Ekonomika
Darbs un nauda

Apsvērs iespēju 2 eiro piemiņas monētām noteikt lielāku tirāžu0


Īpašā dizaina 2 eiro piemiņas monētas “Uzlecošā saule”
Īpašā dizaina 2 eiro piemiņas monētas “Uzlecošā saule”
Avots: Latvijas Banka

Latvijas Banka turpmāk apsvērs iespēju divu eiro piemiņas monētām noteikt lielāku tirāžu nekā monētai “Uzlecošā saule”, kas tika izlaista 300 000 tirāžā, aģentūrai LETA sacīja Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns.

“Ņemot vērā negaidīti lielo pieprasījumu pēc monētas “Uzlecošā saule” un atkarībā no katras monētas dizaina un tēmas, tiks apsvērta iespēja nākamajām monētām noteikt lielāku tirāžu apgrozības kvalitātē, lai monētas pietiktu visiem interesentiem,” teica Silakalns.

Iepriekš piemiņas monētu tirāžas apgrozības kvalitātē bija 500 000 eksemplāru un tās bija pieejamas apmaiņai kasēs vismaz gadu.

Viņš arī norādīja, ka piemiņas monētu sadalījuma princips visās emisijas reizēs ir līdzīgs – daļa monētu nonāk apmaiņai kasēs, lielākā daļa – bankām, kā arī juridiskajām personām Latvijā un ārvalstīs.

“Latvijas Bankas mērķis, daļu tirāžas apgrozībā izlaižot ar banku starpniecību, ir nodrošināt, lai šīs monētas, kas pēc būtības ir apgrozības nauda, nonāktu pie pēc iespēja plašāka interesentu loka visos Latvijas reģionos – ar tirdzniecības vietu starpniecību. Pēc eiro ieviešanas interese par Latvijas monētām augusi ārvalstīs, un nozīmīga daļa no tirāžas tiek sūtīta ārpus valsts robežām,” sacīja Silakalns.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijas Bankā otrdien, 17.septembrī, laida apgrozībā divu eiro piemiņas monētas “Uzlecošā saule”, un tās pašas dienas vakarā monētas apmaiņai Latvijas Bankas kasēs bija beigušās.

“Interese izrādījās daudz lielāka par gaidīto,” atzina Silakalns, piebilstot, ka no monētas 300 000 tirāžas Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā bija pieejami 115 000 monētu.

Divu eiro piemiņas monēta “Uzlecošā saule” veltīta Latvijas ģerboņa rašanās vēsturei. Izlaižot šo monētu, godināts arī mākslinieka Anša Cīruļa (1883–1942) mākslinieciskais devums, kas iekļauts Latvijas kultūras kanonā.

“Latvijas valsts rašanās laikā uzlecošas saules motīvs bija iecienīts – jaunas valsts tapšana tika salīdzināta ar saules parādīšanos pie debesīm. Ar mākslinieka Ivara Drulles palīdzību piemiņas monētā “Uzlecošā saule” pārdzimis mākslinieka Anša Cīruļa radītais saules motīvs, kas kalpoja kā pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem,” pauda Latvijas Bankā.

Centrālajā bankā atzīmēja, ka šis motīvs 1915.gadā pirmo reizi tika atveidots latviešu strēlnieku bataljona krūšu nozīmēs un 1.Daugavgrīvas latviešu strēlnieku bataljona karogā. 1917.gadā Cīrulis radīja autonomas Latvijas simbola metu – zeme, virs kuras attēlota uzlecoša saule ar lauzītiem stariem, kas bija pirmsākums vienam no Latvijas valsts ģerboņa pamatelementiem.

Saistītie raksti

Latvijā pirmā īpašā dizaina divu eiro piemiņas monēta, kuru Latvijas Banka laida apgrozībā 2014.gadā, veltīta Rīgai – uz monētas attēlota Vecrīgas panorāma.

Katru gadu ikviena eirozonas valsts var izlaist divas divu eiro piemiņas monētas, kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu divu eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros. Piemiņas monētām ir tādas pašas iezīmes kā parastajām divu eiro apgrozības monētām, bet pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku uz tām attēlots piemiņas motīvs.

LA.lv
LE
LETA
Ekonomika
Valdība atbalsta likumu, kas ierobežos trešo personu piesaisti nekustamo īpašumu darījumos
9 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
Sešās Latvijas pilsētās notiks bezmaksas automobiļu pārbaudes
11 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Naudas veselības nozarei nebūs – kas tālāk?
11 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Aizmigušu marihuānas audzētāju sita ar koku un steidza griezt kaņepes…
3 stundas
LA
LA.LV
Sports
FOTO, VIDEO: Latvijas futbola izlase beidzot gūst vārtus, tomēr vienalga piedzīvo bezierunu zaudējumu
47 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Publicēts kārtējais universitāšu reitings: kā tajā klājies Latvijas augstskolām?
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Jauns čalis, klausies!” Dobelē izglābj jaunieti, kurš gatavojās nolēkt no katlu mājas torņa…
1 stunda
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Ierodas ukraiņu tautas kalps Zelenskis
6 stundas