Arābu līga pierāda nespēju 0

Iztērējuši 500 miljonus dolāru viesnīcu un konferenču telpu labiekārtošanai, norīkojuši dārznieku komandas Bagdādes izrotāšanai ar kliņģerītēm un citiem augiem un pilsētas ielās izvietojuši 100 tūkstošus karavīru, Irākas amatpersonas, vakar rīkojot Sīrijas konfliktam veltītu Arābu līgas virsotņu apspriedi, centās pierādīt, ka valsts pēc ASV armijas aiziešanas kļuvusi stabila un spējīga tikt galā ar teroristu uzbrukumiem.


Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Deviņus gadus pēc ASV vadītā iebrukuma sākuma un trīs mēnešus pēc pēdējā amerikāņu karavīra aiziešanas no valsts Bagdāde cerēja, ka virsotņu apspriede būs tās triumfāla atgriešanās Arābu līgas saimē, spriež ziņu aģentūra “Associated Press”. Irāka Arābu līgas apspriedi nav rīkojusi kopš 1990. gada.

Par spīti vērienīgajiem drošības pasākumiem un iztērētajai naudai, gaisotne Bagdādē bija nokaitēta, bet saprātīgi lēmumi izpalika. Līdz ar pirmajām apspriedes minūtēm eksplozija nogranda gan pie Irānas vēstniecības, gan netālu no tā dēvētās Bagdādes zaļās zonas – nocietinātās teritorijas, kur noritēja samits. Iepriekš irākiešu amatpersonas izteicās, ka sanāksmi par izdevušos varēs uzskatīt, ja tās laikā nenotiks neviens sprādziens.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sanāksme netika plaši pārstāvēta. Tajā piedalījās vien desmit arābu valstu vadītāji un ANO ģenerālsekretārs Bans Gimuns. Vien dažu stundu ilgusī sanāksme tika veltīta Sīrijas konfliktam, bet aizkulisēs esot pārrunāts arī Irānas un tās kodolprogrammas jautājums.

 

Kā jau bija gaidāms, sanāksme beidzās bez jebkādiem panākumiem, kaut Gimuns norādīja, ka laiku tomēr nedrīkst šķiest. Saieta dalībnieku ziņojumā pausts atbalsts “sīriešu tautas leģitīmajiem centieniem pēc brīvības un demokrātijas”, Sīrijas prezidents Bašars Asads mudināts apturēt vardarbību un ļaut konfliktā cietušos apgādāt ar humāno palīdzību, tāpat nosodīta vardarbība un slepkavības.

 

Apspriede spilgti apliecināja Arābu līgas sašķeltību un tās nespēju risināt reģionālos konfliktus, secina “AP”. Arābu līgā pārstāvētas 22 valstis, bet Bagdādes sanāksmē, kurai irākieši tik ļoti gatavojās, piedalījās mazāk nekā puse valstu. Arābu valdībām nav vienprātības, kā pielikt punktu jau vairāk nekā gadu ilgušajai asinspirtij Sīrijā, kur dzīvību zaudējuši vismaz 9000 cilvēku. Vieni (Saūda Arābija un Katara, kas ir sunnītu pārvaldītas) atbalsta Sīrijas nemierniekus. Tikmēr šiītu pārvaldībā esošās valstis, piemēram, Irāna, galvenokārt nostājušās Asada režīma pusē.

Aizvien stingrāku nostāju pret Asadu ieņem samita rīkotājvalsts Irāka, kuras valdībā vairākums pieder šiītiem. Premjerministrs Nauri al Maliki un viņa ministri atbalstījuši pārmaiņas Sīrijā, turklāt Maliki piedraudējis neļaut Irānai šķērsot Irākas gaisa telpu, lai Sīrijas režīmam piegādātu ieročus.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.