Latvijā
Sabiedrība

Ar demogrāfijas programmu “Māras solis” cer līdzināties igauņiem5


Organizācijas “Nākotnes fonds” pārstāvji Ilmārs Mežs un Otto Ozols.
Organizācijas “Nākotnes fonds” pārstāvji Ilmārs Mežs un Otto Ozols.
Foto: LETA

Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisija otrdien atbalstīja ideju strādāt pie programmas “Māras solis”, kas vērsta uz dzimstības veicināšanu, un ar ko klajā nākusi organizācijas “Nākotnes fonds”, cerot pārņemt labākos piemērus no Igaunijas, kurā starpība starp jaundzimušo skaitu un mirušajiem ir izdevies izlīdzināt.

“Kas slēpjas aiz “Māras soļa”? Nevis nokopēt no igauņiem, bet adaptēt labākos piemērus. Viņi ir izlīdzinājuši mirstības un dzimstības rādītāju. Mans priekšlikums ir ne tikai “Māras solis” kā skaistais stāsts sabiedrībai, bet vadīties no vadlīnijām, kas sevi pierādījušas Igaunijā,” deputātiem teica “Nākotnes fonda” pārstāvis Otto Ozols.

Deputāte Inguna Rībena (NA) gan norādīja, ka “mums ir pilnīgi atšķirīga mentalitāte”. Vienlaikus deputāti pajokoja, ka vienu soli jau spēris Igaunijas prezidents, atsaucoties uz ziņām par viņa draudzeni no Latvijas.

Programmai “Māras solis” jau izstrādāti divi iespējamie vizuālie risinājumi.

Apakškomisijas vadītājs Imants Parādnieks (NA) minēja vairākus uzstādījumus demogrāfijas jomā topošās valdības deklarācijai – bērna kopšanas pabalsta pieaugums līdz 236 eiro, lielāks ģimenes valsts pabalsts par otro un trešo bērnu, plaši bērna pieskatīšanas pakalpojumi, veselības brīvpusdienas līdz 9.klasei, izmaiņas pensiju sistēmā vecākiem, kas izaudzinājuši bērnus, ģimenes vērtību stiprināšanu sabiedrībā, trešā bērna politiku.

“Nākotnes fonda” vadītājs demogrāfs Ilmārs Mežs vērtēja, ka esošās valdības deklarācijā vairums no ierakstītajām iecerēm pat netika uzsāktas.

“Ir brīnišķīga valdības deklarācija, bet tajā jābūt punktam, ka ir apņemšanās to pildīt. Vairums ne tikai netika pildīti, bet bail teikt šo vārdu – netika domāts pildīt,” pauda Mežs.

Viņaprāt, īpaši jādomā par nabadzības mazināšanu ģimenēss, kurās bērnu audzina tikai viens no vecākiem, jāveic nodokļu izmaiņas, jo nākamgad lielākie ieguvēji būs cilvēki bez bērniem.

Komisijā izskanēja viedoklis, ka dzimstību nevarēs veicināt nekādi plāni, ja Latvijā nebūs labi apmaksāta darba. Latvijas Darba devēju konfederācijas pārstāvis Pēteris Leiškalns uz to atbildēja, ka Latvijā ir ļoti augsti darbaspēka nodokļi. Un, neskatoties uz to, tie neietver veselības apdrošināšanu.

Jau ziņots, ka apakškomisijā otrdien notikā diskusija par sasniegto demogrāfijas jomā un uzdevumiem nākamajai valdībai.

No šā gada janvāra līdz septembrim reģistrēti 16 390 jaundzimušie, rāda Centrālās statistikas pārvaldes dati. Deviņos mēnešos ir reģistrēti 21 287 mirušie. Dabiskais pieaugums Latvijā saglabājas negatīvs jau no 1991.gada.

LA.lv
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Krievijas dezinformācijas apskats: Somiju mēģina “pievienot” Krievijai 1
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
FOTO, VIDEO. Saeimā šovakar turpina skatīt nākamā gada budžetu
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Gobzems: Koalīcija lēmumu par partiju finansējuma kāpināšanu plāno pieņemt nakts aizsegā
7 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
Krievijas dezinformācijas apskats: Somiju mēģina “pievienot” Krievijai 1
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
“Sabiedrību nosauca par aitām….” Kariņš sašutis par atsevišķu deputātu uzvedību Saeimas sēdē
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
“Ventspils” Eiropas kausā turpina perfekti, nodrošinot vietu nākamajā kārtā
4 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
VIDEO. Ķīpsalā sāks būvēt Pīlēna projektēto multifunkcionālo ēku kompleksu olas formā
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Pusaudze izsauc uz mājām policiju, lai glābtos no dzērumā esošās mātes
4 stundas