×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
26. septembris, 2013
Drukāt

Baha ērģeles pūtēju orķestrim


Eva_Bindare_4

Profesionālais pūtēju orķestris “Rīga” 42. koncertsezonu atklās un turpinās vācu dižgara Johana Sebastiana Baha zīmē. Sezonas atklāšanas koncertā 1. oktobrī Lielajā ģildē pie diriģenta pults – orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Mārtiņš Ozoliņš, bet koncerta īpašā viešņa – vijolniece Eva Bindere.


 

Iezīmējot Baha līniju jaunajā koncertsezonā, M. Ozoliņš sezonas atklāšanas koncerta programmā iekļāvis Johana Sebastiana Baha Tokātu un fūgu re minorā un divus izcilus 20. gadsimta vācu komponistu oriģinālskaņdarbus pūtēju orķestrim – Paula Hindemita “Simfoniju” un Kurta Veila “Vijoļkoncertu”.

“Ērģelnieks spēlē daudzas stabules ar desmit pirkstiem, bet es ar divām rokām spēlēju dzīvu instrumentu – veselu orķestri,” Baha “Tokātas” pārlikumu pūtēju orķestrim raksturo M. Ozoliņš.

Diriģents skaidro, ka atklāšanas koncerta programmas izvēle – Bahs – saistīta ar visas orķestra sezonas muzikālo virzību, kas kulmināciju sasniegs pavasarī, orķestra rīkotajā festivālā “Windstream”, kas arī noritēs Baha zīmē. Tas šajā sezonā noritēs ar moto “Izjūti Bahu, turpini Bahu, debatē ar Bahu”.

“Sezonu formāli esam sākuši augustā, piedalījāmies arī Rīgas svētkos ar demokrātiskām programmām. Sezonas atklāšanas koncertā šī programma ir tāda, kurā orķestrim jābūt tā labākajā un spožākajā formā. Šī patiešām būs intelektuāla mūzika, tomēr būs arī demokrātiskāki skaņdarbi.

Izvēloties šā koncerta solistu, atcerējos pagājušā gada Cēsu mākslas festivālu, kurā “Sinfonietta Rīga” atskaņoja Magnusa Lindberga “Vijoļkoncertu” kopā ar vijolnieci Evu Binderi, ar kuru jau senāk vēlējos sadarboties. Lai gan esam mācījušies vienā skolā, bet tagad esam kolēģi Mūzikas akadēmijā, šī būs mūsu pirmā sadarbība,” stāsta M. Ozoliņš.

Īpaša vieta šajā orķestra sezonā paredzama arī latviešu mūzikas atskaņojumiem. Ilona Breģe, PPO “Rīga” direktore atklāj, ka 18. novembra svētku koncertā orķestris atskaņos Uģa Prauliņa jauno opusu “Koncerts fantāzija” un Nika Gothama 2013. gadā sacerēto skaņdarbu “Step. Pivot. Stride.”, rakstītu Rīgas saksofonu kvartetam ar orķestri. Bet nākamā gada 4. maijā, cerams, sagaidāms Andra Dzenīša “Urbānās kantātes” pirmatskaņojums līdz ar Ērika Ešenvalda kantāti “Latvija. Gadalaiku impresijas”.

Tradicionālie orķestra “Rīga” džeza koncerti “Riga Jazz” kopā ar orķestra “Rīga” bigbendu un diriģentu Raiti Ašmani notiks 27. oktobrī un 26. decembrī Lielajā ģildē. Tajos aicināti piedalīties daudzi lieliski džeza dziedātāji, tostarp Daumants Kalniņš, Ieva Kerēvica un citi.

“Sezonas atklāšanas koncerts varbūt prasa iekšēju noskaņošanos, izpratni par ne visai ikdienišķām lietām. Domājam par sava orķestra tehnisko un māksliniecisku varēšanu. Tomēr esmu pārliecināts, ka šis koncerts ir domāts arī klausītājam, kas ikdienā neapmeklē, piemēram, 20. gadsimta mūzikas koncertus. Centīsimies sagatavot arī kādu pārsteigumu, kādu atslodzi no uzmanības un koncentrācijas, kas vajadzīga koncertā.”

 

VARBŪT NODER

Biļetes uz Profesionālā pūtēju orķestra “Rīga” koncertiem – “Biļešu paradīzes” kasēs.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+