×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
21. janvāris, 2015
Drukāt

“Tīrie” “Volkswagen” tirgotāji vismaz piecus gadus krāpa valsti un klientus, sods 7,6 miljoni eiro

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Konkurences padome vakar ziņoja par aizliegtu (karteļa) vienošanos starp “Volkswagen” automašīnu pārdevējiem un 7,6 miljonu eiro soda naudas uzlikšanu sešiem autotirgotājiem. Pārbaude uzņēmumos sākta jau 2012. gada 21. decembrī pēc kāda cita “Volkswagen” automašīnu pieteikuma, kas, saistībā ar iecietības programmu, no soda naudas atbrīvots.

Pieci sodītie uzņēmumi – SIA “Ripo Autocentrs”, SIA “Møller Auto Krasta”, SIA “Møller Auto Ventspils”, SIA “Møller Auto Latvija” un SIA “Møller Baltic Import” – lēmumam nepiekrīt un sola lēmumu pārsūdzēt tiesā. Tikai SIA “SD Autocentrs” vainu atzina, piekrita KP argumentiem un apņēmās tos nepārsūdzēt tiesā, tādēļ soda nauda samazināta par 10%. Pārējie uzņēmumi par laika posmā no 2007. līdz 2012. gadam atklātajiem pārkāpumiem sodīti ar 3,5% – 4,5% lielu soda naudu no aizvadītā gada apgrozījuma.

KP padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama vakar uzsvēra – vislielākais konkurences pārkāpums: karteļa vienošanās starp automašīnu pārdevējiem notika vismaz piecus gadus. “Tās bija ilgstošas, mērķtiecīgas, sistemātiskas un saskaņotas darbības, kuru rezultātā zūd publisko iepirkumu jēga. “Volkswagen” automašīnu pircējiem nebija iespējas pirkt šā zīmola automašīnas konkurences apstākļos, maksājot visizdevīgāko cenu,” tā S. Ābrama. KP mājas vietnē uz 46 lapām ir publicēta sarakste starp tirgotājiem. Bijuši arī gadījumi, kad pasūtītājs – valsts vai pašvaldības iestāde – aicinājusi autotirgotāju gatavot konkursa nolikumu. KNAB ir pierādījumi par korupciju un neprofesionāla iepirkuma rīkošanu Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas pārvaldes iepirkumā.

Četri no sodītajiem ir “Møller Auto” grupas uzņēmumi. “Møller Auto” ir “Volkswagen” un “Audi” automašīnu vairumtirgotājs Latvijā. Tā ir viena no Baltijas vadošajām automobiļu tirdzniecības uzņēmumu grupām, kuras pamatdarbība ir saistīta ar jaunu un mazlietotu automobiļu pārdošanu, oriģinālo rezerves daļu tirdzniecību, automobiļu remontu un apkopi. “Møller Auto” ietilpst norvēģu ģimenes uzņēmumu grupā AS “MøllerGruppen”. Tā ir viena no Ziemeļeiropas vadošajām autonozares organizācijām, kam pieder uzņēmumi Norvēģijā, Zviedrijā, Igaunijā, Lietuvā un Latvijā.

Automobiļi ir bijuši tās galvenā nodarbošanās jau 76 gadus, tāpēc pārsteidz tik cienījama uzņēmuma iesaistīšanās likuma normu apiešanā. Uzņēmumu grupā strādā vairāk nekā 3000 darbinieku. Baltijas valstīs “Moller grupa” darbojas kopš 1997. gada. Pērn Latvijā no visām jaunajām automašīnām visvairāk pārdeva “Volkswagen” spēkratus (2531 automašīna), šim auto zīmolam piederēja 16,9% liela tirgus daļa.

Aģentūra LETA vakar vēstīja, ka par pārkāpumiem KP ziņojis uzņēmums “Auto Īle un Herbst”, kas 2012. gada 26. martā pēc “Møller” līguma uzteikuma pārtrauca tirgot “Volkswagen” vieglās automašīnas un starp abiem uzņēmumiem sākās tiesvedība.

Ar vislielāko naudas summu – 5,05 miljoniem eiro sodītais vairumtirgotājs SIA “Møller Baltic Import” – noliedz KP pārmetumus un sola tos pārsūdzēt tiesā. “KP vērtētajā situācijā nevienam “Moller grupas” uzņēmumu klientam nav nodarīts kaitējums un nav skartas to intereses. Vienīgais iemesls lietas izskatīšanai ir saistīts ar iekšējo “Volkswagen” zīmola konkurētspējas stiprināšanu – atsevišķi “Volkswagen” dīleri savā darbībā fokusējās uz konkurenci ar citu zīmolu izplatītājiem, nevis savā starpā,” vakar skaidroja “Moller grupas” pārstāvis Latvijā Gundars Ruža. Savukārt S. Ābrama vērsa uzmanību – sarakste notikusi ne tikai starp vienas “Moller grupas” uzņēmumiem (vienas grupas uzņēmumi drīkst saskaņot darbības).

“Moller grupa” pat pasūtījusi atzinumu neatkarīgajam ekspertam, ekonomistam un Baltijas Starptautiskā ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) izpilddirektoram Alfam Vanagam. Tajā teikts, ka “šajā situācijā netika ierobežota cenu konkurence, jo “Volkswagen” dīleri nav vienojušies par cenām. Tāpat netika ierobežots pircējam pieejamais dažādu auto zīmolu produktu piedāvājums, turklāt to savstarpējā konkurence attiecībā gan uz cenām, gan uz kvalitātes faktoriem vienmēr bijusi sīva”. Viņa teiktais nepārliecina, ja ir lasīta KP mājas vietnē publiskotā uzņēmumu sarakste.

Auto pārdevēju cunftes mundiera godu aizstāv arī Auto asociācijas viceprezidents Ingus Rūtiņš: “Ir jāņem vērā, ka “Møller” ir vislielākais nodokļu maksātājs Latvijas tautsaimniecībā, tas ir tīrs un balts uzņēmums ar izteiktu korporatīvo kultūru un atbildību. Lielā mērā pateicoties “Møller Auto” pārdoto zīmolu ļoti agresīvai darbībai, tirgus ieguva zemākas cenas. Nezinu, vai Konkurences padome aizdomājās – ja nebūtu “Møller Auto”, tad “Volkswagen” spēkrati, visticamāk, maksātu daudz dārgāk.”

S. Ābrama vakar vērsa uzmanību arī uz kādu labu tendenci. Proti, īsā laikā šis ir jau otrais aizliegtās vienošanās pārkāpums, kas atklāts saistībā ar iecietības programmas ziņojumu. Pirmo pārkāpumu atklāja būvniecības nozarē un publiskoja pērn novembrī. Iecietības programma ļauj ikvienam uzņēmumam, kas ir vai bijis iesaistīts aizliegtās vienošanās, pirmajam pēc savas iniciatīvas ziņot KP, iesniegt pierādījumus par pārkāpumu un saņemt pilnīgu atbrīvojumu no soda.

“Volkswagen” auto pārdevējiem piemērotais sods
Firmas nosaukums Soda nauda, eiro
SE “Møller Baltic Import” 5 050 542,23
SAI “Møller Auto Latvia” 1 216 738,56
SIA “Møller Auto Krasta” 965 197,45
SIA “Møller Auto Ventspils” 205 104,12
SIA “SD Autocentrs” 124 916,54
SIA “Ripo Autocentrs” 72 684,41
Dati: Konkurences padome

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+