×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
21. novembris, 2013
Drukāt

Ārdava ezerā uzietas 18 retas un aizsargājamas sugas

Foto-LETAFoto-LETA

Vasarā un šoruden, apsekojot Ārdava ezeru Preiļu rajonā un tā tuvējo apkārtni, ir uzietas 18 retas un aizsargājamas sugas, informēja Dabas aizsardzības pārvaldē.

Izpēte veikta saistībā ar projektu par smalkās najādas atradnes izpēti un jaunas īpaši aizsargājamas teritorijas dibināšanu vai paplašināšanu. Eksperts Uvis Suško kopā ar uzņēmumu “Ģeo IT” apsekojuši 746 hektāru lielu platību – gan pašu Ārdava ezeru, gan arī tā tuvējo apkārtni, ievācot 10 ezera ūdens paraugus un veicot to ķīmiskā sastāva analīzi.

Pētījumu rezultātā noskaidrots, ka ezerā ir 18 retas un aizsargājamas sugas – trīs mieturaļģu, viena sūnaugu, 13 vaskulāro augu (augi, kuriem vielu tālajai transportēšanai izveidojušies vadaudi) un viena zivju suga. Trīs no konstatētajām augu sugām – Lēzeļa lipare, lokanā najāda un smalkā najāda – ir iekļautas Eiropas Padomes Sugu un biotopu direktīvas 2. un 4.pielikumā, kas paredz aizsargājamo teritoriju veidošanu to aizsardzībai.

Tāpat apsekotajā teritorijā ir konstatēti 12 aizsargājami biotopi, analizēta to izplatība un kvalitāte. No šiem biotopiem astoņi ir iekļauti Eiropas Savienības un 12 Latvijas aizsargājamo saldūdeņu, pļavu, mežu un purva biotopu sarakstos.

Eksperti ezera ekoloģisko stāvokli novērtējuši kā apmierinošu, tomēr pēdējo 12 gadu laikā tā ziemeļaustrumu un austrumu krastā veikti plaši ezera dabiskā hidrogrāfiskā tīkla pārveidošanas darbi, kas rada nopietnu apdraudējumu visām ezera unikālajām dabas vērtībām. Īpaši apdraudēta ir smalkā najāda, kas visvairāk sastopama pārveidošanas darbu teritorijā.

Iepazīstoties ar pētījuma rezultātiem, secināts, ka būtu jāveic arī blakus esošā Sīvera ezera izpēte, lai noskaidrotu Eiropas Savienības un Latvijas aizsargājamo biotopu un sugu patieso izplatību arī šajā ezerā un nākotnē nodrošinātu to ilglaicīgu saglabāšanu, kā arī jāpārbauda iespējamā smalkās najādas sastopamība šajā ezerā.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +14.7
Alūksne +16.6
Daugavpils +15.4
Saldus +15
Liepāja +11.7
Jelgava +16
Ventspils +12.4
Limbaži +14
Madona +15
Rēzekne +15
Draugiem Facebook Twitter Google+