Pasaulē
Vēsture

1888. gada 14. oktobrī. Top cilvēces vēsturē pirmie kinokadri0

“Raundhejas dārza aina”

Pirms 130 gadiem franču ķīmiķis un izgudrotājs Luijs Emē Ogistēns Leprenss, izmantojot mūsdienu kinokamerai attāli līdzīgo hronofotogrāfisko kameru, uzņēma pasaulē pirmo kinofilmu “Raundhejas dārza aina”, kurā redzama viņa dēla un radinieku pastaiga dārzā pie mājas Līdsas priekšpilsētā Anglijā.

Nav zināms, cik garš sižets bija sākotnēji, taču līdz mūsdienām saglabājies vien tik, lai pietiktu divām sekundēm. Filmēšana notika, izmantoja viena objektīva kameru un rulona veida papīra 54 mm fotofilmu.

Kadru attēlošanas biežums bija 12 kadri sekundē. Kameru Leprenss konstruēja pats, taču filmiņa bija amerikāņu izgudrotāju Džordža Īstmena un Viljama Vokera darinājums.

“Raundhejas dārza ainai” vēlāk sekoja vēl citi eksperimentālie sižeti – “Transporta kustība uz Līdsas tilta” un “Akordeonists”.

Leprenss turpināja darbu pie filmēšanas tehnoloģiju uzlabošanas, taču pasaules slavu tas viņam neatnesa.

1890. gada septembrī viņš noslēpumainā kārtā pazuda bez vēsts no vilciena Dižona – Parīze. Netika atrasts ne viņa līķis, ne bagāža.

Konkrēta izskaidrojuma šim notikumam nav, taču iespējams, tas bija saistīts ar konkurenci.

Saistītie raksti

Uzņemto dārza pastaigas ainu izgudrotājs publiski nebija demonstrēja un līdz 20. gadsimta 30. gadiem, kad filmiņa nonāca muzejā Londonā, par to nebija plaši zināms.

Tikai 1989. gadā, izmantojot mūsdienu digitālās tehnoloģijas, to atbilstoši apstrādāja un padarīja apskatāmu.

LA.lv