Pasaulē
Eiropa

Apšauba Astanas samita iespējamību 0

Foto – AFP/LETA

Gan Vācijas, gan Francijas augstākās amatpersonas apšaubījušas iespēju, ka Kazahstānas galvaspilsētā Astanā nākamnedēļ, 15. janvārī, varētu notikt iepriekš plānotais saiets, kurā, kā tika ziņots, varētu piedalīties Ukrainas, Krievijas, Francijas un Vācijas līderi.

Pagājušā gada nogalē Ukrainas prezidents Petro Porošenko paziņoja, ka ir ielūdzis Krievijas un Francijas prezidentus Vladimiru Putinu un Fransuā Olandu, kā arī Vācijas kancleri Angeli Merkeli uz četrpusējām sarunām Astanā, lai tajās mēģinātu atrast iespēju beidzot pielikt punktu karam Ukrainas austrumos, informē ziņu aģentūra “Reuters”.

Vācijas kancleres Merkeles pārstāvis Stefans Zīberts, apstiprinot, ka šāds saiets tiek plānots, tomēr norādījis, ka šobrīd vēl “pāragri runāt par to, vai un kad varētu norisināties šāda sanāksme”. “Šādai sanāksmei ir jēga tikai tad, ja mēs varam panākt patiesu progresu,” skaidroja Vācijas kancleres runasvīrs. “Mēs ļoti skaidri saprotam, kas būtu patiess progress. Pirmkārt un galvenokārt, par progresu varētu runāt tad, ja pilnībā tiktu ievēroti Minskas pamiera noteikumi un ilgstoša uguns pārtraukšana, kā arī smagā bruņojuma izvešana [no karadarbības zonas].”

Arī Francijas prezidents Fransuā Olands intervijā radiostacijai “France Inter” paziņojis, ka uz Astanu 15. janvārī dosies tikai ar vienu nosacījumu – ja būs iespēja panākt progresu. “Ja tā būs tikai sanākšana kopā un parunāšana, neīstenojot patiesus uzlabojumus, tad šādai sanāksmei nav jēgas,” sacīja Francijas prezidents.

Vakar Berlīnē jau tikās augsta ranga diplomāti no Ukrainas, Krievijas, Vācijas un Francijas. Savukārt piektdien, 9. janvārī, ir plānota visu četru valstu ārlietu ministru kopīga telefonsaruna.

LA.lv