Tehnika
Auto un moto

6 soļi līdz ziemai. Sagatavo savu auto! 16

Foto Reuters/Scanpix/LETA

6 soļi līdz ziemai

Jau pavisam drīz rudenīgās lietavas nomainīs sniegs – jau tagad gaisa temperatūra agrās rīta stundās ir tuvu nullei. Vēl brīdis, un arī brauktuves atdzisīs tiktāl, ka no rītiem uz tās būs iespējams ledus. Tāpēc vairs nevar kavēties ar braucamā pienācīgu sagatavošanu kārtējai ziemas sezonai. Daļu darbu var paveikt saviem spēkiem, daļu labāk uzticēt pieredzējušiem automehāniķiem.

Galvenais – riepas

Pirmais, kam tradicionāli pievērš uzmanību, ir automašīnas riepas. Vasarai domātās noteikti jānomaina pret ziemas riepām – tās atšķiras ne tikai ar īpašu protektora zīmējumu, bet arī gumijas sastāvu, kas zemā gaisa temperatūrā saglabā savu elastību un nodrošina labu saķeri ar ceļu. Ar laiku arī ziemas riepu gumija kļūst cieta, tāpēc tās nevajadzētu izmantot vairāk kā divas trīs sezonas, pat ja protektors nešķiet nodilis. Turklāt riepas var nomainīt laikus, kad gaisa temperatūra stabili noslīdējusi zem +7 grādiem. Ja vien riepas nav glabātas no iepriekšējās sezonas jau uzmontētas uz diskiem, riepu maiņu vislabāk uzticēt autoservisa speciālistiem. Tomēr arī uzmontētās riepas vērts pārbaudīt – iespējams, no tām nokrituši balansieri, un nenobalansētu riepu lietošana ne tikai izraisīs nepatīkamu vibrāciju un palielinās nodilumu, bet arī var ietekmēt citu automašīnas sistēmu darbību.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Lai nepazūd elektrība

Tiem braucējiem, kuri izmanto benzīna dzinējus, vajadzētu lūgt automehāniķim pārbaudīt aizdedzes sveces un svečvadus. Ja tie bojāti un dzirksteļo, aukstā un mitrā laikā auto iedarbināšana var sagādāt problēmas. Savukārt dīzeļdegvielas dzinēju īpašniekiem noteikti jānoskaidro, vai pienācīgi darbojas sildelementi, īpaši kvēlsveces. Ja kāda no tām nedarbosies, auto, visticamāk, būs ļoti grūti vai pat neiespējami iedarbināt.

Tāpat vajadzētu speciālistam uzticēt akumulatora un ģeneratora stāvokļa pārbaudi – ziemā ir vieglāk izlādēt akumulatoru, tāpēc svarīgi, lai ģenerators to pienācīgi uzlādētu. Arī pašam akumulatoram jābūt labā darba kārtībā. To var noteikt ar speciālām mērierīcēm, kuras katram pašam iegādāties nebūt nav nepieciešams.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Silts, un logi nesvīst

Jāpārliecinās arī par to, vai dzesēšanas šķidrums nav zaudējis savas īpašības. Arī to var noteikt ar mērierīcēm, kuras ir praktiski katrā autodarbnīcā. Ziemu sola bargu, tāpēc, ja ir aizdomas, ka dzesēšanas šķidrums varētu sasalt vai vasarā tā līmeni esat papildinājis ar ūdeni, vislabāk dzesēšanas šķidrumu nomainīt pilnībā.

Tāpat jāpārbauda, vai pienācīgi darbojas salona apsildes sistēma. Pretējā gadījumā braukšana būs apgrūtināta – pašam sals, bet logi nepārtraukti aizsvīdīs, un tas jau apdraudēs satiksmes drošību.

Vēlams pārbaudīt automobiļa ritošo iekārtu, vai vasarā, traucoties pa bedrainiem ceļiem, nav pārāk izdilušas bukses vai citi kustīgie savienojumi. Jāpārbauda arī bremzes un amortizatori. To vienmērīga un stabila darbība uz slidena ceļa ir īpaši svarīga.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Logu slotiņas var nomainīt pats

Lielu daļu darba ikviens var paveikt arī pats, ieekonomējot laiku un arī līdzekļus, – piemēram, nomainīt logu tīrītāju slotiņas. Ziemā logu tīrītāji tiks ekspluatēti daudz biežāk nekā vasarā, un tiem būs jāveic daudz grūtāki uzdevumi – notīrot ne tikai mitrumu, bet arī dubļus, sāli un eļļu, un gumijas putekļu kārtu. Arī tumšais laiks iestājas daudz agrāk, tāpēc logu tīrītāja slotiņas vērts nomainīt tieši pirms ziemas sākuma.

Ja logu mazgāšanas šķidruma tvertnē vēl ir vasarai domātais šķidrums, vislabāk to izlietot, kamēr nav piesalis. Kad temperatūra pazemināsies zem nulles, tas noteikti sasals, bet ledus var sabojāt gan tvertni, gan tajā esošo sūknīti. Šādā gadījumā remonts var izmaksāt visai dārgi, tāpēc labāk laikus pāriet uz ziemai domātajiem šķidrumiem, turklāt to sastāvā esošās piedevas labāk notīrīs sāls traipus. Vēlams iegādāties vairākus logu šķidruma iesaiņojumus un vismaz vienu vadāt līdzi bagāžas nodalījumā – ziemā logu šķidrumu izmanto daudz vairāk, un ne vienmēr pa ceļam būs degvielas uzpildes stacija, kur var papildināt tā krājumus. Salonā vienmēr jābūt vestei ar atstarojošiem elementiem – tā noteikti jāvelk mugurā, tiklīdz izkāpsiet no automašīnas, lai ceļa malā veiktu kaut nelielu auto apkopi.

Lorem ipsum
FOTO: Leta


Ziemā – gumijas paklājiņi

Salona mīksto paklājiņu vietā vislabāk ielikt atbilstīgajam auto modelim domātos gumijas paklājiņus. Tajos paliks sniegs un dubļi, kurus pilnībā no apaviem nav iespējams nokratīt. Pēc brauciena lieko mitrumu varēs viegli no automašīnas izvākt, un nevajadzēs raizēties, ka auto stikli no rīta aizsaluši arī no iekšpuses. Tāpat var apsvērt iespēju zem gumijas paklājiņiem salikt papīra dvieļus vai pat avīzes, kas absorbēs mitrumu.

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2
Nevienam no mums nepatīk ziemā palikt ārpus automašīnas tāpēc, ka durvju gumijas vai slēdzenes aizsalušas. Lai tā nenotiktu, durvju gumijas jāapstrādā ar speciālu līdzekli. Tas nopērkams auto rezerves daļu veikalos un arī degvielas uzpildes stacijās un maksā divus līdz četrus eiro. Savukārt līdzeklis slēdzeņu atkausēšanai maksā nepilnus divus eiro. Tomēr svarīgi, lai tas būtu jums līdzi, nevis droši iesaldēts automašīnas salonā vai bagāžas nodalījumā. Šis līdzeklis noteikti nepieciešams to auto īpašniekiem, kuru degvielas tvertņu vāciņus atslēdz ar atslēgu un kuras slēdzene nav pasargāta no ārējā mitruma.

Lorem ipsum
FOTO: Leta

Netīrumi, filtri un degviela

Saviem spēkiem var notīrīt arī akumulatora klemmes un kontaktus, jo netīrumi uz tiem var sekmēt strāvas noplūdes.

Pirms ziemas vēlams nomainīt spēkrata degvielas un gaisa filtrus, kuros, iespējams, sakrājies mitrums. Mīnus grādos tas noteikti sasals. Degvielai būtu jāpievieno piedevas, kas sekmē kondensāta izvadīšanu arī no degvielas tvertnes. Īpaši jāpadomā, vai tiek lietota labākas kvalitātes degviela. Arī tas ļaus neuztraukties par auto iedarbināšanu un braucienu, pat ja aiz loga spers lausks. Degvielas sistēmu labāk tīrīt pirms filtru nomaiņas, jo liela daļa piedevu atbrīvoto netīrumu un mitruma uzkrāsies tieši degvielas filtrā.

Lorem ipsum
FOTO: Leta
LA.lv