Latvijā
Sabiedrība

VIDEO. Tautieši gatavi balsot: Lielbritānijā izveidots pat rekordliels vēlēšanu iecirkņu skaits0

Foto: LETA/REUTER

Lielbritānijā latviešu emigrantiem ir būtiski augusi interese piedalīties politiskajos procesos Latvijā. To rāda rekordlielais balsošanas iecirkņu skaits – 19, un tik daudz Lielbritānijā nav bijis nekad iepriekš, vēstī LNT ziņas.

Turklāt šos iecirkņus veido nevis kāds no Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK), bet gan paši emigranti saorganizējās pēc savas iniciatīvas.

Uz vietējo latviešu kopienu vadītājiem Lielbritānijā spiedienu izdarīja arī paši emigranti, kuri pieprasīja iecirkņus savās pilsētās.

Lai arī visi pieteikumu termiņi bija jau nokavēti, Latvijas vēstniecība tomēr spēja palīdzēt panākt, ka balsot varēs arī latviešu blīvi apdzīvotajā Bostonā, Birmingemā, Liverpūlē un Mārgeitā, jo tur ir liels latviešu skaits.

“Lielbritānijā vēlēšanas šajā reizē šķiet būs visaktīvākās vēsturē. Pilsoniskā aktivitāte ir augsta, to mēs redzam no sociālajiem medijiem un sarunām ar tautiešiem pasākumos un no jautājumiem,” tā LNT ziņām pauda Latvijas vēstniece Apvienotajā Karalistē un Ziemeļīrijā Baiba Braže.

Iepriekšējās Saeimas vēlēšanās Lielbritānijā nobalsoja 7217 vēlētāju.

CVK pieļauj, ka šoreiz aktivitāte varētu būt 12 000 vēlētāju.

Pirmo reizi arī politiskās partijas izrādījušas tik lielu interesi par emigrācijā dzīvojošajiem vēlētājiem. Saeimas deputātu un premjera amata kandidāti vairākkārt braukuši uz dažādām Lielbritānijas pilsētām par sevi aģitēt, ziņo raidījums.

Vēstniece Londonā uzskata, ka balsstiesīgajiem pilsoņiem Lielbritānijā šoreiz vajadzētu būt pietiekami daudz informācijai politiskās izvēles veikšanai. Turklāt emigranti paši izrādījuši interesi pēc kvalitatīvām politiskajām debatēm Lielbritānijā, kuras nekad iepriekš nebija rīkotas.

Viens no diviem balsošanas iecirkņiem Londonā būs Daugavas Vanagu fonda latviešu namā, kurā izvietota arī viesnīca un latviešu kultūras klubs.

Laimdota, kura Londonā par pavāri strādā astoto gadu, visus, kas ieradīsies balsot šajā iecirknī, cienās ar pašas gatavotiem salātiem un zupu, jo gaidāms, ka cilvēki būs mērojuši tālu ceļu vai arī noguruši pēc darba steigsies balsot.

Pašai Laimdotai gan vēl ir šaubas par savu izvēli. ”Pēdējās divās nedēļās partijas cita citu centās nomelnot un kaut ko sliktu pateikt. Tad arī es sāku šaubīties un pārdomāt, ko vēlēt, kas ir labāk, kas nav labāk,”  tā LNT ziņām atklāj Laimdota Rasupe-Felzenberga.

Pavāre Londonā ir pārliecināta, ka emigranti Lielbritānijā partijas neizvēlēsies pēc to solījumiem diasporai vai remigrācijas atbalstam.

Ārlietu ministrija pieļauj, ka visā pasaulē balsot varētu doties 36 000 pilsoņu, un maksimālās aktivitātes gadījumā viņu spēkos būtu Saeimā ievēlēt 8 deputātus, un tas ir par 3 vairāk nekā iepriekš.

Saistītie raksti

Londonā dzīvojošā Laimdota ar to arī izskaidro, kāpēc partijas tik izteikti braukušas uz Lielbritāniju izvērst aģitāciju. “Pēkšņi visi atcerējās, jo iepriekšējos gados nekas tāds nenotika. Pēkšņi visi sarosījās.”

Laika zonu atšķirību dēļ, kamēr Latvijā vēlēšanu iecirkņi būs slēgti, Lielbritānijā varēs balsot vēl divas stundas.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Āfrikas cūku mēris šonedēļ konstatēts 15 mežacūkām
12 stundas
VB
Vija Beinerte
Latvijā
Vija Beinerte: Ko es meklēju kino zāles tumsā – trīsas un vektoru, patiesību vai provokāciju?
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Nemiro: Par politiku dzīvojamā fonda atjaunošanai varēs lemt pēc OECD pētījuma 5
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Ekonomika
Vai finanšu pratībā mīņājamies uz vietas
2 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Mārtiņam Eglienam nav bail iejusties maestro Paula tēlā
3 stundas
Uldis Šmits
Pasaulē
Uldis Šmits: Lielais informatīvais karš
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO. “Riga Street Food Festival” Vecrīgā pulcējis aptuveni 8000 apmeklētāju
6 stundas
LE
LETA
Dabā
Svētdiena būs pārsvarā mākoņaina
6 stundas