Akmens lokā pārvietojamā ugunskura trauks.
Akmens lokā pārvietojamā ugunskura trauks.
Foto: Ralf Geithe/SHUTTERSTOCK

Viesistaba ziemas dārzā? Oriģinālas idejas drosminiekiem 1

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Dārzi ir dažādi. Ir regulārs franču stila dārzs, ir dabai pietuvināts angļu stila dārzs, ir minidārzi un dominējošie “kā sanāk” dārzi… Kopumā dārzs ir konservatīva lieta, kas laika gaitā mainās maz. Tā tik vēl trūktu, lai tur ik pa brīdim pārstādītu kokus un veiktu citus varas darbus… Tomēr cilvēka un dārza tandēms mainās, pēdējo gadu desmitu laikā galvenās izmaiņas dārzu modē ienesušas jaunās tehnoloģijas, kas ļauj “vecās dziesmas” klausīties jaunās skaņās.

 

Mākslīgā augsnes ­apsilde

LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
13 stundas
Lasīt citas ziņas
Dārzeņu audzēšanai var izmantot gan apsildāmās dobes, gan siltumnīcu, kurai siltumu nodrošina saules paneļi.
Foto: Jgolby/SHUTTERSTOCK

Dārzu mode virzās uz iespēju radīšanu, kas ļautu zaļumam priecēt visos gadalaikos, arvien vairāk nodrošinātu komfortu augam un cilvēkam. To palīdz darīt tehnoloģijas, kas piedāvā visdažādākos siltumkabeļus, ar kuriem veikt augsnes mākslīgo apsildi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vispirms šo tehnoloģiju lietoja sporta stadionos, kuros ilgstoša zāles seguma kvalitāte ir ļoti nozīmīga. Vēlāk tās ienāca ziemeļu puses dārzos, kuros, apsildot noteiktas dārza daļas, var pagarināt “zaļo” sezonu vēl par pāris mēnešiem. Lai arī tas viss izmaksā naudu (ierīkošana, kabeļi, kontroles sistēmas, energoresursi) un ziemeļu klimata problēmas neatrisina, tomēr šo to jau katrs dārzmīlis var atļauties. Galu galā kāpēc nevar palutināt augus, kas tāpat ir dzīvas radības, ja jau kaķu un suņu lutināšanai tiek tērēti milzīgi resursi?

Lokālās apsildes ideja ir vienkārša – zem mauriņa, dobes vai citā piemērotā vietā nelielā dziļumā tiek ierakti elektriskie apsildes kabeļi. Sistēma pamatā atgādina tradicionālās siltās grīdas, kuras izmanto mājokļos. To var regulēt manuāli – siltumkabeļus ieslēgt un izslēgt, ie­statīt tajos vajadzīgo temperatūru. Visu to izdarīt var uzticēt automātikai, kas var jaudu koriģēt, piemēram, pēc ārējās temperatūras sensoriem. Elektriskie sildkabeļi nodrošinās autonomu apkuri bez cilvēka klātbūtnes. Procesus iespējams uzraudzīt attālināti. Lokāli apsildāmās dārza vietās varētu audzēt kaprīzākus augus, kam parasti Latvijas ziema ir par skarbu.

 

Oranžērija vai ziemas dārzs?

Apsilde nodrošina komfortu, piemēram, var apsildīt terases grīdas un dārza celiņus, lai izvairītos no to apsnigšanas. Īpaši noderīga apsilde ir mājas ārējām kāpnēm, kuras ziemās mēdz apledot. Bet lietus ūdens notekām, ūdensvadam no akas uz māju un elektrokabeļu apsilde ziemā ir ierasta lieta. Tomēr radīt ziemeļos mūžzaļu paradīzes dārzu bez milzīga, visu dārzu sedzoša stikla kupola pagaidām nav iespējams. Kā saprātīgs kompromiss talkā nāk stiklotas oranžērijas un ziemas dārzi. Ar ko tie atšķiras?

Stiklotās oranžērijas ir “mazie tropi”, kur nepieciešams visu laiku uzturēt +24 grādu temperatūru un noteiktu mitruma līmeni. Oranžēriju klimats ļauj tur audzēt viskaprīzākos siltummīļus. Ziemas dārzu toties izmanto, lai būtu kur pārziemot podos novietotajiem siltāku klimatisko zonu augiem. Lai augi pārziemotu, pietiek ar + 8 grādiem.

Arī ziemas dārzu veido kā gaismas caurlaidīgu konstrukciju, kas labi saglabā siltumu. Jāraugās, lai ir kvalitatīvs stiklojums un racionāla apkure. Telpai instalēts ūdensvads un elektrība palīdz nodrošināt nepieciešamo servisu. Ziemas dārzu var izveidot arī uz gatavas piemājas terases un, pateicoties panorāmas stiklojumam, iegūt jaunu telpu. Vasarā atbīdot stikla sienas, no terases var priecāties par dārzu, ziemā to izmantot kā pilntiesīgu papildtelpu. Iebūvējot malkas kamīnu, var izveidot mājīgu slēgtu vies­istabu ziemā un atvērtu vasarā.

 

Dārza mūzika

Jaunās tehnoloģijas ļauj arī pārvērst dārzu par koncertzāli. Ainavu dizaina jauna tendence ir modernas skaņu sistēmas, kas ne tikai ir izturīgas pret klimatiskajiem apstākļiem, bet arī nodrošina kvalitatīvu skaņu. Modernas akustiskās skaņu iekārtas var iebūvēt atbalsta sienās vai arī dekorēt kā dārza elementus – mākslīgās vāzes vai akmeņus. Ja skaņu iekārtas pareizi izvieto dārzā starp kokiem, var iegūt interesantu izkliedētas skaņas efektu un nezinātājam būs grūti noteikt skaņas izcelšanās avotu.

Modeļi var būt ļoti glīti. Piemēram, firmas “Architettura Sonora” modelis “Sphere 470”, ko izgatavo no marmora vai terakotas. Skaistā dārzā skaņu var papildināt moderni, ūdensizturīgi gaismas elementi.

Dekoratīvais dārza apgaismojums, kuru uzlādē saules apgaismojums.
Foto: Stenko Vlad/SHUTTERSTOCK

Saimnieks pats var izstrādāt dārza apgaismojumu un regulēt intensitāti atkarībā no diennakts laika vai arī pats izstrādāt gaismas šovu savā dārzā. Būtībā gaismas sistēmas ir liels daudzums gaismekļu, kas aprīkoti ar autonomiem procesoriem, kurus kontrolē galvenais procesors. Gaismas izrādes veidošanā palīdz ūdens kā elements, kurā gaismas atspoguļojas vai kliedējas.

Tādas ir dīķu virsmas, mākslīgie ūdenskritumi vai strūklakas, kurās gaismas stari kliedējas, laužas un atspoguļojas. Ūdens var būt viena vai vairākos lielos akmens kausos pie mājas. Nekustīgajā ūdens virsmā gaismas interesanti atspoguļosies, gandrīz kā spogulī. Visbiežāk ūdens kausi ir gatavi izstrādājumi, kam pievieno ūdeni vai arī līmeni papildina ar šļūteni. Ziemā kauss tiek iztukšots.

Tā kā kausi izskatās kā dekoratīva dārza skulptūra ar visu tajā sakritušā sniega kaudzi, tas, iespējams, būs interesantāks par vienkārši tukšu baseinu.Kā tas viss strādā? Pateicoties individuālam procesoram un LED iespējām, katru gaismekli var atsevišķi ieprogrammēt ieslēgt gaismu, regulēt krāsu, intensitāti un sinhronizēt darbības ar citiem gaismekļiem. Der aplūkot “Philips Color Kinetics” varējumu. Datorizējot dārza apgaismojumu, nakti var pārvērst krāšņā pasakā. Gaismas režīmi ir dažādi, ikdienā dārzu var izgaismot minimāli, vairāk to akcentēt brīvdienu naktīs un īpaši tas viss var noderēt svētku reizēs.

Tā kā dārzs arvien vairāk kļūst par arhitektu interešu objektu, tajā var izmantot tos materiālus, piemēram, granītu vai tērauda loksnes, kas šobrīd ir modē lielajā arhitektūrā. Arī terases, verandas, lapenes bieži tiek noformētas tāpat kā viesistabas un dārza mēbeles bieži atgādina mājas mēbeles. Apgaismojumā var izmantot interjera lustras. Turklāt vadīt gaismu, skaņu, miglu un augsnes sildīšanu var no distances, piemēram, no vied­tālruņa. Sistēma ļauj radīt un izmantot daudzus scenārijus. Piemēram, režīms “Ziemas vakars” ļaus ieslēgt celiņu apsildi, padarīs siltāku un intensīvāku gaismu un dārzā atskanēs klusa Ziemassvētku mūzika…

 

Nākotne – digitālajam dārza rūķim

Arvien vairāk dārza mēbeles veido kā moduļus, kurus var salikt dažādās kombinācijās. Populāras ir pārnēsājamās ugunskura vietas, kuras izgatavo arī Latvijā. Tās ir kausveidīgas un paceltas no zemes līmeņa. Dūmi nelien sēdētājam acīs. Patīkami ir paņemt vīna glāzi un pasēdēt dārzā pie dzīvas uguns. Ugunskura vietu var viegli pārvietot uz citurieni, piedevām to var izmantot, arī uzliekot uz terases dēļiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Reizēm ugunskura vietu iestrādā tieši galda virsmā, dārza svētku dalībnieki cep ribiņas, “neatejot no kases”. Lai arī ir izstrādātas polimēru mēbeles, kas nebaidās no lietus un sniega un var ārā stāvēt visu gadu, daudzu ļaužu sirdi vairāk silda dabiski materiāli. Šobrīd aktuāls ir nerūsējošais tērauds (kortens), kuru plaši izmanto arhitektūrā un arī dārzā. No tērauda izgatavotās dārza konstrukcijas, kad no tām notek pirmā rūsa, ir patiešām mūžīgas. Vienīgi dārza spilveni laikam vēl tuvākajā nākotnē “nelaikā” būs jāglabā noliktavā.

Dārzs kļūst arvien gudrāks. Inženieri šobrīd intensīvi strādā pie projekta “gudrais dārza rūķis”. Tas būs kompakts robots, kas paveiks mauriņa pļaušanu, augu laistīšanu un citus smagus un apnicīgus dārza darbus. Tas nenoliedzami atvieglotu saimniekiem dzīvi un piedevām neizraisītu tik daudz klasiskajā literatūrā aprakstītās ģimenes scēnas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Inita Šteinberga
Praktiski
Vai sniegs no kokiem un krūmiem ir jānopurina? Iesaka dārzniece
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
13 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 13
13 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Pēkšņi sakritušie sniega kalni putniem liek cīnīties par izdzīvošanu. Kā palīdzēt tiem, kas mīt māju tuvumā? 3
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skatītājs jautā: kāpēc nav statistikas par nāves gadījumiem pēc vakcinācijas? 161
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Smags zaudējums: mūžībā devies vēl viens karalienes Elizabetes II tuvinieks 10
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kriminālprocesā meklēs, kurš spēra policistei! Policija pret Gobzemu sākusi 12 administratīvā pārkāpumu procesus 71
7 stundas
Lasīt citas ziņas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Tradicionālais meksikāņu sautējums “Chili con carne” ar malto gaļu, pupiņām un tomātiem 2
1 diena
Inita Šteinberga
Ziņas
Dārznieki par sniegu nepriecājas: steidz bradāt un mīdīt dārzu! 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 6
4 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
4 dienas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Katru gadu par 10 000 rīdziniekiem vairāk! Galvaspilsētā plāno palielināt iedzīvotāju skaitu 47
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Kovids palīdzējis vai tikai sakritība? Kāpēc pandēmijā daudz vairāk ēdam zivju konservus 7
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts ziemeļaustrumos gaisa temperatūra pazeminājusies līdz -25 grādiem 1
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Kā šogad uz Ziemassvētkiem izrotāta “lampiņu karaliene” Ogre 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kriminālprocesā meklēs, kurš spēra policistei! Policija pret Gobzemu sākusi 12 administratīvā pārkāpumu procesus 71
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Saulkrastos nozāģēts simtgadīgs mežs, iedzīvotāji sašutuši, vēsta televīzija 50
8 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Ja karaspēka koncentrācijas zonā ir izveidoti pārvietojamie morgi, tad lieta ir nopietna 15
5 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
“Daudz labāk nez vai būšot!” Degviela – mazliet lētāka, bet tāpat dārga 1
5 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
“Ja auto nereaģē vai stūre šķiet “vaļīga” – ceļš ir slidens!”: eksperts skaidro, kā, braucot ziemā, nepieļaut liktenīgas kļūdas 13
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība nedaudz mīkstina Covid-19 dēļ noteiktos ierobežojumus. Kas mainīsies? 31
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Reperis Ozols atceras – reiz kāda fane viņam nozagusi metāla zobus 3
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdība apstiprina neapliekamā minimuma apmēra aprēķināšanas kārtību 29
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Augsta ranga amatpersona atklāj, kādā gadījumā ASV palielinātu militāro klātbūtni Austrumeiropā 37
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Veģetārais plovs ar burkāniem, ķirbīti un kariju
13 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
Etnogrāfe: Tā ir lielākā nelaime, ka vairāku paaudžu priekšmeti savilkti vienā ģērbā un pasniegti kā tautastērps 9
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Par neatbilstošu riepu stāvokli autovadītāji šķīrušies no tehniskās apskates uzlīmes un pat mašīnas numura zīmes 11
11 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Kad mājai jāziemo vienai: 7 praktiski padomi 6
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Iznācis rallija kalendārs: neviens cits pasākums Latvijā nav tik bagātīgi un kvalitatīvi ilustrēts
22:55
LA
LA.LV
Kokteilis
Apstājies un padomā pirms pārkāpt kādu robežu! Horoskopi 8.decembrim
22:51
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
RTU izveido enerģētikas un klimata modelēšanas rīku 2
22:41