīnīties par augsto amatu uz abpusēji neaizvainojoša pamata.

Latvijas sabiedrība pieradusi pie politiķiem, kuri nespēj pateikt divus teikumus bez ieskatīšanās uzrakstītajā tekstā, tāpēc ar baudu varēja klausīties, kā sevi amatam pieteica abi izvirzītie kandidāti. Stuba oratora spējas savienojumā ar artistisko runas izpildījumu radīja iespaidu, ka viņš ir nepārspējams, un kā gan par tik spožu izpildījumu lai nenobalsotu! Savukārt Vēbers centās kongresa delegātus aizraut ar vēstījumu un, būdams viens no Vācijas vadošās Kristīgo demokrātu sadarbības partijas Kristīgi sociālās savienības (CSU) līderiem, bija izpelnījies arī Vācijas kancleres Angelas Merkeles atbalstu. “Mana sirds pieder Manfrēdam Vēberam,” kanclere paziņoja no kongresa tribīnes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču tas vēl nenozīmē, ka Vēbers patiešām nomainīs pašreizējo EK prezidentu Žanu Klodu Junkeru, jo par kandidātu svarīgākās ES izpildinstitūcijas priekšsēdētāja amatam vēlas kļūt arī pašreizējais EK priekšsēdētāja pirmais vietnieks EP Sociālistu un demokrātu grupas viens no līderiem Nīderlandes politiķis Frans Timmermans. Turklāt, lai nobruģētu drošu ceļu Vēberam uz augsto amatu, ETP grupas partijām ir jāuzvar EP vēlēšanās dalībvalstīs.

Par mazas valsts pārstāvi

Līdz šim bija pieņemts, ka EK vadībā atrodas persona, kas nākusi nevis no ietekmīgajām lielajām dalībvalstīm, bet gan mazākām, tādām kā Portugāle un Luksemburga. Tāpēc Stuba ievēlēšana no netālās kaimiņvalsts Latvijai varētu būt vairāk pa prātam nekā vācieša Vēbera uzvara. Vēl jo vairāk tādēļ, ka grūti iedomāties, kā EPP izvirzītais Spitzenkandidat (vadošais kandidāts – vācu. val.) grasās savienot CSU vadīšanu, kas viņam, visticamāk, varētu tikt uzticēta, ar darbu EK prezidenta krēslā.

Patlaban Eiropai vairāk nekā jelkad ir vajadzīgs spilgts līderis un kurš tad būs tas īstais Eiropas “titāns”?

Tomēr lielākā daļa delegātu (492 no 619 balsstiesīgajiem), tajā skaitā arī Latvijas pārstāvji (neoficiāli zināms, ka, iespējams, EK priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis, kurš arī bija kongresa delegāts, savu balsi atdeva par Stubu; viņš gan pats to nevēlējās atklāt. – M. L.), nobalsoja par lielās Vācijas Vēberu, kurš savā runā solīja rūpēties par tādu Eiropu, kur tiek respektētas pilsoņu intereses un kur cilvēki justos kā mājās. Viņaprāt, Eiropai jāsākas ar ieklausīšanos cilvēkos. Viņš atcerējās to laiku, kad dzīvojis nelielā Vācijas ciemā, gājis katoļu baznīcā, kur saticis no ārzemēm iebraukušus cilvēkus, kas rūpējušies par vecajiem ļaudīm. Šīs sievietes bija pametušas savas mājas, lai nopelnītu naudu Bavārijā. Vēbers uzsvēra, ka “mums ir nepieciešama reāli vienota Eiropa”, kur ļaudis nejustos kā otrās šķiras eiropieši. Viņš sapņojot par Eiropu, kur jaunieši dodas studēt uz Bukaresti un citām vietām, nevis vienmēr uz Oksfordu un Hārvardu.

Reklāma
Reklāma

Vēbers solīja rūpēties, lai neviens nešķērso ES robežu bez pases, ka nelegālā migrācija tikšot apturēta un īstenota nesaudzīga cīņa pret terorismu.

Vēbers pievērsās kopīgam lidojumam cauri Eiropai, sākot ar Lisabonu un beidzot ar jauko pilsētu Helsinkiem. “Jūs atradīsiet tik daudz atšķirību – dažādu kultūru, valodas, ēdienus… Eiropa ir tik krāsaina, tik bagāta un atšķirīga, bet ir viena lieta, kas mums ir kopīga, – kristīgās vērtības, un es esmu lepns par šo fundamentu un tās ir jāaizsargā. (..) Kristīgie demokrāti nav egoisti, mēs zinām savu atbildību. Tas nav akceptējams, ka bērni strādā supermārketos, bērniem ir jāiet skolās. Kristīgie demokrāti tic ekonomiskajai brīvībai – saglabā dzīvu sociālo tirgus ekonomiku, atbalsta un tic ciešai sadarbībai ar mūsu kaimiņiem,” sacīja Vēbers.

Izraudzītais EK prezidenta amata kandidāts savā uzrunā pievērsās arī medicīnas jautājumiem, proti, vēža apkarošanai. Viņš uzsvēra, ka EPP mērķis ir samazināt saslimstību ar šo ļauno slimību, panākot, lai arvien vairāk naudas tiktu ieguldīts visefektīvāko zāļu radīšanā. Vēbers pastāstīja, ka viņa brālis ir miris no vēža un EPP šīs slimības apkarošana nav tikai jautājums par inovācijām, bet arī par Eiropu kā drošāko vietu dzīvošanai.

Cik svarīgas Latvijai ir tās vērtības, ko izvirzījis Vēbers?

Krišjānis Kariņš, ETP frakcijas deputāts: “Ikdienā kopā ar Vēberu esmu strādājis pēdējos četrarpus gadus un esmu pārliecinājies, ka izvirzītais kandidāts svarīgajos ģeopolitiskajos jautājumos vienmēr nostājies Latvijas pusē. Piemēram, kas attiecas uz “Nord stream 2″ gāzes vada celtniecību, lai Eiropai varētu piegādāt Krievijas gāzi, Vēbers ne reizi vien publiski pauda sašutumu par šo projektu, runāja par tā apturēšanu, jo tas ir pretējs visai Eiropas enerģētikas politikai. Savukārt Vācijas valdība klusējot to atbalstījusi. Viņš, būdams EK prezidents, droši vien savu nostāju paustu vēl stingrāk, jo viņam šajā amatā nebūtu tiešas saistības ar Vācijas valdību.”

Sandra Kalniete, ETP frakcijas deputāte: “Aiz Eiropas Komisijas prezidenta amata kandidāta, kas nāk no Vācijas, stāvēs Vācija ar visu savu ekonomisko svaru, ar politisko ietekmi un svirām, ko tā var izmantot, lai virzītu uz priekšu Eiropas nākotni. Vācijai šobrīd skaidrāk nekā citām Eiropas valstīm ir priekšstats par to, kādas ekonomiskās un monetārās lietas šobrīd traucē tai attīstīties pietiekami ātri.

Man ļoti patīk arī Stubs, viņš ir atraktīvs, pārstāv jauno tehnokrātu paaudzi, bet man nešķiet, ka viņš varētu diplomātiskā veidā tikt galā ar visām tām grūtībām, ar kurām komisijas priekšsēdētājam būs jāsastopas situācijā pie samazināta budžeta un bez reizēm traucējoša, bet lielākoties spēcīga atbalstītāja – Lielbritānijas.”

Inese Vaidere, ETP frakcijas deputāte: ” Ar Stubu strādāju Eiropas Parlamenta Ārlietu komitejā un zinu, ka viņš ir ļoti liberāls un neiederas centriski labējā, konservatīvajā ETP grupā. Neslēpšu, ka man traucēja viņa ārkārtīgi intensīvā pirmsvēlēšanu kampaņa. Savukārt Manfrēds ir ļoti saprātīgs un līdzsvarots politiķis, turklāt labi pārzina Latvijas problēmas un vienmēr Latviju ļoti atbalstījis. Viņš ir īstais kandidāts Baltijas valstīm.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.