×
Mobilā versija
+8°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
7. janvāris, 2015
Drukāt

Vārdu “atpazīt” lietojam nepareizi, uzsver lasītājs (8)

Gata Šļūkas zīmējumsGata Šļūkas zīmējums

Pēdējā laikā šis vārds dažādās publikācijās presē, kā arī radio un televīzijā parādās sevišķi bieži. Turklāt aplami – “iepazīt” nozīmē.

Atpazīt var tikai to, kas jau kādreiz ir pazīts. Kaut ko jaunu, nekad neredzētu atpazīt nevar; to var tikai iepazīt. Arī Mīlenbaha Latviešu valodas vārdnīcā tas skaidri pateikts. Tur vārdam “atpazīt” dots analogs vācu valodā “wiedererkennen”. 1968. gadā izdotajā K. Granta un E. Pampes Vācu–latviešu vārdnīcā “wiedererkennen” tulkots arī kā “pazīt”, gan ar piebildi – pēc ilgākas neredzēšanas. Ir jau arī jaunākā laikā izdotas vārdnīcas. Izdevniecība “Avots” vairākkārt (2002., 2004., 2006. g.) izdevusi Vācu–latviešu vārdnīcu. Tur lasām to pašu “wiedererkennen” – pazīt (pēc ilgākas neredzēšanas).

Bet Latviešu litrerārās valodas vārdnīcā šo vārdu nemaz neatrodam. Pēdējā laikā dzirdēju par kādas redaktores ļoti kardinālu viedokli. Viņa teikusi: “Atpazīt var tikai mironi morgā…”

Edgars Vimba

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. Vai pareizi skan atremontēt ,atrestaurēt,atrunāt(likumu) u.t.t..Man liekas,ka žurnālistiem ,deputātiem un citiem,kuriem jārunā publikas priekšā ,jāmācās runāt pareizā latviešu valodā.

  2. Labajos kolhozu laikos mēs traktorus atremontējām un saņēmām prēmijas. Bet tad kāds pašmāju gramatiķis sāka klaigāt, ka tā runāt nav smuki, jo citi nodomās, ka pārdzērušies mehāniķi izremontētam spēkratam skrāpē nost krāsu, sit stiklus un vispār taisa atpakaļ lūžņu kaudzi. Piekrītu, ka pēc šī gramatikas likuma atpazīt var mironīšus, zaglīšus, policistu dēlus un dažus deputātus.

  3. Valodu veido tauta , cilvēki . Katram savs runas veids un lietotie vārdi .

  4. Prezidente jaungada uzrunā teica kaut ko par ievēlēšanos….vispār jau pareizi.Daudzi no valdošās slakas ievēlējās saeimā paši.Cits ar blēdību,cits par naudu

  5. Tā nebija jauna redaktore, bet Tāravas Anniņš Rīgas Viļņos.
    Atpazīt var divos gadījumos. Pirmais – līķi morgā, otrais – aculiecinieks noziedznieku. Nevar būt sabiedrībā atpazīstama persona, var būt tikai pazīstama vai populāra (svešvārds). Diemžēl mums visas vietējās “zvaigznītes” tagad ir miroņi vai noziedznieki, paldies par to TV un radio žurnālistiem, rakstošā prese šo vārdiņu lieto mazāk, tomēr netikums ir lipīgs.

  6. Protams, pareizi ir ,pazīt’. ,Atpazīt’ lieto nepareizi tāpat kā ,iedibināt’ dibināt vietā.

  7. Pilnīgi piekrītu!

  8. Varu piedāvāt vēl vienu piemēru par skaidrošanu. Noticis noziegums, notikušā apstākļi un iemesli nav zināmi, bet masmēdekļi ziņo, ka policija SKAIDRO nozieguma apstākļus. Policisti staigā apkārt un skaidro citiem cilvēkiem par nezināmām lietām? Tā tas ļoti bieži skan TV un Latvijas radio ziņās. Varētu taču piedāvāt darbu valodniekam valsts apmaksātajos masmēdekļos.

Draugiem Facebook Twitter Google+