Foto – AFP/LETA

ASV un Dienvidkoreja izstrādā pretuzbrukuma plānu 0

Nepaiet ne diena, Ziemeļkorejai nenākot klajā ar kārtējiem draudiem par uzbrukuma gatavošanu ASV un Dienvidkorejai. Nedēļas nogalē Phenjana valsts austrumu daļā izvietoja divas vidējas sniedzamības ballistiskās raķetes.

Reklāma
Reklāma

 

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Tāpat tā paziņojusi, ka vairs negarantē ārvalstu vēstniecību darbinieku drošību, kā arī no kopīgi ar Dienvidkoreju izveidotā Kesonas rūpnieciskā parka izved savus strādniekus. Uz šādiem Phenjanas soļiem Vašingtona un Seula atbildējušas, izstrādājot pretuzbrukuma plānu, ja tomēr Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns dos pavēli uzbrukuma sākšanai, ziņo ASV laikraksts “The New York Times”. Tikmēr Dienvidkorejas sabiedrības ikdienas dzīvei, kā ziņo vietējie mediji, kaimiņvalsts nemitīgie draudi īpaši netraucē, jo tā jau esot pieradusi pie Phenjanas asās retorikas.

 

Ķīnas pacietība 
iet mazumā

Spriedze Korejas pussalā pieņemas spēkā jau kopš februāra, kad Ziemeļkoreja veica trešo kodolizmēģinājumu, kam sekoja bargas ANO sankcijas pret jau tā no starptautiskās sabiedrības izolēto valsti. Kopš tā brīža Kims atcēlis 1953. gadā starp abām Korejām noslēgto pamieru un draudējis uzbrukt ASV. Šāda retorika likusi bijušajam Kubas prezidentam Fidelam Kastro aizrādīt Kimam, lai viņš “neuzspridzina visu pasauli”. Savukārt atvaļināts Krievijas armijas ģenerālis Viktors Jesins laikrakstam “Moskovskije novosti” izteicās, ka Phenjanas rīcībā varētu būt līdz pat desmit kodolbumbām, un aicināja nenovērtēt par zemu Ziemeļkorejas kodolspējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējās dienās aizvien stingrāku nostāju pret Ziemeļkoreju ieņem arī Ķīna, kurai vienīgajai ir ietekme uz Ziemeļkorejā notiekošajiem procesiem. Ķīnas prezidents Sji Dziņpins paziņojis, ka necietīs nemiera celšanu ne tikai pie savas valsts robežām, bet visā kontinentā un pasaulē.

Saskaņā ar ASV ārpolitikas izpētes organizācijas “Starptautisko attiecību padome” datiem Ķīna nodrošina 90 procentus Ziemeļkorejai nepieciešamo enerģētikas resursu, 80 procentus patēriņa preču, kā arī rūpējas, lai tās armija ir paēdusi. Tāpēc pēdējā laika Phenjanas izlēcieni Pekinu īpaši sadusmojuši.

Arī sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka aizvien vairāk ķīniešu pret Ziemeļkoreju ieņem noraidošu pozīciju. Ķīnas mediji ziņo, ka valdošā Komunistiskā partija apsver iespēju “pamest Ziemeļkoreju” un “aktīvāk iestāties par abu Koreju apvienošanu vienā valstī, kuru vadītu dienvidkorejiešu valdība”.

 

Mēģina nomierināt Phenjanu

Tikmēr ASV un Dienvidkoreja vienojušās par rīcības plānu, ja Ziemeļkoreja tomēr sarīkos “provokatīvu uzbrukumu”. Laikraksts “The New York Times”, atsaucoties uz ASV amatpersonām, norāda, ka izstrādātais plāns paredz “simetrisku pretuzbrukumu”. “Prettrieciens tiks veikts pozīcijām, no kurām ziemeļkorejieši būs īstenojuši savu uzbrukumu, un tajā tiks izmantots tieši tāds pats bruņojumus, kādu būs lietojusi Phenjana,” atsaucoties uz Vašingtonas amatpersonām, ziņo amerikāņu laikraksts. Arī Japānas Aizsardzības ministrija izdevusi pavēli notriekt Ziemeļkorejas raķetes, kas tuvosies tās teritorijai.

Iepriekš jebkādi ASV un Dienvidkorejas militārie plāni attiecībā uz Ziemeļkoreju tika turēti noslēpumā, taču šoreiz tie publicēti cerībā, ka tādējādi Phenjana tiks atturēta no uzbrukuma sarīkošanas, raksta britu avīze “The Daily Telegraph”. Tāpat, lai netramdītu kareivīgo Ziemeļkorejas vadību, ASV atlikusi ilgi plānoto starpkontinentālās ballistiskās raķetes izmēģinājumu Vandenbergas gaisa spēku bāzē Kalifornijā.

Reklāma
Reklāma

“Šim izmēģinājumam nebūtu nekāda sakara ar Ziemeļkoreju, taču, ņemot vērā pēdējā laika spriedzi Korejas pussalā, nolēmām to atlikt,” raidsabiedrībai CNN apstiprināja ASV Aizsardzības ministrijas pārstāvis.

Korejas spriedzes risināšanā iesaistījusies arī Šveice. Tās valdība izplatījusi paziņojumu, kurā, pirmkārt, nosoda Ziemeļkorejas draudus un, otrkārt, piedāvā uzņemt Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas miera sarunas. Šveiciešu piedāvājumam neviena no pusēm vēl nav atbildējusi.

 

Centieni stiprināt 
Kimu dinastiju

Starptautiskajai sabiedrībai mēģinot remdēt Ziemeļkorejas līderu sakarsušos prātus, Phenjanas propagandas mašinērija turpina darboties ar pilniem apgriezieniem. Vakar Ziemeļkorejas valsts televīzija demonstrēja savdabīgu sižetu. Tajā redzams, kā armijas apmācīti suņi uzbrūku lellēm, uz kurām uzlīmētas Dienvidkorejas amatpersonu fotogrāfijas, un kā ziemeļkorejiešu karavīri šauj mērķos ar Dienvidkorejas aizsardzības ministra Kima Kvandžina fotoattēlu.

“Mēs atrodamies liela sprādziena priekšvakarā. Svarīga ir katra minūte, katra sekunde. Mēs esam gatavi uzbrukumam, tiklīdz tiks dota pavēle,” kareivīgā un apņēmīgā tonī televīzijas kamerā sauca kāda Ziemeļkorejas militārpersona.

Britu laikraksts “The Daily Telegraph” raksta, ka, iespējams, aiz pēdējā laika Ziemeļkorejas izlēcieniem stāv bijušā valsts vadītāja Kima Čenira māsa un pašreizējā līdera Kima Čenuna tante Kima Kjonga. Jaunākajam Kimam vēl nespējot iegūt Ziemeļkorejas armijas ģenerāļu uzticību, viņa mēģina aizsargāt dinastijas vārdu un savu brāļadēlu demonstrēt kā spējīgu militāro figūru, kaut viņš ne vienu dienu nav pavadījis armijas dienestā. Valsts varas spicē 66 gadus vecā Kima pavadījusi teju četrus gadu desmitus un ir vienīgā sieviete, kas jebkad parādījusies Ziemeļkorejas valdības un militārpersonu kopīgajās fotogrāfijās.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.