×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.2°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
12. decembris, 2017
Drukāt

Atstādināto tiesnesi Orniņu apsūdz par palīdzību “Latvijas Avīzes” žurnālistam (12)

Foto EDIJS PĀLENS/ LETAFoto EDIJS PĀLENS/ LETA

No amata atstādinātā Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas priekšsēdētāja Aija Orniņa pērn sāka darbu Tiesu administrācijā vecākā referenta amatā

Vidzemes priekšpilsētas tiesa trešdien sāks izskatīt krimināllietu, kurā apsūdzēta no amata atstādinātā Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas priekšsēdētāja Aija Orniņa.

Taču šī krimināllieta nav saistīta ar kukuļošanu. Kā ziņots, pirms gada Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pret tiesnesi sāka arī kriminālprocesu par kukuļa piedāvājuma pieņemšanu, un mediji ziņoja, ka šis process bija saistīts ar uzņēmēju Jūliju Krūmiņu. Taču prokuratūra nosprieda, ka šajā lietā nav bijis pietiekams pamats tiesneses saukšanai saukšanu pie kriminālatbildības un ka par to jāturpina izmeklēšana.

Trešdien tiesā tiek izskatīta lieta par citu A. Orniņas it kā veikto nodarījumu – par neizpaužamu ziņu izpaušanu plašsaziņas līdzekļa pārstāvim. “Latvijas Avīzes” rīcībā nonākusī informācija apliecina, ka šajā gadījumā prokuratūras A. Orniņai celtā apsūdzība varētu būt apšaubāma.

Pērnā gada vasarā pie A. Orniņas vērsās “LA” žurnālists Artis Drēziņš, kurš minētajā krimināllietā figurē kā liecinieks. A. Drēziņš tobrīd strādāja pie raksta par kādu iespējamu krāpnieku. Vairākas personas bija vērsušās policijā, biznesa konsultantu, uzņēmuma vadītāju apsūdzot naudas izkrāpšanā. Raksta tapšanas laikā A. Drēziņš vēlējās noskaidrot, vai šis konsultants iepriekš bijis tiesāts. Tā kā Latvijā ir ļoti ierobežotas iespējas iegūt šādu informāciju un policija nesniedza attiecīgas ziņas, A. Drēziņš meklēja citus veidus, kā gūt nepieciešamo informāciju. Viņš telefoniski sazinājās ar A. Orniņu, ar ko bija sazinājies iepriekš, aprakstot kādu tiesvedību, un lūdza palīdzēt noskaidrot, vai viņa raksta varonis ir iepriekš tiesāts. Tiesnese tālruņa īsziņās atbildēja, ka minētais biznesa konsultants notiesāts par tiesiskās aizsardzības procesa pārkāpšanu, kā arī darīja zināmu laiku, kad spriedums stājies spēkā.

Kā vēlāk izrādījās, jau šajā laikā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs noklausījās A. Orniņas mobilo tālruni un sekoja viņas sarakstei (visdrīzāk – vācot pierādījumus par iespējamo kukuļņemšanu), tāpēc tiesneses un žurnālista saziņa tika piefiksēta. Tika ierosināta krimināllieta, pamatojoties uz Krimināllikuma 329. pantu. Tas paredz sodu par neizpaužamu ziņu, kas nav valsts noslēpums, izpaušanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, kas par ziņu neizpaušanu bijusi brīdināta vai kas saskaņā ar likumu ir atbildīga par ziņu glabāšanu. Sods var būt brīvības atņemšana uz laiku līdz vienam gadam vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs vai naudas sods.

A. Orniņa šajā apsūdzībā vainu nav atzinusi. Tiesnese gan nenoliedz, ka informāciju žurnālistam sniegusi, taču neuzskata šīs ziņas par neizpaužamām, jo tās bijušas publiski pieejamas. “Ja vien mācētu meklēt šo informāciju tiesu kalendāros un spriedumu datu bāzēs, tobrīd jebkurš to būtu varējis atrast,” apgalvo A. Orniņa. Proti, ziņas par uzņēmēja tiesāšanu bija publiski pieejamā tiesu sēžu kalendārā, tajā bija arī krimināllietas numurs. Savukārt pēc tā jau spriedumu datu bāzē var atrast anonimizētu spriedumu. Protams, ja zina, kuras personas krimināllietai piešķirts attiecīgais numurs, tad pēc būtības šis spriedums nav anonīms – tāpat ir skaidrs, par kuru personu spriedumā runa. “Lieta bija iztiesāta atklātā tiesas sēdē un spriedums bija publiski pieejams,” uzsver apsūdzētā.

Jāpiebilst gan, ka Latvijas tiesu portāla manas.tiesas.lv sadaļā “Tiesu kalendāri” redzēt jau notikušu tiesas sēžu datus varēja tikai līdz 2016. gada 21. decembrim. Pēc tam, pamatojoties uz nepieciešamību vēl vairāk aizsargāt fizisko personu datus, tiesu kalendāru vēsturisko datu publiskošana pārtraukta. Taču aktuālie un turpmākie tiesu sēžu kalendāri par atklātām tiesas sēdēm joprojām ir publiski. A. Orniņa ir saņēmusi apliecinājumu no Tiesu administrācijas par to, ka vēsturiskie tiesu kalendāra dati pērnā gada vasarā (laikā, kad viņa sniedza ziņas žurnālistam) bija publiski pieejami un tas būs viens no argumentiem, ko viņa rīt cels galdā, cīnoties pret apsūdzības uzturētāju prokuroru Māri Leju.

“Latvijas Avīzes” rīcībā esošie dati liecina, ka laiks un papīrs šai krimināllietā tērēts krietni: izmeklēšana ilgusi vairāk kā gadu, lietā ir pāris simti lappušu.

Žurnālists A. Drēziņš ir sašutis par to, ka tiesībsargājošo iestāžu resursi tiek tērēti šādas lietas izmeklēšanai, apsūdzības uzturēšanai un iztiesāšanai: “Neredzu, ka sabiedrībai būtu nodarīts kāds kaitējums, izpaužot šīs ziņas. Gluži otrādi – jo vairāk faktu un informācijas žurnālists iegūst, jo vairāk tas palīdz patiesības atklāšanā. Turklāt šajā gadījumā netika prasīti nekādi privātās dzīves noslēpumi, bet gan ziņas par sabiedrībai būtisku jautājumu – vai persona, uz kuru krīt aizdomas par krāpniecību, ir jau nonākusi konfliktā ar likumu. Es uzskatu, ka nav pareiza šī sistēma, kad žurnālists nevar uzzināt, vai kāda persona, pret kuru ierosināts kriminālprocess, jau bijusi sodīta.”

Arī “Latvijas Avīzes” galvenā redaktore Linda Rasa izsaka izbrīnu par nesamērīgo enerģiju, ko izmeklētāji, prokurori ieguldījuši un tiesa ieguldīs šajā lietā. “Sabiedrībai nav izdarīts nekāds kaitējums. Žurnālista lūgtā informācija bija nepieciešama raksta tapšanas gaitā un minētais raksts tapa tieši sabiedrības interesēs. Turklāt katru dienu neskaitāmās atklātās tiesas sēdēs gan žurnālisti, gan jebkurš sabiedrības loceklis var uzzināt personu vārdus, kas tajā brīdī iesaistīti tiesvedībās. Tiesas procesos mēs uzzinām gan notiesāto, gan attaisnoto vārdus. Ir dīvaini, ka pēc tam šīs ziņas kļūst par neizpaužamām un uzvārdi tiek slēpti,” spriež L. Rasa. Viņa arī piebilda, ka “LA” žurnālista rakstā minētais uzņēmējs redakcijā nav vērsies ar pretenziju. Šķiet, viņš vispār nav informēts par prokuratūras rūpēm par viņa datu aizsardzību, visdrīzāk, tiesībsargi lietu sākuši pēc savas iniciatīvas.

Latvijas Žurnālistu asociācijas valdes priekšsēdētāja Rita Ruduša vērtē, ka pēdējo gadu laikā žurnālistu iespējas gūt informāciju par tiesu lietām uzlabojušās, tomēr masu mediju pārstāvjiem joprojām ir grūti iegūt nepieciešamo informāciju. Tāpēc viņi spiesti meklēt “dažādas spraugas, pa kurām iegūt materiālam nepieciešamās ziņas”. Bieži vien pat nav saprotams, kurai personai tiesā jāuzdod jautājumi, lai gūtu atbildes. “Jā, žurnālistu darbā arī gadās kļūdas, taču daļa no tām rodas tāpēc, ka žurnālistam ir grūtības piekļūt informācijai,” teic R. Ruduša. “Ja sistēma tiktu demokratizēta, sabiedrība būtu tikai ieguvēja.”

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Nožēlojama krimināllieta- tiesnešiem būtu jāsadarbojas ar žurnālistiem nevis otrādi.

 2. Tiešām jābrīnās, ka vaina tiek inkriminēta par to, ka noziedznieku nosauc par noziedznieku! Sen jau vajadzētu būt brīvi pieejamai šādai informācijai. Toties tiesneši – kukuļņēmēji, kuri jau izgaismojušies neskaitāmās lietās, mierīgi turpina savu “darbu” bez jebkādām problēmām.

 3. Izrādās ka prokuratura nevis cīnās pret noziedziekiem bet tos aizstāv!

 4. Kas tas par tādu prokuratoru? Vai mūsu valstī ir daudz tādi kā šis Māris. Tik dedzīgi savā darbā.

 5. Viens Likums un viena Taisnība VISIEM! Atbildēt

  Likums “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem”

  I nodaļa
  Vispārīgie noteikumi

  1. pants. Preses brīvība

  Latvijas Republikā jebkurai personai, jebkurām personu grupām, valsts iestāžu un visu veidu uzņēmumu un organizāciju institūcijām ir tiesības brīvi paust savus uzskatus un viedokļus, izplatīt paziņojumus presē un citos masu informācijas līdzekļos, saņemot ar to starpniecību informāciju par jebkuru tās interesējošu jautājumu vai sabiedrības dzīvi.

  Preses un citu masu informācijas līdzekļu C_E_N_Z_Ū_R_A NAV ATĻAUTA.

  (…)

  7. pants. Nepublicējamā informācija

  AIZLIEGTS publicēt informāciju, kas ir valsts noslēpums vai cits ar likumu speciāli aizsargāts noslēpums.

  AIZLIEGTS publicēt informāciju, kas aicina uz vardarbību un pastāvošās iekārtas gāšanu, propagandē karu, cietsirdību, rasu, nacionālo vai reliģisko pārākumu un neiecietību, kūda uz citu noziegumu izdarīšanu.

  AIZLIEGTS publicēt pirmstiesas izmeklēšanas materiālus bez prokurora vai izmeklētāja rakstveida atļaujas.

  AIZLIEGTA un saskaņā ar likumu tiek sodīta tādu materiālu publicēšana, kuri pārkāpj nevainīguma prezumpciju.

  AIZLIEGTA un saskaņā ar likumu tiek sodīta masu informācijas līdzekļu izmantošana, lai iejauktos personu personiskajā dzīvē.

  AIZLIEGTS publicēt informāciju, kura aizskar fizisko un juridisko personu godu un cieņu un ceļ tam neslavu.

  AIZLIEGTS publicēt personu korespondences, telefonsarunu un telegrāfisko ziņojumu saturu bez adresāta un autora vai viņu mantinieku piekrišanas.

  AIZLIEGTS publicēt komercnoslēpumus un patentu noslēpumus bez to īpašnieka piekrišanas.
  .
  V nodaļa
  Atbildība par šā likuma pārkāpšanu
  .
  27. pants. Atbildības pamati

  Par šā likuma 7.pantā noteiktās informācijas publicēšanu vainīgās personas atbild Latvijas Republikas likumos noteiktajā kārtībā.

  28. pants. Kaitējuma atlīdzināšana

  Kaitējums, arī morālais kaitējums, ko masu informācijas līdzeklis nodarījis fiziskajai vai juridiskajai personai, sniedzot nepatiesas ziņas, ceļot neslavu un aizskarot tās godu un cieņu, publicējot ziņas un informāciju, kuru publikācija aizliegta ar likumu, masu informācijas līdzeklim jāatlīdzina šai personai Latvijas Republikas likumos noteiktajā kārtībā.

  ===========

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

 6. Interesants fakts: prokurori noklausās tiesnešus !

 7. Tsssssss….Šis raksts ir Latvijas valsts “noslēpums”! Raksta autori prokurori ieliks cietumā !!!

 8. es ari uzskatu ka mani aplaupija un viss itka pec likuma.

 9. Un tomēr – cik ētiski, ja tiesnese kļūst par žurnālistu informatoru?

 10. Tā nu ir ! Neēsam tikuši galā ar pagātnes rēgu KGB maisiem ,un tā kaulainā roka ir ikdienā.Vai tiesiska Valsts ? Vai principi ? PSRS/KGB skolā mācēja interpretēt un kā redzam šodien LATVIJAS tā sauktā Tiesiskā valsts ir vāja atblāzma uz jebkuras EIROPAS valsts fona ,pat mūsu kaimiņu-IGAUNIJAS ! Slepenība,smiekligs likumu-traktējums utt. ESAM DIMBĀ ,DZIĻĀ ,DZIĻĀ -DIMBĀ.

 11. Butu tik cilveeks, pantu piemekleesim?

 12. Zagļu valstī – zagļu likumi. Demokrātija tikai izkārtnei. Vai tādēļ vērts kādam maksāt nodokļus, ja noziedznieka slēpšanai, noziedznieku laišanai uz citām valstīm ir ieslēgta zaļā gaisma un to aizstāvībai nodokļu nauda žēlota netiek. Bez jauna piektā gada neiztikt.

Draugiem Facebook Twitter Google+