Juris Rudevskis
Juris Rudevskis
Foto – Anda Krauze

Juris Rudevskis: Latvijas sabiedrībā vārdam konservatīvs nav negatīvas nokrāsas 0

Savā ikdienas valodā mēs bieži lietojam “uzlādētus” vārdus, kuru nozīmi parasti nemaz necenšamies definēt ar prātu, bet drīzāk uztveram ar jūtām un intuīciju. Viens no šādiem vārdiem ir īpašības vārds “konservatīvs” un no tā atvasināts lietvārds “konservatīvisms”. Ja palūgsim nejaušam garāmgājējam tos nodefinēt, viņš visdrīzāk jutīsies apmulsis. Viņa atbilde būs atkarīga no viņa personīgās emocionālās attieksmes pret šiem vārdiem: viņš vai nu nosodoši izteiksies par “atpakaļrāpulību un pretošanos progresam”, vai arī ar atzinību minēs “tradicionālo vērtību aizsardzību”.

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
Lasīt citas ziņas

Viena lieta tomēr ir skaidra: kopumā raugoties, Latvijas sabiedrībā vārdam “konservatīvs” nav negatīvas nokrāsas. Viena no 13. Saeimas vēlēšanās startējošajām partijām ir izvēlējusies iekļaut šo vārdu savā nosaukumā, un šķiet, ka vēlētājus tas neatbaida. Tomēr vai katrs, kurš sevi sauc par konservatīvu, tāds patiešām arī ir?

Īstenībā ar vārdu “konservatīvie” var tikt apzīmēti vairāki ļoti dažādi politiski strāvojumi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Pirmais un vissenākais konservatīvisma paveids ir klasiskais jeb tradicionālais konservatīvisms, kuru sauc arī par “troņa un altāra konservatīvismu”. Kā atsevišķs sabiedriski politisks novirziens tas izkristalizējās Lielās franču revolūcijas laikā un pēc tās kā reakcija uz revolūcijas izraisītajiem satricinājumiem un asiņu šaltīm. Šī konservatīvisma vadmotīvs bija tradīcija un kontrrevolūcija, turklāt visās sabiedrības dzīves jomās.

Tā zināmākie pārstāvji – Edmunds Bērks, Žozefs de Mestrs, Luijs de Bonalds – uzskatīja, ka cilvēces stabilitāti un ilgtermiņa uzplaukumu spēj nodrošināt tikai tradicionālās, gadsimtu gaitā pārbaudītās institūcijas: ģimene, baznīca, monarhija, muižniecība, amatnieku cunftes un ģildes utt. Vienlaikus viņi atzina, ka valsts varai ir jābūt ierobežotai un ka sabiedrībai ir principā jāļauj harmoniski attīstīties pašai kā vienam lielam organismam.

Latvijā vēsturisko apstākļu dēļ tradicionālais konservatīvisms nekad nav bijis īpaši ietekmīgs – vispirms jau tādēļ, ka vācbaltiešu muižniecību un tās uzturēto kārtību vidusmēra latvietis uztvēra kā kaut ko svešu. Skolu pro­grammās daudz vietas ir atvēlēts marksistiem-jaunstrāvniekiem, bet konservatīvo autoru Friča Veinberga un Andrieva Niedras vārdi labi ja vispār tiek pieminēti.

Otrkārt, šodien par konservatīvajiem sauc arī tos politiķus, kuri, ja viņi dzīvotu 19. gadsimtā un 20. gadsimta pirmajā pusē, tiktu dēvēti par “liberāļiem” (nejaukt ar šī vārda mūsdienu perverso lietojumu, kad ar vārdu “liberāļi” tiek apzīmēti galvenokārt kreisie marksisti!). Īsi rezumējot, šie mūsdienu konservatīvie ir cilvēki, kuri iestājas par cilvēka un ģimenes autonomiju un aizsardzību pret valsts varas uzmākšanos. Praktiski tas izpaužas kā cīņa par cilvēka individuālajām tiesībām un brīvībām, par privātīpašuma tiesību svētumu un neaizskaramību, par brīvo tirgu u. tml.

Ja par kādu saka, ka viņš ir “fiskāli konservatīvs”, tas nozīmē, ka viņš iestājas par nodokļu sloga samazināšanu.

Turklāt, lai kādu mūsdienās patiešām varētu raksturot kā “konservatīvo” šī vārda specifiskajā nozīmē, viņam līdzās visam iepriekš minētajam ir vismaz principā jāiestājas par vērtībām, kuras pāvests Benedikts XVI reiz nosauca par “nediskutējamiem punktiem”. Šīs vērtības ir trīs: 1) cilvēka tiesības uz dzīvību no ieņemšanas līdz dabiskās nāves brīdim, 2) laulība kā savienība starp vīrieti un sievieti, 3) vecāku tiesības audzināt savus bērnus saskaņā ar savu pasaules uzskatu un brīvi izvēlēties viņu izglītības formu (ieskaitot privātskolas un mājmācību).

Visbeidzot, kopš 20. gadsimta beigām vārdu “konservatīvs” mēdz kļūdaini attiecināt arī uz trešo politiskās domas strāvojumu – t. s. “neokonservatīvismu” –, par kura ideoloģisko “tēvu” parasti tiek atzīts amerikāņu filozofs Leo Štrauss. Starp neokonservatīvajiem var sastapt daudzus bijušos “kreisos liberāļus”, kuri kādā brīdī ir vīlušies “progresīvajās” idejās un vienkārši aizstājuši tās ar “konservatīvām”, nemainot nedz savu domāšanas veidu, nedz politiskās rīcības formu.

Šie “konservatīvie” būtībā ir revolucionāri, kas ir gatavi aktīvi un agresīvi izmantot valsts varu savu mērķu sasniegšanai, pat ja tas nozīmē pamattiesību ierobežošanu, atkāpšanos no tiesiskuma principa, privātīpašuma tiesību aizskaršanu, uzņēmējdarbības masveida ierobežošanu. Tātad, par spīti šķietamai ārējai līdzībai, neo­konservatīvajiem ar iepriekšējo divu kategoriju konservatīvajiem kopīga ir gaužām maz.

Būtu labi, ja mūsu pilsoņi spētu kritiski izšķirt dažādu politisko spēku būtību un saprastu, ka cēlā “konservatīvisma” izkārtne var piesegt visdažādākās – arī ne gluži konservatīvas – lietas.

Šajā publikācijā paustais ir autora viedoklis, kas var nesakrist ar LA.LV redakcijas redzējumu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
Lasīt citas ziņas
Turciju satricina jauna zemestrīce. Turcijā un Sīrijā vismaz 1400 bojāgājušie, 6000 ievainoto 31
Nokrituši no citas planētas – valdības deklarācijā “Dzīves kvalitāte” uzlabojumi tikai krējumlaižām. Līcīša feļetons
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
Somijas un Zviedrijas iestāšanās NATO ieilgst. Vai Somija procesu varētu iziet viena?
Otrdien Latvijā gaidāms daļēji mākoņains laiks
14:44
Krievijas patriarhs Kirils savulaik Šveicē strādājis par spiegu VDK labā
14:37
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
14:26
Nolemts. Nacionālboļševikam Benesam Aijo beidzot tiks atņemta Latvijas pilsonība 8
Krievijas patriarhs Kirils savulaik Šveicē strādājis par spiegu VDK labā
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukrainā turpinās smagas kaujas par Bahmutu
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
VIDEO. Elita Drāke atzīst – jau divus gadus neizmanto ne datoru, ne internetu, ne banku kartes
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
VIDEO. “Viņiem paveicās. No dzīvokļa palikušas tikai sienas…” Aculiecinieku piedzīvotais Krievijas raķešu trieciena laikā Harkivas centrā
Levits: Latvijas lauksaimniekiem par iekšējo tirgu jāuzskata viss 450 miljonus iedzīvotāju lielais ES tirgus 5
Rīgā plaši glābēju spēki evakuē cilvēkus no sadūmotām telpām deviņstāvu mājā 5
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
“Es netaisos nogalināt Zelenski,” Putins devis solījumu Izraēlas premjerministram
Streips: Nākamgad Amerikā būs valsts prezidenta vēlēšanas, tāpēc parunāsim par ASV politiku!
Šobrīd nav apliecinājuma “SBSC” spējai pabeigt JRT būvdarbus līdz oktobra beigām
Gaisvadu regulējums Rīgā ierobežo interneta attīstības iespējas, tā Dmitrijs Ņikitins:
Pēc pandēmijas gājieni uz kino bijuši populāri, pērn nopirkts vairāk nekā pusotrs miljons kinobiļešu
Nākamais krievu lielais uzbrukums – kad, kur, cik daudz? Atbild Rajevs 3
Saulīte nenobijās; Krištopans ar Šleseru vērtēs bankas; Avena porcelāns Ogres muzejā. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. Krāšņums, senās dievības un 65 ledus mākslas darbi Jelgavas Ledus skulptūru festivālā 12
Eiroparlamentārietis Ijabs pārcenties. Stress “TikTokā” par balkoniem
Svētdien pieķerti 13 dzērājšoferi; 10 no viņiem paliks bez automašīnas 4
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus
Gulbis pēc karjeras beigām vēlas attīstīt Latvijā tenisa akadēmiju 3