×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. jūnijs, 2016
Drukāt

Ar izstādi pieminēs Rīgas seno iespieddarbu glābēju Aleksandru Jansonu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Trešdien, 29. jūnijā, plkst. 16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Stendera un Ģintera lasītavā (5. stāvā) atklās bibliotekāra un arhivāra Aleksandra Jansona (1916–1991) simtajai dzimšanas dienai veltītu izstādi, LA.lv uzzināja LNB.

1941. gada 29. jūnijā divu lielvaru kaujas krustugunīs nokļuva un sadega Pēterbaznīca un respektablās Rātslaukuma ēkas, tostarp Rātsnams, kā arī daudzi citi vecpilsētas nami. Uz mūžiem zudušo vērtību skaitā nonāktu arī Latvijas rokrakstu grāmatniecības pieminekļi un senākie Rīgas iespieddarbi, ja vien dažas dienas pirms ugunsgrēka 24 gadus vecais Rātsnama bibliotēkas darbinieks Aleksandrs Jansons nebūtu sagādājis Rātsnamā esošās diskonta bankas seifa atslēgas un kopā ar citiem kolēģiem uz seifu pārnesis 4000 vislielāko bibliotēkas dārgumu, stāsta LNB sabiedrisko attiecību speciālists Augusts Zilberts.

Rīgas un Vidzemes kultūras pieminekļu (tajā skaitā — Turaidas pils un Cēsu pils) izpēte to saglabāšanas, restaurācijas nolūkā kļuva par A. Jansona dzīves vadmotīvu. Politiskās neuzticamības dēļ padomju vara gan lika šķēršļus pētnieka pilnvērtīgai karjerai, tomēr Aleksandrs Jansons ir pirmatklājējs daudzu arhitektūras pieminekļu senākās vēstures izpētē, tiesa, vairums darbu nav publicēti.

A. Jansona jubilejai veltīto pasākumu ievadīs stāsts par 1941. gada 29. jūnija notikumiem Vecrīgā, kā arī Latvijas Universitātes docenta Mārtiņa Mintaura priekšlasījums “Aleksandra Jansona pētījumi Latvijas arhitektūras un kultūras vēsturē: sākotnējais ieskats”.

Tāpat būs iespēja noskatīties režisora Anša Epnera dokumentālo filmu “Monumente” (1984) – vēstījumu par Latvijas vecākās – Rātsnama bibliotēkas – degšanu 1941. gadā, no uguns liesmām pasargātajiem Johana Kristofa Broces (1742–1823) manuskripta sējumiem.

Izstāde tapusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu, Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku, Rīgas pilsētas būvvaldi un Turaidas muzejrezervātu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+