×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
3. maijs, 2013
Drukāt

Apes izvēlīgie stārķi


Foto - LETAFoto - LETA

Pērn jūlijā Apes centrā Tirgus ielā no staba nogāzās stārķu ligzda un viens mazulis pat aizgāja bojā. Komunālās nodaļas vīri solīja šopavasar uzsliet jaunu ligzdas pamatni, un to viņi arī izdarīja – tikai apmēram puskilometru tālāk savas darbavietas pagalmā.

Stārķu pāris nu ir atlidojis un bezpalīdzīgi riņķo pa apkārtni. Laikam nevar atrast jauno ligzdu. Daudzi pilsētiņas iedzīvotāji jūt līdzi stārķiem. Vai vēl ir iespēja palīdzēt šiem putniem? 
Ilze Apē

 

Maz ticams, ka stārķi nepamana puskilometru tālāk uzlikto jauno ligzdas pamatni, jo šiem putniem ir lieliska redze – vismaz divreiz labāka nekā cilvēkam – un, otrkārt, viņi visu vēro no augšas, skaidro ornitoloģe Māra Janaus. Cita lieta, ka putniem kādu iemeslu dēļ jaunā vieta nepatīk un viņi cer atgriezties vecajā. M. Janaus ierosina iedzīvotājiem, kas tik ļoti jūt līdzi putniem, ja vecā vieta ir piemērota, uzlikt jaunu stabu ar jaunas ligzdas pamatu. Ja to izdarīs nedēļas laikā, stārķu bērni paspēs veiksmīgi izaugt. Kā veidot ligzdas pamatu, var uzzināt Latvijas Ornitologu biedrības mājas lapā “www.lob.lv” sadaļā “Publikācijas” “Balto stārķu ligzdu pamatnes”.

Stārķu pārim vajag apmēram 3 – 4 dienas, lai uz ēkas jumta, kokā vai stabā uzbūvētu jaunu ligzdu un sāktu dēt olas. Taču ne vienmēr putnu izvēle ir tīkama cilvēkiem, norāda M. Janaus.

Apes novada domes komunālās nodaļas vadītāja Edīte Meistare stāsta, ka vecā ligzdas vieta atradās pašā pilsētiņas centrā un nebijusi piemērota no cilvēku viedokļa, jo atratdās blakus BMX trasei un sporta laukumam. “Tur uzturas bērni un jaunieši, bet no stārķu ligzdām mēdz izkrist ne jau patīkamākās lietas. Tādēļ ligzdu paredzēja pārcelt blakus upei,” piebilst E. Meistare.

Arī Apes novada domes priekšsēdētāja Astrīda Harju skaidro, ka ligzdu vecajā vietā atjaunot nevarēja, jo tā bija veca un caura, bet apmēram 250 kg tās svara vecais stabs nevarēja noturēt. Pašvaldība pirms jaunas ligzdas pamatnes izveides konsultējusies ar vides speciālistu Aldi Verneru. Bet daba ir daba un ne visas situācijas iespējams paredzēt, atzīst A. Harju. Lai gan stārķi nu lidojot arī ap jauno ligzdas vietu, cerīgi piebilst E. Meistare.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+